1. آموزش دیجیتال مارکتینگ
  2. سئو
  3. گزارش Coverage در گوگل سرچ کنسول جدید (آموزش رفع ارورهای رایج)

گزارش Coverage در گوگل سرچ کنسول جدید (آموزش رفع ارورهای رایج)

گزارش Coverage در گوگل سرچ کنسول (آموزش رفع ارورهای رایج)

گزارش Coverage در گوگل سرچ کنسول

یکی از کاربردی‌ترین و مفید‌ترین بخش‌های سرچ کنسول coverage است. این بخش که در قسمت index قرار دارد. اگر به منو سئو کنسول خود توجه کنید؛ گزینه سوم منو با نام coverage قابل مشاهده‌است. در این بخش به‌صورت جامع و کامل ارورهای رایج و نحوه کار با این ابزار را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

Coverage در سرچ کنسول چیست؟

این ابزار بخشی است که به شما اطلاعات مفیدی در زمینه چگونگی ایندکس شدن صفحات سایت می‌دهد. به صورت کلی در دو حالت داده‌ها نمایش داده می‌شود.

1-   All known pages

2-   Sitemap

اگر حالت اول را انتخاب کنید؛ داده‌های تمامی نقشه‌های درج‌شده در سایت شما قابل مشاهده خواهد بود. در حالت دوم امکان انتخاب نقشه خاصی در سایت وجود دارد.

بررسی گزینه‌های موجود در coverage سرچ کنسول

بررسی گزینه‌های موجود در coverage سرچ کنسول

اگر بخواهید به سادگی هرچه تمام از امکانات این بخش در گوگل کنسول استفاده کنید؛ باید با عبارات و گزینه‌ها آشنایی کامل داشته باشید. شناخت این گزینه‌ها کمک می‌کند که کاربرد ابزار آسان‌تر امکان‌پذیر شود.

حتما بخون  سئو چطور کار میکنه ؟ (آشنایی با نحوه کار گوگل)

· : Errorاین بخش به وبمستران صفحه‌هایی که ایراد دارند را نمایش می‌دهد.

· : Valid with warning این بخش به صفحاتی اشاره می‌کند که وجود دارند؛ اما اخطارهایی را نیز شامل شده‌اند؛ در نتیجه ممکن است به علت این ایرادها صفحه ایندکس نشود.

·  Valid: صفحاتی در این قسمت قرار دارند که گوگل آن‌ها را ایندکس کرده‌است و هیچ‌گونه مشکلی در رابطه با این صفحات وجود ندارد.

·  Excluded: اگر که صفحه‌ای توسط خزنده گوگل ایندکس نشده باشد؛ در این بخش قرار می‌گیرد.

ارورهای متفاوتی سبب می‌شوند که یک صفحه در قسمت error قرار بگیرد. وبمستران حرفه‌ای در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارورهای این بخش را حل می‌کنند. فایل robots.txt و غیره سبب می‌شوند که برخی از لینک‌های شما valid with warning شوند. اگر می‌خواهید گوگل برخی از لینک‌های شما را ایندکس نکند باید از تگ noindex استفاده کنید.

 بهترین حالت سایت زمانی‌است که تمام صفحات valid باشند. اما اگر صفحه‌ای بدون ارور ایندکس نشود در قسمت exclude قرار می‌گیرد. در ادامه مهم‌ترین ارورهایی که سبب ایجاد مشکل در coverage سرچ کنسول می‌شود را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

ارورهای رایج coverage

برخی از ارورها مانع ایندکس صحیح صفحه توسط خزنده‌های گوگل می‌شوند. این ارورها به علت‌های متفاوتی ازجمله اختلال در سرور، مشکل در فایل robots.txt، ریدایرکت و‌غیره رخ می‌دهند.

حتما بخون  ثبت سایت در سرچ کنسول (آموزش معرفی به وبمستر گوگل)

بلاک شدن صفحه به وسیله robots.txt

بلاک شدن صفحه به وسیله robots.txt

علت: شما اقدامات لازم در راستای ایندکس‌گذاری این صفحه انجام داده‌اید اما صفحه توسط فایل robots.txt بلاک شده‌است. این فایل‌ها حاوی قوانینی است که از سوی ربات گوگل تعیین شده‌است. اگر هریک از قوانین مندرج در این فایل نقض شود، صفحه ایندکس نخواهد شد. با توجه به اینکه شما صرف‌نظر از خطاهای موجود درخواست ایندکس‌گذاری را ارسال کرده‌اید، ارور روی می‌دهد.

ارورهای رایج coverage

روش حل این ارور: با استفاده از برنامه‌هایی که فایل‌های robots.txt را مورد ارزیابی قرار می‌دهند، صفحات خود را ارزیابی کنید. ممکن است تعداد صفحه‌های بلاک‌شده از آنچه تصور می‌کنید نیز بیشتر باشد. به منظور رفع ارور فایل robots.txt را تغییر دهید یا تغییرات لازم را در صفحه اعمال کنید تا قوانین موردنظر دیگر صادق نباشند.

ارور ۴۰۴

این ارور با عبارت submitted URL not found ۴۰۴ نمایش داده می‌شود و شامل صفحاتی است که پس از ایندکس حذف شده‌اند و ریدایرکت صورت نگرفته است. در موارد زیر شواهد بروز این ارور هستیم.

ارور ۴۰۴ در coverage سرچ کسنول

اگر دامنه‌ای دیگر در نقشه سایت شما وجود نداشته باشد، منجر به بروز ارور ۴۰۴ می‌شود. در این حالت احتمالاً محصول یا پستی که هیچ ترافیکی را نصیب سایت نمی‌کرده‌است را از حذف کرده‌اید. در این حالت شرایط برای وقوع ارور ۴۰۴ مهیا شده‌است.

حتما بخون  تاثیر ساختار url در سئو (5 دقیقه آموزش ویدئویی)

روش حل این ارور: تنها برخی از ارورهای ۴۰۴ نیازی به توجه شما ندارد. اگر قصد استفاده از آن صفحات را ندارید این ارور را نادیده بگیرید. اما اگر یک صفحه جابجا شده و باید در سایت ما وجود داشته باشد نیاز است از یک ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید.

در آخر

 یکی از ارزشمندترین بخش‌های سرچ کنسول گوگل coverage است. در این بخش اطلاعات ارزشمندی در اختیار وبمستر‌ها قرار می‌گیرد که نقش مهمی در رتبه‌بندی و آینده سایت ایفا می‌کند.

 در coverage  وبمستر تمام ارورهای احتمالی که در هنگام ایندکس‌گذاری و توسط ربات‌های گوگل شناسایی شده‌اند را مشاهده می‌کنید.

 به این ترتیب این امکان را در اختیار خواهید داشت که در اولین فرصت نسبت به رفع ارورها و بهبود فرایند ایندکس‌گذاری صفحات سایت وارد عمل شوید.

نوشتهٔ پیشین
ایجاد دسترسی در سرچ کنسول جدید (دسترسی کاربر و مدیر در گوگل وبمستر)
نوشتهٔ بعدی
گزارش Removals در سرچ کنسول جدید گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

عضویت ویژه

با تهیه عضویت ویژه در هر شاخه ای از سئو که نیاز دارید میتونید به ویدئوهای کامل اون دسته بندی دسترسی داشته باشید.

با اضافه شدن آپدیت هم به همه ی مطالب دسترسی خواهید داشت.

برای خرید اینجا کلیک کنید

آخرین آموزش ها

فهرست