1. آموزش دیجیتال مارکتینگ
 2. دیجیتال مارکتینگ
 3. آموزش بازاریابی محتوا (رایگان)، مزایا و اصول کانتنت مارکتینگ

آموزش بازاریابی محتوا (رایگان)، مزایا و اصول کانتنت مارکتینگ

آموزش بازاریابی محتوا (رایگان)، مزایا و اصول کانتنت مارکتینگ

فهرست این صفحه

بازاریابی محتوا چیست و مزایای Content Marketing (ویدئو 1)

2 اشتباه رایج در بازاریابی محتوا (ویدئو 2)

اصول بازاریابی محتوا

آموزش رایگان بازاریابی محتوا در جذب مارکتینگ

آمورش رایگان بازاریابی محتوا برای دوستانی نوشته شده که تازه با این موضوع آشنا شده اند و تلاش داریم این آموزش را به مرور زمان کامل و تکمیل کنیم .این مقاله به شما کمک میکند به درک بهتری از بازاریابی محتوا برسین و بهتر در دیجیتال مارکتینگ ازش استفاده کنید همچنین به سوالی که شاید شما هم بهش برخوردین جواب بدیم و این سوال این هست که آیا بازاریابی محتوا به کسب و کار من کمک میکند ؟!؟

یکی از الگوهایی که دارم سعی میکنم خیلی عالی بعد از آپدیت سایت برای بازاریابی محتوا آماده کنم بخش تلویزیون جذب مارکتینگ هست و هدف اصلی سایت هم روی حوزه آموزش دیجیتال مارکتینگ هست که دارم طبق مواردی که صحبت میکنم نکات رو پیاده سازی کنم که به راحتی بتونید یک نمونه عینی هم ببینید و ازش استفاده کنید.

غیر از این صفحه ویدئوها خیلی کاربردی و مفیدی رو دارم در بخش آموزش تولید محتوا قرار میدم که بهتون کمک میکنه این مسیر رو بهتر و با نتایج بزرگتری ادامه بدین.

بازاریابی محتوا چیست ؟!

 بازاریابی محتوا (بازاریابی درونگرا )

این شیوه بازاریابی بر اساس تولید محتوا هدفمند (کیفیت بالا) و توزیع آن برای جذب و حفظ مخاطبان بازار هدف ، به جرئت میشه گفت بازاریابی محتوا پادشاه دیجیتال مارکتینگ و اساس و پایه بازاریابی جاذبه ای هست. محتوا اینقد مورد اهمیت قرار گرفته که بیل گیتس گفته : محتوا پادشاه است !

بازاریابی شبکه های اجتماعی ، سئو ، فرایند تبدیل ، ایمیل مارکتینگ، تبلیغ نویسی و هرآنچه که در بازاریابی دیجیتال هست، همگی وابسته به محتوا هستند و بدون محتوا هیچ یک از مواردی که ذکر شد عملی نیست و به راحتی میتوان گفت که بدون محتوا بازاریابی دیجیتال وجود ندارد.

برای مثال زمانی که یک سئوکار استراتژی سئو را طراحی کرده و کلمات کلیدی را تعیین کرده، برای اینکه سئوی هر کلمه کلیدی را انجام دهد نیاز به محتوا دارد، تا به گوگل بگوید موضوع وبسایت چیست. زمانی که فرایند ایمیل مارکتینگ شروع میشود، حداقل پیشنهادی که برای دریافت ایمیل داده میشود عضویت در خبرنامه هست خبرنامه یک محتواست.

و به قول Lan Lurie مدیر عامل شرکت Protent

به محتوای طولانی، وبلاگ یا اینفوگرافی هایی که برای بدست آوردن رتبه های بالاتر در گوگل تهیه میشوند، محتوا گفته نمیشود
محتوا هر چیزی هست که بتواند پیغامی را برای مخاطبان انتقال دهد

محتوا قلب تپنده فعالیت های یک بازاریاب هست

آن ها با مشتریان و مخاطبان خود صحبت میکنند و هر مطلبی که ارائه میکنند فارغ از هرگونه فرمت و مدل محتوا محسوب میشود، همانطور که در ابتدا گفتیم تولید محتوا با صرف نظر از هرگونه و شکل ،برای رسیدن به اهداف تعیین شده ،بازاریابی محتوا گفته میشود.

بازاریابی محتوا چگونه برای کسب و کار من سودآور هست ؟!

هنوز بعضی از کسب و کارها بر روی بازاریابی محتوا سرمایه گذاری نکرده اند، یکی از دلایل این موضوع ندانستن قدرت بازاریابی و آشنا نبودن با مزایای بازاریابی محتوا هست؛ شما با بازاریابی محتوا برندتان را بین مردم مشهور میکنید و این اتفاق ارزشمندی است.

متاسفانه بعضی از نتایج بازاریابی محتوا واضح و قابل لمس نیست زیرا کمتر کسی موفقیت خود را مدیون بازاریابی محتوا میداند، باید قبول کنیم اگر دیجی کالا ،دیجی کالا شد بدلیل محتوای عالی ای بود که در صفحات محصولات داشت و به راحتی میتوانستیم محصولات را با یکدیگر مقایسه کنیم. خب خوبه که واسه شروع دلایل پادشاهی بازاریابی محتوا را بدانیم.

5 دلیل پادشاهی محتوا در دیجیتال مارکتینگ

پادشاهی محتوا در دیجیتال مارکتینگ

محتوا چندین سال اخیر صنعت دیجیتال مارکتینگ رو تحت سلطه خودش در آورده. برند ها در تلاشند تا در جایی باشند که مخاطباشون بیشتر وقت خودشون رو اونجا صرف میکنن و امروزه فضای آنلاین این فضا هست. محتوا بهترین روش ارتباط برقرار کردن با مشتریان یا خوانندگان هست. محتوا این فرصت رو به شما میده که دانش و تخصص خودتون رو به مشتریان نشون بدین.

زمانی که شما وبلاگ و وبسایت خودتون رو راه اندازی کردین دیگه وقت اون میرسه که استراتژی دیجیتال مارکتینگ رو تهیه کنین، باید با تمرکز بسیار عالی بر روی محتوا و استراتژی محتوا کار کنین

1) محتوا تخصص و تسلط شما را در یک موضوع و حوزه به نمایش میذاره:

کسانی که به عنوان متخصص در یک حوزه شناخته میشوند، اغلب وقت زیادی رو صرف برند سازی کردن. بازاریابی محتوا برای نشان دادن تخصص ضروری هست
چون افراد شمارو با محتوا قضاوت میکنن، زمانی که در وبلاگ، ویدئو و . . . تسلط خودتون رو نشون میدین، با گذشت زمان شما به عنوان متخصص شناخته میشین و حتی از شما میخوان در کنفرانس ها و سایر رویداد ها حوزه تخصصیتون صحبت کنین.

2)محتوا باعث وفاداری میشود

محتوا دارای قدرت جذب مشتریان هست و باعث جذب اعتماد مخاطبان شما میشود، زمانی که به صورت متوالی محتوا تولید میکنین خوانندگان اون محتوا با برند شما ارتباط برقرار میکنند که موجب حس وفاداری میشود.

3)محتوا شروع کننده یک گفتگو هست

زمانی که محتوای هدفمند تولید کنین، محتوا به شما فرصت یک گفتگو با مخاطباتون رو میده، امکان این رو میده که مخاطبان نظراتشون رو برای شما بنویسن یا اینکه در رسانه های اجتماعی اون رو منتشر کنند، علاوه بر اینها به شما فرصت میده تا به سوالات مشتریان پاسخ بدین.

زمانی هم که بازدیدکنندگان نظرات و بازخورد های دیگر مخاطباتون رو ببینن احتمال بیشتری برای همراهی شما و خرید از شما هست. همچنین محتوا دلیل خیلی خوبی برای دریافت اطلاعات میباشد که شروع فاز تبدیل هست که در آموزش ایمیل مارکتینگ بیشتر در موردش صحبت کردیم.

4)محتوا قابل دسترسی هست 

تحقیقات نشون داده 73% از مشتریان ترجیح میدن اطلاعات رو از مقالات دریافت کنند تا تبلیغات، وقتی که شما به صورت مداوم وبلاگ خودتون رو بروز میکنین (یا از دیگر فرصت های محتوا استفاده کنید ) و در مکان مناسب منتشر کنین. زمانی که مشتریان به دنبال تحقیقات و جستجو برای یک محصول یا خدمت هستند، اگر شما یک استراتژی بازاریابی محتوا داشته باشین، احتمال خرید از شما تا دیگر رقبایتان خیلی بیشتر خواهد بود.

5)محتوا محصول را میفروشد

یکی از موثر ترین بخش فروش در وبسایت شما محتوا هست، اینکه در محتوا های مختلف کارایی و کاربرد یک محصول رو بگین و عکس های اون محصول رو بذارین، میتونین در بازاریابی محتوا، عملکرد و کاربرد های عملی محصول رو به نمایش بذارین. میتونین از کارکنان مجموعه، خط تولید، دفتر و . . . محتوا تولید کنید

در نهایت شما میتونین خودتون و محصولاتتون رو به نمایش بذارین تا مشتریان اطلاعات بیشتری در مورد شما کسب کنن، خیلی مهمه که قبل از شروع یه کمپین جدید در مورد استراتژی خودتون بیشتر فکر کنین. این موضوع به شما این امکان رو میده تا اطلاعات ایده آل که مشتریان شما بهش علاقمند هستند رو در اختیارشون بذارین که منجر به فروش بیشتر میشه.

نتایج و مزایای بازاریابی محتوا

در این بخش مزایایی رو آوردم که قابل لمس و واضح تر هستند

1)افزایش ترافیک هدفمند وبسایت:

یکی از واضح ترین نتایج بازاریابی محتوا افزایش ترافیک وبسایت شما میباشد و این یکی از مهمترین ویژگی های آن است، تولید محتوای ارزشمند مخاطبان هدف زیادی را به وبسایت جذب و هدایت میکند. بدلیل اینکه وبسایت شما مکانی هست که مخاطبان میتوانند اطلاعات مورد نیاز خودشون رو از آنجا بدست آورند.

2)بهبود وضعیت سئو:

تاثیر محتوا بر روی سئو بیش از آنچیزی هست که بتوان در این مقاله توضیح داد ولی بطور خلاصه، محتوای باکیفیت باعث ایجاد لینک های طبیعی معتبری میشود که این لینک ها سکوی پرشی برای کسب و کار شما میباشد. همچنین گوگل میتواند تا با جستجوی محتوای شما به درک بهتری از زمینه فعالیت وبسایت شما برسد.
این موضوع باعث میشود گوگل وبسایت شما را در کلمات کلیدی مشابه و مترادف نیز در رتبه های بالاتر قرار دهد، این اثرات میتواند همچنان باشد اما در نهایت خلاصه ی کلام این میشود که: زمانی که محتوایی وجود نداشته باشد چه چیزی برای موتور های جستجوی گوگل بهینه شود؟!

حتما بخون  آموزش SEMrush (خرید ابزار + 3 کاربرد مهم)

3)اعتماد سازی :

شما با ارائه محتوا در مورد محصولات یا خدمات یک موضوع، این اعتماد رو به مشتریهاتون میدین که شما متخصص این حوزه هستین و اعتماد سازی بسیار خوب و سریع شکل میگیره

4)افزایش فروش :

تحقیقات نشون داده فروش یک محصول با معرفی همون محصول به وسیله ی محتوا 36% بوده درحالی که فروش محصولات بوسیله تبلیغات 12% بوده ، گرچه این آمار در سال های اخیر تغییر کرده و محتوا ارزش بالاتری پیدا کرده.

هیچ کاری نمیتواند مثل تولید محتوا برای معرفی یک محصول تعداد مشتریان را افزایش دهد. این محتوا باید به سبکی تولید شود که مشتری متقاعد شود که پیشنهاد ویژه ای دریافت کرده و شما چیزی دارید که باعث بهتر شدن زندگی آن میشود

انواع محتوا در بازاریابی محتوا

انواع محتوا را در این مقاله معرفی کردیم و سبک های جدید محتوا را نیز معرفی کردیم

ما 4 نوع محتوا داریم

 1. متن:
  وبلاگ،وبلاگ مهمان،کتاب الکترونیک و . . .
 2. تصویر
  عکس،اینفوگرافیک،جدول/چارت و . . .
 3. صوت
  فایل صوتی،پادکست و . . .
 4. ویدئو
  فیلم آموزشی،وبینار و . . .

نکته خیلی خیلی مهم

بهتره که به دلیل شخصیت مختلف مخاطباتون یک محتوا رو به فرمت های مختلف تولید کنین

میتونین یه ویدئو رو به صورت متن در بیارین و وبلاگش کنین و صدای همون ویدئو رو به عنوان فایل صوتی در اختیار مخاطباتون قرار بدین تا همه ی کاربران و مخاطبان حوزه خودتون رو پوشش بدین !

19 نوع محتوا در بازاریابی محتوا

انواع محتوا در بازاریابی محتوا

بعد این موضوع که انواع محتوا رو یاد گرفتین به مقاله ابزار بازاریابی محتوا مراجعه کنین

1)خلاصه محتوا:

خیلی خوبه که خلاصه ی محتوا های طولانی رو در اختیار مخاطباتون قرار بدین

در اینترنت اکثر افراد حوصله خوندن محتوا طولانی رو ندارن و دنبال محتوا کوتاه هستن

که به راحتی میتونین به وسیله خلاصه محتوا رضایت مخاطباتون رو جذب میکنین

2)بررسی ابزاری:

ابزار های مرتبط با محصول یا خدمات خودتون رو مورد بررسی قرار بدین

خیلی ها نیاز به آموزش این ابزار دارن و تولید این قبیل محتوا کمک زیادی به این افراد میکنه

3)پرسش و پاسخ :

میتونین یه بخش پرسش و پاسخ با مخاطباتون تشکیل بدین این موضوع خیلی جذاب هست

حتی میتونین به راحتی یه گروه تلگرام تشکیل بدین تا مخاطباتون سوال هایی رو که دارن مطرح کنن

4)راهنما:

یکی از محتواهایی که خیلی مورد استقبال قرار میگیره، محتوا در مورد راهنمایی کردن افراد هست

راهنمایی استفاده یک محصول، وسیله یا . . .

5)مصاحبه:

یک محتوای پر استقبال که در تلویزیون ها خیلی ازش استفاده میشن

مصاحبه هست !میتونین با فردی که تو حوزه کاریتون خیلی معروف هست مصاحبه حضوری یا تلفنی داشته باشین

و حتی به فرمت متن هم منتشر کنین یا حتی کارکنان شرکت با مدیرعامل شرکت مصاحبه کنن

چند محتوایی که بهشون کم توجه میکنین!

6 و 7)اینفوگرافیک و لیست:

اصولا محتواهایی که اطلاعات رو سریع انتقال میدن زیاد مورد استقبال قرار میگیرن

اینکه یک محتوا رو به صورت اینفوگرافیک یا لیست در بیارین اطلاعات خیلی راحت تر  منتقل میشن

خیلی مخاطبا این نمونه محتوا رو ترجیح میدن

8 و 9)پاورپوینت و world:

این 2 فرمت هم به تازگی خیلی مورد استقبال قرار گرفتن

که با اشتراک گذاشتن در سایت اسلایدشر میتونین کاربران زیادی بدست بیارین.

10)نقل قول:

محتوایی که میتونین در شبکه های اجتماعی ازش استفاده کنین نقل قول ها هست. صحبت های افراد موفق در حوزه خودتون رو به صورت نقل قول در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذارین

11)تحقیقات:

تحقیق کردن در مورد یک موضوع و ارائه تحقیقات به اعتبار شما و اینکه شما در حوزه خودتون متخصص هستین کمک بسیار زیادی میکنه

12)پیش بینی:

این محتوا رو زمانی میتونین ارائه کنین که در حوزه خودتون متخصص باشین !

ققط یه متخصص میتونه پیش بینی کنه و زمانی که اون پیش بینی به حقیقت بپیونده اعتبار قابل توجهی بهتون میده

13)اخبار شرکت:

این نوع محتوا اصولا زیاد دیدین و باید بدونین بدون شک برای اعتماد سازی بسیار بسیار عالی هست

14)جدول/چارت:

این محتوا هم مثل اینفوگرافیک هست

اطلاعات رو خیلی سریع به مخاطب ها میرسونه که خیلی مورد استقبال قرار میگیره

3 محتوا پرطرفدار

15)وبینار:

وبینار سمیناری هست که در وب به صورت آنلاین برگزار میشه

وبینار امروزه خیلی در ایران جا افتاده و استقبال بسیار خوبی داره

چون حس کمیابی به مخاطبا میده و نمیخوان از دستش بدن

16)کتاب الکترونیک:

از این فرمت محتوا در اکثر مواقع برای فرایند تبدیل استفاده میشود

17)پادکست:

به فایل های صوتی زنجیره وار که به صورت روند مشخصی منتشر میشه پادکست گفته میشه

در سال های اخیر از پادکست و وبینار خیلی استقبال میشه

2 نوع محتوا جدید در بازاریابی محتوا

18)بازی آنلاین:

یه فرمت هیجانی و پر طرفدار !

اگه بتونین یه بازی با ایده ای خاص طراحی کنین

که اطلاعات رو در قالب بازی ارائه کنین

یا اصلا یه بازی واسه یه حس خوب طراحی کنین

انواع محتوا =بازی سازی در دیجیتال مارکتینگ

مثلا یه بازی با نمک که رامک در پیج اینستاگرام خود پیاده سازی کرد

19)اپلیکیشن:

رشد اپلیکیشن واسه همگی یه موضوع واضح هست!

یه اپلیکیشن آموزشی

یا اتصال اپلیکیشن به فروشگاه اینترنتی که دارین موضوعیه که خیلی داره ازش استقبال میشه

مطلب کوتاهی در مورد بازاریابی چرخ لنگر

بازاریابی چرخ لنگر و بازاریابی محتوا

نکته مهمی که در بازاریابی محتوا هست که بهتره همین ابتدای کار در موردش بدونین، این هست که هیچ یک از مزایایی که در موردش بالا صحبت کردیم تاثیر خیلی قوی ای در کوتاه مدت ندارند. بازاریابی محتوا نمونه ی خوبی از بازایابی چرخ لنگر هست.

چرا چرخ لنگر ؟! چون برای راه اندازی یک چرخ لنگر شما باید در ابتدا انرژی و زمان زیادی صرف انجام دادنش کنید، به مرور زمان، تکانه خود چرخ ،انرژی لازم برای چرخیدن را تولید میکند و شما در مدت زمان طولانی میتوانید با مصرف کمی از زمان و انرژی همان نتیجه ابتدایی را دریافت کنید. وقتی شروع به تولید محتوا میکنید مطمئن باشد میتواند از فردای آنروز اتفاق های بزرگی برای شما پیش آید، ولی موضوعاتی مثل افزایش ترافیک و سئو در طولانی مدت جواب میدهند و به محض تولید محتوا و اولین انتشار، انتظار خبر های خوب را داشته باشین. حتی اولین فردی که یک سوال ساده از شما بپرسد را اتفاقی ساده به حساب نیاورید!

همه ی این اتفاقات کوچک نتیجه های بسیار بزرگی به همراه خود دارد به مرور زمان اتفاق خوب بیشتر و بیشتر میشوند فقط با کمی فعالیت. به این موضوع فکر کنید که نیاز چه افرادی را برطرف کردین و اینکار برای شما چه سودی خواهد داشت ؟

مطمئن باشید

که محتوا شاید زمانبر باشد ولی به نتیجه های بسیار ارزشمندی میرسد، در تصویر زیر گرافی میبینید که نشان دهنده حقیقتی محض است، نکته ای که سعی میکنم در همه ی مشاوره هایم بگویم.

همانطور که در عکس پایین مشاهده میکنید بازاریابان محتوا در ابتدای راه موفقیت کوچکی (از نظر ترافیک) بدست میاورند و بعد دوباره بازدید وبسایت به حالت اولیه برمیگردد و یا حتی ممکن هست کمی سقوط داشته باشد که به این دوره، دوره ی گذار گفته میشود؛ بعد از گذشت این دوره آمار بازدید وبسایت افزایش میابد.

پس اصلا عجله نکنید و به تولید محتوا ادامه دهید، بدون شک نتایج بسیار عالی ای بدست خواهید آورد.

نمودار روند تاثیر بازاریابی محتوا

آیا بدون بودجه سنگین و یک تیم بزرگ برای بازاریابی محتوا بازهم امکان دارد موفق شوم ؟!

بله حتما، چرا که نه ؟! اگر برای تولید محتوای متوالی و منظم منابع مالی و حتی غیر مالی(حتی زمان زیاد) ندارید

تمرکز خود را بر روی تولید محتوای همیشه سبز بگذارید، تولید محتوا به این سبک نیاز به زمان کمتری دارد و شما باید به مرور زمان محتوای خود را بروزرسانی کنید، تا به عنوان یک منبع موثق در اینترنت شناخته شوید. وبلاگ MOZ نمونه خوبی از این موضوع هست که در آن مقاله ای بنام تاریخچه تغییرات الگوریتم گوگل هست.

قضیه از آنجا شروع شد که Dr. Pete Meyers  برای کارهای شخصی مجبور بود تغییرات و بروز رسانی های گوگل را دنبال کند، با ثبت این تغییرات، به مرور زمان مطلب ایشون به عنوان منبعی شد که ترافیکی عالی ای را جذب کرد. این مطلب در سال 2011 نوشته شد و فقط هنگام تغییرات الگوریتم های گوگل بروزرسانی میشد اما تا به الان بالای 1.7 میلیون بازدید داشته است !

محتوای همیشه سبز

اگر توانسته اید محتوایی تولید کنید که همیشه برای مخاطبان شما جذاب باشد به شما تبریک میگم. اگر شما محتوای همیشه سبز یا evergreen content داشته اید بعضی از این محتواها با برنامه قبلی ایجاد میشوند ولی جالب است که بخش قابل توجهی از این سبک محتواها اتفاقی درست شده اند.

نکته ای که وجود دارد این هست که در طول زمان محتوای شما به کمی تغییرات و بروزرسانی نیاز دارد، مثلا یک نفر محتوایی تولید کرده که الان اصطلاحات آن قدیمی شده است، واژه ها و جملات قدیمی را به جملات جدید تغییر دهد. یکی از بهترین ابزار های اینکار گوگل ترندز هست؛ این ابزار کمک میکند که کلمات و موضوعاتی را باهم مقایسه کنید و تغییرات آن را برای شما در یک نمودار نمایش میدهد، به شما کمک میکند که در صورت نیاز بدانید چه کلمات کلیدی را جایگزین چه کلمات کلیدی دیگری بکنید.

برای مثال من دوکلمه دکتر و پزشک را داخل گوگل ترندز بررسی کردم همانطور که میبینید کلمه دکتر رشد بیشتری داشته و دارد !

آمزوش یافتن بهترین کلمه کلیدی در گوگل

 

گوگل ترندز به شما این امکان را میدهد تا آخرین ترند های مربوط به کسب و کار خود را بدانید

اشتباه رایج در بازاریابی محتوا

اشتباه رایج در بازاریابی محتوا

یکی از اشتباه های رایجی که در تولید محتوا دیده میشه، این هست که خیلی از افراد با توجه به سلیقه شخصیشون محتوا تولید میکنن و باید بگم اگه چنین کاری میکنین سریعتر این اشتباه رو کنار بذارین. خب باید چه کاری انجام داد !؟! مهمترین دلیل تولید محتوا جذب مخاطب هست، پس باید محتوایی تولید شه که بازار هدف شما به اون نیاز داره

حتما بخون  مشاور دیجیتال مارکتینگ: افزایش 300% رشد و فروش

چرا یه وقتایی همچی اوکی هست ولی خرید انجام نمیشه ؟!

خب شاید این اتفاق واسه شما هم پیش اومده باشه

شما وارد یه فروشگاه میشین،محصول مورد نیازتون هست و نسبتا ازش خوشتون ولی یه دفعه از خرید محصول صرفه نظر میکنین

این اتفاق زمانی پیش میاد که شما از فروشنده خوشتون نیومده !!!

و همین اتفاق میتونه واسه صفحه محصول ما بیوفته و علاوه بر گرافیک مشتری از جملات خوشش نیاد !

طبق صحبت هایی که در مقاله آمورش بازاریابی عصبی داشتیم

میدونیم که تصمیمات خرید برعهده مغز قدیم (یا به تعبیری مغز ناخودآگاه) هست

خب موضوعی که برای ذهن همگی جذاب هست تنوع کلمات هست !!!

حداکثر تنوع کلمات در تولید محتوا

1)مغز قدیم پیام رو با واژه های  مختلف دوست داره 

این کار باعث میشه محتوای شما افراد با پرسوناهای مختلف رو پوشش بده .

یه مخاطب با خوندن جمله اول متوجه موضوع میشه و یه بازدیدکننده با مطالعه مطلب بعدی (مثلا کاری که تو همین جمله انجام دادم)

و با اینکار همه افراد از متنوع بودن کلمات لذت میبرند و یه پیام یکسان منتقل میشه

پس این تنوع واژگان رو به حداکثر برسونین

نکته مهم:

برای اینکه مخاطبان زیادی رو تحت پوشش قرار بدین میتونین از همه ی فرمت های محتوا استفاده کنین

مثلا یه ویدئو درست کنین همون رو به فایل صوتی و مقاله تبدیل کنین

این فرمول به این معناست که فرد سخنران چقدر تونسته از کلمات مختلف استفاده کنه نسبت به کل سخنرانیش .

هرچقدر دایره واژگانش بیشتر باشه ، امتیاز بیشتری میگیره

برای مثال میخواین ببینین محتوایی که تولید کردین از این فرمول پیروی میکنه یا نه

محتوای خودتون رو بررسی کنین و ببینین چه مقدار از واژه های تکراری استفاده کردین مثلا ( از ،به راحتی و . . .)

بعضی کلماتی رو دیدین ک بالای 100 بار در 1500 واژه تکرار کردین این نسبت رو داره خراب میکنه

ما،در مقالات موضوعی داریم به اسم خوانایی اگه دوست دارین محتواتون بیشتر خونده بشه از واژه های مختلف و مترادف استفاده کنین

علاوه بر خوانایی اینکار روی سئو هم نقش بسیار خوبی داره

ربات های گوگل کلمات مترادف رو هم جزو کیورد(کلمه کلیدی) میارن و با استفاده از این تکنیک چگالی کلمات کلیدی رو هم در محتوا بالا میبریم !!

1 سوال کلیدی که در بازاریابی محتوا باید از خود بپرسید!

سوال مهم در بازاریابی محتوا

یکی از موضوعاتی که امروزه خیلی از کسب و کار ها درگیرش هستن، محتوایی هست که تولید اون محتوا دلیل خاصی نداره !!!!  سوالی که شما باید از خودتونن بپرسین اینه که :

هدف شما از تولید محتوا چیست ؟!

برای تولید هر مدل محتوا باید این سوال پرسیده شود. چرا این مطلب رو بذاریم ؟! چرا این موضوع ؟! چرا این خدمت ؟!

در مقاله محتوا پادشاه هست گفتیم که : ما هر محتوایی که تولید میکنیم باید در موردش تحقیق کنیم و همچنین باید به سئوی اون محتوا توجه کنیم، مثلا شما میخواین فیلم تولید کنین. چه اهدافی میتونین داشته باشین ؟! میتونه آموزش یه موضوع باشه، معرفی یک محصول باشه، برای اعتماد سازی باشه یا اصلا میتونه تبلیغاتی باشه پس بهتون پیشنهاد میکنیم از امروز که دارین این متن رو میخونین دیگه محتوای دل بخواهی تولید نکنین.

حتما این سوال رو قبلش بپرسید : هدف من برای تولید این محتوا چیست ؟! بنظر شما جواب اینکه:من دوست دارم این متن باشه، از این متن خوشم اومده حرف درستیه !؟! تولید این سبک محتوا چه فایده ای داره ؟! خوشم اومده این فایل صوتی رو ضبط کنم ؟ که چی ؟! هر محتوایی برای کار خاصی باید تولید بشود!

پس میتونیم بگیم کلید تولید محتوا این سوال هست

هدف از تولید این محتوا چیست ؟!

وقتی به این سوال پاسخ ندین نمیتونین محتوای خوبی تولید کنین⬅ نمیتونین بازاریابی کنین⬅ نمیتونین محصولاتتون رو بفروشین⬅ شکست میخورین 🙂

روش های مختلفی برای جمع آوری این اطلاعات هست مثلا:

 • پیشنهاد های گوگل (وقتی در مورد موضوعی سرچ میکنین و گوگل یکسری پیشنهاد میده)
 • دیدگاه ها و نظر ها در سایت های مشابه شما (در نظر هایی که افراد برای یک محصول یا خدمتی در سایت های مشابه شما میذارن سوال های خیلی خوبی هست که میتونه بهتون کمک کنه)
 • پرسشنامه از مشتریان فعلی

با این نگاه به نظرتون 2 تا سوال که پایین اوردیم درسته ؟!

 1. تولید محصول به شکلی محتواست ؟!
 2. یک خدمت به گونه ای محتواست ؟!

به نظر من که اینطوره ! اگه با نظر من موافقین ، پس هر قسمتی تو کسب و کار اینترنتی میخوایم قرار بدیم خیلی بهتره به این سوال کلیدی پاسخ بدیم. موضوعاتی که در بالا گفته شد به دلیل نداشتن استراتژی محتوا هست، پس بهتره با کمی وقت گذاشتن استراتژی محتوای خود را تعیین کنید.

ادامه این مقاله به شما کمک میکند تا استراتژی خود را به درستی بچینید

تقاوت بین استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا چیست ؟!

شاید بخشی از مردم دو عبارت بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا را بجای یکدیگر بکار ببرند اما این 2 عبارت هم معنی نیستند. میتوان برای هر نوع محتوایی جدا از جنبه های بازاریابی، استراتژی آنرا تعیین کرد

استراتژی محتوا

به دورنما و چشم اندازی کلی اهمیت میدهد و به دنبال تولید و مدیریت محتوا هست. در استراتژی محتوا همه ی نیاز ها و محتواهایی که مخاطبان به دنبال آن هستند را زیر نظر میگیرد و حتی در بعضی مواقع بازاریابی محتوا را نیز زیر نظر دارد

بازاریابی محتوا

به تاکتیک ها و اجرایی کردن متمرکز هست . تهیه، انتخاب کردن و ویرایش محتوا با اهداف بازاریابی. این موارد میتواند شامل هر چیزی باشد، مقاله های یک بلاگ گرفته تا صفحه ی تایید پرداخت و همه ی این فعالیت ها برای ایجاد اعتماد محصولات و خدمات یک کسب و کار انجام میشود. خلاصه ی کلام هدف بازاریابی محتوا تولید نوعی محتوا هست که نه تنها مخاطبان را تشویق و ترغیب به خرید میکند،بلکه به فرایند خرید محصول نیز کمک میکند.

چشم انداز در استراتژی محتوا

وقتی سوال هایی مثل : چه کارهایی باید انجام دهیم، چه محتوایی باید تولید کنیم، برایتان پیش آید. داشتن استراتژی محتوا کمکتان میکند و شما را راهنمایی میکند که در بازاریابی محتوا هم موفق باشید.

شما باید استراتژی ای مخصوص کسب و کار خود داشته باشید تا به این مدل سوالات شما جواب بدهد. اما در عین حال استراتژی شما باید به گونه ای باشد تا در صورت تغییر شرایط کاری، بخشی از مخاطبان شما انعطاف پذیر باشد. استراتژی کسب و کار خود را برای 3 الی 5 سال آینده برنامه ریزی کنید و بعد برای رسیدن به آن محتوای خود را تعیین کنید. از خود بپرسید چه نوع محتوایی برای 3 یا 5 سال آینده مرا به اهدافم میرساند؟ این سوال اساس استراتژی شما خواهد بود

شناختن مخاطبان (بازارهدف)

مرحله بعد در تعیین استراتژی محتوا این هست که بفهمیم با چه اشخاص و چه سلیقه هایی در ارتباط هستیم (یا میخواهیم در ارتباط باشیم) ما باید این اطلاعات را داشته باشیم

اطلاعاتی مانند :

 • سن، جنسیت، محل زندگی
 • مخاطبان شما به چه موضوعات و وبسایت هایی را میبینن
 • بازار هدف شما چه ابزاری برای برقراری ارتباط با شما استفاده میکند؟(بیشتر اینستاگرام هستند یا لینکدین؟با چه دستگاهی به شما سر میزنند ؟!موبایل یا کامپیوتر)
 • افراد های تاثیر گذار در جامعه شما چه کسانی هستند (برند ها و اشخاصی که مخاطبان شما به آنها علاقه دارند )
 • نیاز های مخاطبان شما نشان دهنده چه چیزهایی هستند ؟

چه نوع محتوایی در بازاریابی محتوا باید ایجاد کنم ؟!

همانطور تا الان دیگه متوجه شدین نوع محتوایی که ایجاد میکنید بستگی به نیاز های شما در مراحل و فرایند خرید دارد، در سطح اولیه محتوای شما باید با هدف کمک به مخاطبان شما برای رفع نیاز های آنها و برطرف کردن مشکلات آنها باشد .

در آموزش بازاریابی محتوا که در ادامه به مرور زمان خواهیم داشت تمامی موارد مورد نیاز و تخصصی را بررسی میکنیم.

همراه ما باشید

آموزش بازاریابی محتوا در جذب مارکتینگ 

در جذب مارکتینگ، بازاریابی محتوا رو با دیگر بخش های دیجیتال مارکتینگ به صورت حرفه ای همراه شما هستیم.

قیف فروش و بازاریابی محتوا

یکی از مهمترین مباحث در بازاریابی دیجیتال موضوع قیف فروش هست و همه بازاریابان تلاش دارند که این قیف را بهینه تر کنند تا نتیجه نهایی بهتر شود

همانطور که فهمیده اید ردپای محتوا در همه ی مباحث دیجیتال مارکتینگ وجود دارد.

اصول محتوا در بازاریابی محتوا

من طی مدت 1 الی 1.5 ماه در مورد بازارابی محتوا تحقیق و بررسی داشتم و با آموزش هایی که دیدم متوجه شدم  بازاریابی محتوا دارای اصول و قوانین نسبتا ثابتی هست  که با پیاده سازی این موارد میتونین کمپین موفق تری رو طراحی کنین

از اصل اول شروع میکنیم

1)محتوا دارای قابلیت بصری باشد

 
محتوا بصری در بازارایابی محتوا

شاید یه مقاله متنی عالی نوشته باشین و در اون مقاله اطلاعات مهمی رو در اختیار خواننده ها گذاشته باشین

شما میتونین با استفاده از یک جدول،نمودار یا اینفوگرافی به محتوا قابلیت بصری بدین و محتوا رو جذاب تر کنین

یا حتی عکس های مرتبط به متن باشد که این فعالیت ها باعث افزایش سرعت انتقال و خسته نشدن چشم میشود

2)پرسونای مخاطب رو بشناسین

پرسونای مخاطب در بازارایابی محتوا

خیلی از دوستان در مرحله تولید محتوا برای اینکه این محتوا رو برای چه کسی تولید کنند اصلا وقت نمیذارن (شاید اتفاقی موفق بشن )

بعضی ها هم با وسواس زیادی کار رو خراب میکنن

خیلی ساده میگم : شما زمانی تصمیم دارین محتوایی رو تولید کنین اول به بازار هدفتون توجه کنین و حدس بزنین این بازار هدف چه خصوصیاتی دارن !

مثلا اگه نوجوان و جوان باشن سبک نوشتن و لحن بیان کاملا متفاوت هست

مثلا سبکی که من مینویسم بیشتر برای قشر نوجوان و جوان هست

ولی همین لحن برای افراد مسن احتمالا زننده باشه و استقبال نشه

پس خیلی راحت قبل اینکه محتوا تولید کنین شخصیت مخاطباتون رو درست حدس بزنین

اینطوری هم مشکلات و دغدغه های اون افراد رو بهتر پیدا میکنین هم برای تصمیم گرفتن انتخاب رسانه برای نشر محتوا دقیق تر تصمیم میگیرین

حتما بخون  بازاریابی درونگرا چیست؟ 4 مزیت مهم بازاریابی جاذبه ای

3)تولید محتوا در فرمت های مختلف

این کار دلیل های مختلفی داره ولی یکی از مهمترین دلایل این هست که افراد زیادی از بازارهدفتون رو پوشش میدین

برای مثال بازار هدف شما خانم های 20 الی 25 ساله هست که تصمیم به لاغری دارن ،خب از این بازار هدف بعضی به متن بعضیا به تصویر و یه سریا به ویدئو علاقه دارن !

شاید بعضی ها بازار هدفشون فقط افرادی هستن که متن میخونن .

خودم سعی دارم به فرمت های دیگه هم مقالات رو منتشر کنم

4)زمان بندی انتشار محتوا

زمان انتشار محتوا در بازارایابی محتوا

زمانبندی انتشاور محتوا نکته خیلی کلیدی در بازاریابی محتوا هست

احتمالا بازار هدف شما شاید ساعت خاصی به شبکه های اجتماعی سر بزنند ،ایمیل و یا سایت شمارو چک کنند

شبکه های اجتماعی که ابزار تحلیلی خودشون رو دارن برای مثال ابزار iconosquar برای اینستاگرام هست

برای ایمیل به مرور زمان با open rate متوجه میشیم (آینده در ایمیل مارکتینگ آموزش میدیم )

سایت هم که ابزار تحلیلی خودش رو داره که بعدا در موردش کامل صحبت میکنیم

5)اشتراک گذاری محتوا :

اشتراک گذاری محتوا در بازاریابی محتوا

قدرت بازاریابی محتوا به این هست که دیگران محتوایی که شما تولید کردین ببینن .

شاید این گزینه خیلی واضح هست ولی من خیلی از اطرافیام رو دیدم که بهترین محتوا رو تولید کردن ولی هنوز منتشر نکردن !!!

اینکه بهترین پادکست ویدئو رو درست کرده باشین ولی تو هارد کامپیوتر شما باشه چ فایده ای داره ؟!

اینکه بهترین مقاله رو داخل وبلاگ نوشته باشین و اصلا سئو نشده باشه چ فایده ای داره ؟!

پس هر جا که میتونین هر پلتفرمی محتوا های خودتون رو منتشر کنین

شبکه های اجتماعی و دیگر پلتفرم ها

6)نوشتن بهترین عنوان برای محتوا

انتخاب عنوان در بازارایابی محتوا

این بخش مهمترین بخش محتوا هست !!!

شما اگه بهترین محتوا رو تولید کنین ولی عنوان افراد رو ترغیب نکنه که محتوارو بخونن انگار اصلا محتوایی تولید نکردین

انتخاب عنوان عالی در سئو هم تاثیر مثبت بسیار زیادی دارد و باعث میشه نرخ کلیک بالا برود و گوگل به شما امتیاز بیشتری میدهد

پس شماهم متوجه شدین این موضوع چقدر اهمیت داره !

و خالی هم از لطف نیست بدونین طبق آمار

8 نفر از 10 نفر عنوان رو میخونن

ولی 2 نفر از 10 نفر متن رو میخونن .

پس با انتخاب عنوان مناسب احتمال خوانده شدن متن خیلی بالا میرود

چطوری 1 عنوان عالی طراحی کنیم ؟!

طبق تحقیات و بر اساس کلیک خوردن یک متن چند کلمه قدرتمند در نظر گرفته شده که بررسیشون میکنیم

اعداد : 36% 

متن هایی که عدد داشته باشد بیشترین درصد کلیک رو داشته اند

دلیل این موضوع این هست که عدد ابهام یک متن رو از بین میبره و توجه مغز رو جلب میکنه

مثلا : 30 تکنیک بازاریابی دیجیتال در سال 2018

و       تکنیک های جدید بازاریابی دیجیتال

امیدوارو با این مثال بهتر موضوع رو درک کرده باشین و منظورمو در مورد از بین بردن ابهام متوجه شده باشین

خطاب به خواننده : 21%

زمانی متن سبکی نوشته شود خواننده حس بهتری با عنوان برقرار میکند

مثلا : شما میخواهید فروش خود را افزایش دهید،این روش ها را بخوانید

حالا چیزی که من بهتون پیشنهاد میکنم

شما میخواهید در 10 روز فروش خود را 2 برابر کنید ؟! این 2 روش را بخوانید

متن های عادی : 15%

خب توضیح خاصی نداره ولی جالبه بدونین ساده بنویسین از سوالی نوشتن بهتره 😂

مثلا : فروشتان را با این روش افزایش دهید

سوال : 12% !!!

باز هم توضیح خاصی نیست ولی برای خودم هم جالب بود که سوالات از متن های عادی کلیک کمتری دارن

مثلا : آیا میخواهید فروشتان بیشتر شود؟ این مقاله را بخوانید

خب اگه به نظرتون موردی از قلم افتاده واسم تو نظرات بنویسین

 

حالت مثبت مغزی چی هست ؟!

به زبان ساده حس خوب افراد رو میتونیم به نوعی حالت مثبت مغزی بحساب بیاریم

یکی از تئوری های مهم در روانشناسی جنایی تئوری نامه ای به گروگانگیر هست که ما از دید وبمستری تئوری رو بررسی میکنیم.

تئوری نامه ای به گروگانگیر در تولید محتوا

تئوری نامه ای به گروگانگیر در تولید محتوا
Business people are bundled with huge hands

روانشناس هایی که وظیفه مذاکره با گروگانگیر رو دارن 1 قانون مهم دارن

اون قانون اینه: در مذاکره با افراد گروگانگیر که به دلیل فشار عصبی دست به گروگانگیری زدن، هر جمله منفی رو از صحبت هاشون حذف میکنند
نمیتونم ،نمیشه ،نمیدونم ،ندارم و . . .
هر کلمه و حرفی که باعث منفی شدن جمله میشه از مذاکرات کنار میره

چرا این تئوری در دیجیتال مارکتینگ؟ً!

در سایت خارج شدن از سایت توسط بازدید کننده مثل کشته شدن گروگان توسط گروگانگیر هست

پس ریز به ریز جملات، واژه ها و . . . موجب موندن افراد در سایت یا ترک میشه !

در نتیجه به نوعی باید یک چارچوب مثبت رو طراحی کنیم

برای مثال :

 • غذای چرب باعث سکته قلبی میشود
 • برای سلامتی قلبت غذای سالم بخور

در جمله اول هیچ کلمه نمیشه، نداریم و . . . نیست ولی جمله منفی هست !

و جمله ی پایینی جمله ی مثبت اون هست

همونطور گفتیم اکثر تصمیم ها بر پایه ترس هستند ولی برای القای ترس هم میشه از جملات مثبت اضافه کرد

چرا؟!

طبق heat map های گرفته شده به این نتیجه رسیدن که نوشته ها خونده نمیشن بلکه فقط اسکن میشن

طبق ویدئو در آموزش بازاریابی عصبی  اول و آخر برای مغز قدیم اهمیت داره که دقیقا با توجه به heat map ، به اول و آخر متن ها بیشتر توجه میشه

اسکن یعنی یک متن رو روزنامه وار خوندن و خیلی این متن ها به خاطر سپرده نمیشن

پس وقتی متن ها اسکن میشن عمیق در ذهن ثبت نمیشن و به راحتی از یاد میرن

و اینکه گفتیم از جملات مثبت استفاده کنین برای این هست که مغز منابع بیشتری از انرژی رو برای درک و تحلیل جملات منفی استفاده میکنه

وقتی که حتی با عنوانی عالی مخاطب رو راغب میکنین به خوندن متن ولی از جملات منفی زیادی استفاده میکنین از یه حدی به بعد شاید مغز مطالب رو بخونه ولی دیگه تحلیلشون نمیکنه !!!!

(چون باعث مصرف زیاد انرژی میشه و از طرفی مغز طوری برنامه ریزی شده که کمترین انرژی رو مصرف کنه(در حالت عادی)

سوالی که زیاد شنیدین:

تو عقل نداشتی اینکار رو کردی؟!  فکر نکردی و این کار رو انچام دادی؟!

باید بگم در اون لحظه به دلیل پیچیدگی موضوع مغز از مصرف زیاد انرژی جلوگیری میکنه و فرد نمیتونه تحلیل کنه تا تصمیم درستی بگیره !

موضوع دیگری که در تولید محتوا بسیار اهمیت دارد این هست که محتوای تولید شده پیام را به سادگی منتقل کند و از گیج شدن مخاطب جلوگیری کند، که در روانشناسی به عنوان جملات فعال و غیر فعال ازشون یاد میکنیم.

و راه حل تغییر جمله غیر فعال را به فعال بوسیله نردبان تصور برای شما آوردم.

ما در محتوا از لحاظ روانشناسی 2 نوع محتوا داریم

ما در محتوا از لحاظ روانشناسی 2 نوع محتوا داریم

1)جملات فعال

2)جملات غیر فعال

با مثال توضیح میدم که بهتر موضوع رو درک کنین

_در این مقاله 7 راز تولید محتوا توضیح داده شده است (فعال)

_بعضی از راز های تولید محتوا در این مقاله بخوانید(غیر فعال)

به نظر شما فرق این 2 متن چیست ؟!
همونطور که احتمالا حدس زدین در جمله اول به دلیل داشتن عدد ابهام رو برداشته
و مغز قدیم به محتوا هایی که هیچ ابهامی ندارند علاقه نشون میده

یه مثال دیگه میزیم که این موضوع رو بهتر بفهمین به این محتوا دقت کنین

 • پیچیدگی نوشتار فهم آن را از حالت نخستین جمله دشوار تر میکند

خب این جمله رو به حالت فعال در میاریم

 • پیچیدگی جمله فهم آن را سخت تر میکند

هنوز هم میشه از این فعال تر شه،ممنون میشم اگه در بخش نظرات تلاش کنین تا این جمله فعال شه (حتی میشه متن رو تغییر داد ولی باید پیغام رو به درستی منتقل کرد)

حالا اینکه چطوری میشه جملات فعال تولید کرد ! بهترین موضوعی رو که میتونستم اینجا بیارم براتون ایده نردبان تصور(نربان انتزاع) هست

نردبان تصور در بازاریابی محتوا

زبان شناسی بنام ساموئل هایاکاوا (samuel hayakawa) این موضوع رو بیان کرد

در نردبان انتزاع(تصور) پله های اول مربوط به کلمات مشخص و قابل لمس هست یا به عبارتی واژه هایی که با بیانشون بلافاصله داخل ذهن تصوری از اون درست میشه

برای مثال زمانی که میگوییم سیب سبز داخل ذهنتون سیبی سبز رو تصور کردین

این قبیل کلمات کخ بلافاصله تصویرشان در ذهن شما شکل میگیرند به راحتی توجه مغز قدیم رو به خودش جلب میکنه و همونطور که در بازاریابی عصبی  گفتیم مغز قدیم به تصاویر توجه میکنه

پله دوم: در این نردبان واژه هایی هست که میتونیم اون هارو نعریف کنیم این کلمات تصاویر نسبتا دقیق ایجاد میکنن،واژه هایی مثل گیاهان آپارتمانی،بچه ها ،والدین و . . .

پله سوم:این کلمات هم تعریف دارند ولی نمیتوان تصویری ازشون داخل ذهن رسم کرد،مثل خبرگذاری،صنعت،درآمد و . . .

پله های آخری:این کلمات تصاویر مشخصی ندارند و هر فردی تعریف خاص خودش رو برای اون واژه داره
مثل:موفقیت،عشق،سلامتی،امید و . . .

این بخش کلمات مورد توجه مغز قدیم قرار نمیگیرند

نکته:زمانی در محتوایی(متن تبلیغاتی) نوشته شود : شما با این محصول به موفقیت در زندگی میرسین
مورد توجه مغز قدیم قرار نمیگیره و هیچ تصور مشخصی از اون در ذهن شکل نمیگیره 

برای داشتن جمله ای فعال شما باید بیشتر از واژه های پله های اولیه نردبان تصور استفاده کنین !

بازاریابی محتوا چیست ؟!

این شیوه بازاریابی بر اساس تولید محتوا هدفمند (کیفیت بالا) و توزیع آن برای جذب و حفظ مخاطبان بازار هدف ، به جرئت میشه گفت بازاریابی محتوا پادشاه دیجیتال مارکتینگ و اساس و پایه بازاریابی جاذبه ای هست.

5 دلیل پادشاهی محتوا در دیجیتال مارکتینگ

محتوا تخصص و تسلط شما را در یک موضوع و حوزه به نمایش میذاره:
محتوا باعث وفاداری میشود
محتوا شروع کننده یک گفتگو هست
محتوا قابل دسترسی هست
محتوا محصول را میفروشد

بازاریابی محتوا چه نتایجی دارد ؟

افزایش ترافیک هدفمند وبسایت
بهبود وضعیت سئو
اعتماد سازی
افزایش فروش

آیا بدون بودجه سنگین و یک تیم بزرگ برای بازاریابی محتوا بازهم امکان دارد موفق شوم ؟!

بله حتما، چرا که نه ؟! اگر برای تولید محتوای متوالی و منظم منابع مالی و حتی غیر مالی(حتی زمان زیاد) ندارید
تمرکز خود را بر روی تولید محتوای همیشه سبز بگذارید

نوشتهٔ بعدی
دیجیتال مارکتینگ چیست؟ + 10 ابزار بازاریابی دیجیتال

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

عضویت ویژه

با تهیه عضویت ویژه در هر شاخه ای از سئو که نیاز دارید میتونید به ویدئوهای کامل اون دسته بندی دسترسی داشته باشید.

با اضافه شدن آپدیت هم به همه ی مطالب دسترسی خواهید داشت.

برای خرید اینجا کلیک کنید

آخرین آموزش ها

فهرست
کتابچه های رایگان دیجیتال مارکتینگ
اینستاگرام، محتوا، SEO
پیشنهاد میکنم همه ی کتاب هارو رایگان دانلود کنید
کتابچه های رایگان دیجیتال مارکتینگ
اینستاگرام، محتوا، SEO