1. آموزش دیجیتال مارکتینگ
 2. دیجیتال مارکتینگ
 3. بازاریابی شبکه های اجتماعی
 4. اینستاگرام
 5. اینفلوئنسر کیست؟  چگونه Influencer شویم و کسب درآمد کنیم؟

اینفلوئنسر کیست؟  چگونه Influencer شویم و کسب درآمد کنیم؟

اینفلوئنسر کیست؟  چگونه Influencer شویم و کسب درآمد کنیم؟

اینفلوئنسر و نحوه ی درآمد از آن

امروزه با گسترش روز افزون شبکه‌های اجتماعی و نفوذ آن در زندگی افراد، با اصطلاح اینفلوئنسر (influencer)  که به واژه‌ای پرتکرار در فضای مجازی تبدیل شده است، آشنا می‌شویم. در ادامه به صورت مفصل به توضیح این واژه، همچنین واژه اینفلوئنسر مارکتینگ، انواع آن و چگونگی کسب درآمد از طریق آن پرداخته خواهد شد.

 به چه کسی Influencer می‌گویند؟

اینفلوئنسر کسی است که بخاطر داشتن مسئولیت، میزان دانش، موقعیت اجتماعی و یا رابطه‌اش با مخاطبین، قدرت تاثیرگذاری بر روی دیگران را دارد. اینفلوئنسر در کلمه به کسی گفته می‌شود که در یک حوزه تخصصی خاص، فعالیت می‌کند و شهرت فراوانی دارد.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر را شخصی می‌گویند که بتواند روی یک سازمان و مشتریان احتمالی‌اش تاثیر بگذارد. برخی‌ها معتقدند که اینفلوئنسر به کسی گفته می‌شود که ذهن کاملا باز و ارتباطات بسیاری خوبی با افراد داشته باشد و بتواند موجب ایجاد نوعی ترند در جامعه شود. البته این ویژگی‌ها با توجه به حوزه‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. اما در پاسخ سوال «شغل اینفلوئنسر چیست؟» باید جواب داد که بخش‌های فعالیت اینفلوئنسرها ممکن‌ است بسیار گسترده باشد. افراد حوزه مارکتینگ از قدیم و به صورت سنتی آن دسته از اینفلوئنسرها یا بازاریابی تأثیرگذار را هدف قرار می‌دهند که به سادگی قابل شناسایی باشند؛ از جمله افراد فعال در مطبوعات، آنالیزورهای صنعتی و همچنین مسئولین اجرایی رده بالا. مثلا از منظر شرکت‌هایی که که به صورت خرده فروشی با مشتریان فعالیت دارند، اینفلوئنسر به شخصی اطلاق می‌شود که برای خریداران محصولات و کارمندان آن شرکت شناخته شده باشند. بنابراین در جواب «اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟» باید گفت که از نظر بسیاری از شرکت‌هایی که با روش بنگاه به بنگاه یا B2B فعالیت می‌کنند، گستره Influencer ممکن است بسیار گسترده و متنوع بوده و شامل افرادی همچون مشاوران، قانونگزاران دولتی، فعالان حوزه مالی و اعتباری و همین طور بخش‌های مرتبط باشد.

وابستگی فروش شرکت‌ها به بلاگرها و اینفلوئنسرها

مایکل اسپایر، آنالیزور موسسه تحقیقاتی فارستر (Forrester) در مورد کسب و کارهای کوچک و متوسط عقیده دارد که فروختن بخش‌های فناوری اطلاعات و آی‌تی به عوامل مختلفی همچون شرکت‌های همکار، مشاوران، بلاگرها و فروشندگان حوزه فناوری بستگی دارد. همچنین او به فروشندگان توصیه می‌کند که اینفلوئنسرهای بازار خود را شناسایی و طبقه‌بندی کنند. برای این کار لازم است تا یک برنامه شناسایی اینلوئنسر بسیار جامع ایجاد و نوعی معیار برای طبقه‌بندی تاثیرات اینفلوئنسرها بر روند تصمیم‌گیری افراد گردد. اینفلوئنسرها ممکن است همانند تنوع موجود در حوزه‌های فعالیشان، در زمان‌های مختلف، نقش‌های مختلفی بر روند تصمیم‌گیری افراد داشته باشند. این موضوع در کتاب مارکتینگ اینفلوئنسر نوشته براون و هایس مطرح شده است.

انواع اینفلوئنسر

انواع اینفلوئنسر
 • سلبریتی ها
 • متخصصین
 • بلاگر
 • میکرو اینفلوئنسر

در ادامه به هر کدام از این دسته‌ها به صورت مجزا پرداخته خواهد شد.

سلبریتی‌ها

سلبریتی‌ها

شروع گسترش مارکتینگ اینفلوئنسرها از طریق تایید افراد مشهور و سلبریتی‌ها بود. امروزه بسیاری از شرکت‌ها و برندهای مختلف وجود دارد که از سلبریتی‌ها به عنوان اینفلوئنسر استفاده می‌کنند؛ زیرا آن‌ها معتقدند که با تبلیغ شدن محصولاتشان توسط سلبریتی‌ها و تایید آن‌ها، فروش آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. اما مشکلی که در این میان وجود دارد، آن است که فقط تعداد اندکی از سلبریتی‌ها هستند که حاضرند با اینفلوئنسرها همکاری کنند و محصولات آن‌ها را تبلیغ کنند. سلبریتی‌هایی هم که حاضر به این همکاری هستند، دستمز زیادی را بابت آن کار طلب می‌کنند. اما یک استثنا اینجا موحود است که در صورتی که خود سلبریتی از همان محصول استفاده می‌کند و به آن علاقه دارد، ممکن است سلبریتی حاضر به همکاری شود تا به مخاطبان خود آن محصول را معرفی کند و از مزایای آن بگوید.

حتما بخون  بهترین برنامه‌های تولید محتوا در اینستاگرام (20 نرم افزار)

سلبریتی‌های اینفلوئنسر

یکی از مشکلاتی که در فعالیت‌های سلبریتی‌ها به عنوان اینفلوئنسر وجود دارد، نداشتن اعتبار و اعتماد در مورد یک محصول از سوی مخاطبین است. برای مثال، مخاطبین احتمالا از جاستین ببر محصولات زیبایی مثل کرم‌های رفع آکنه را بپذیرند؛ ولی برای معرفی یک خانه برای سالمندان احتمالا گزینه مناسبی نخواهد بود و مخاطبین اعتماد کافی را به او نخواهند داد. اکثر سلبریتی‌ها طرفداران و تعداد فالورهای زیادی را در پیج‌های خود دارند؛ اما مسئله مهم‌تر این است که آن‌ها تا چه میزانی قادر به تاثیرگذاری بر روی مخاطبان خود هستند.

متخصصین

متخصصین اینفلوئنسر

افرادی که دارای تخصص در یک صنعت خاص هستند و به اصطلاح رهبران حوزه فکر هستند، به دلیل کیفیت، موقعیت و یا تجربه‌ای که در یک حوزه فعالیتی و کارشناسی که دارند، از احترام زیادی برخوردار هستند. حتی این احترام ممکن است به خاطر مکانی باشد که فرد در آن‌ جا کار می‌کند. برای مثال، روزنامه نگاری که در یک موضوع خاصی مطالبی را برای روزنامه می‌نویسد، ممکن است نه بخاطر تخصص خودش بلکه بخاطر کار کردن در آن روزنامه مورد احترام دیگران قرار گیرد. یا افراد متخصص و کارشناسان دیگری مثل افراد دانشگاهی و متخصصین صنعت و مشاوران حرفه‌ای نیز ممکن است احترامشان بیشتر برگرفته از محیطی باشد که در آن کار می‌کنند.

تأثیرگذاری روزنامه نگاران

تأثیرگذاری روزنامه نگاران

اگر بتوان یک روزنامه نگار را جلب محصول خود کرد و آن‌ را راضی نمود که از محصول شما و شرکت شما مطالبی در روزنامه و در میان مقاله خودش بنویسد و از آن‌ها تبلیغ نماید، در این صورت می‌توان این فرد را اینلوئنسر نامید. تفاوتی که میان این روزنامه‌نگار و بلاگرهای شبکه‌ اجتماعی می‌تواند باشد، این است که احتمالا روزنامه‌نگار به صورت دریافت هیچ هزینه‌ای آن مطالب را برای شما و در مورد محصولات شما می‌نویسد‌. کسانی که در صفحات مجازی به تولید محتوا می‌پردازند و به اصطلاح بلاگرها، اغلب با شرکت‌ها و پیشروهای صنعتی همکاری می‌کنند و در مورد مطالب آن‌ها تولید محتوا انجام می‌دهند و این چندان غیر طبیعی نیست و در جامعه امروزی کاملا عادی محسوب می‌شود؛ زیرا امروزه مرزهای میان رسانه‌های سنتی و شبکه‌های اجتماعی کنونی در حال برداشته شدن است.

بلاگر

بلاگر اینفلوئنسر

امروزه بلاگرها با شرکت‌ها و برندها همکاری می‌کنند و در قبال دریافت هزینه‌ای، محصولات آن‌ها را تبلیغ می‌کنند. مدت زمان اندکی است اینفلوئنسر مارکتینگ با وبلاگ‌نویسی ترکیب شده است و بلاگرها با تعریف خوب و مهیجی از محصولات شما، مخاطبان را اقناع می‌کنند تا از محصولات شما خریداری کرده و استفاده بکنید. بلاگرهایی که در حوزه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند، اعم از زمینه‌های توسعه شخصی، مالی و اعتباری، سلامت، نگهداری کودکان، موسیفی و حتی خود بلاگ نویسی و موضوعات دیگر، می‌‌توانند با شرکت‌ها و برندهای مختلف همکاری داشته باشند و محصولات‌ آن‌ها را مورد تبلیغ قرار دهند‌. احترامی که بلاگرها از سوی کاربران و خوانندگان خود دریافت می‌کنند، نکته مشترکی است بین همه بلاگرها وجود دارد.

حتما بخون  ولاگ چیست و ولاگر کیست ؟ 5 راه ولاگر شدن در اینستاگرام

بلاگ‌های تأثیرگذار

علاوه بر بلاگ که جزو محتواهای محبوب در صفحات مجازی می‌باشد، ویدئو نیز جزو پرطرفدارترین محتوای موجود در فضای مجازی می‌باشد. این مورد به گونه‌ای است که بلاگر به جای این‌ که سایتی برای خود داشته باشد و مطالب را در آن بارگذاری کند، محتواهای خود را در قالب ویدئو تولید می‌کند و در صفحات مجازی خود اعم از یوتیوب و اینستاگرام منتشر می‌کند. اکثرا تبلیغات افراد سازنده کلیپ بیشتر است و آن‌ها بیشتر از افراد وبلاگ نویس تبلیغ می‌گیرند و در نتیجه کسب درآمد بیشتری هم انجام می‌دهند. بلاگرها و یوتیوبرها همواره به دنبال جذب مخاطبان بیشتری هستند و تنها به مخاطبان حاضر در صفحه‌شان اکتفا نمی‌کنند. آن‌ها برای افزایش فالوور و مخاطب همواره در حال تبلیغ کردن و انتشار پست‌های خلاق و سرگرم کننده هستند تا از این طریق بتوانند مخاطبان بیشتری جذب خود کنند و تبدیل به یک فرد اینفلوئنسر شوند.

میکرو اینفلوئنسر

میکرو اینفلوئنسر

تنها تفاوت میکرو اینفلوئنسرها با افراد عادی، تنها در این مورد است که میکرو اینفلوئنسرها دانش و تخصصی در یک زمینه خاصی دارند و به آن مشهور هستند. میکرو اینفلوئنسرها اکثرا دارای تعداد فالورهای زیادی هستند؛ اما باید دقت کرد که میزان تاثیر گذاری این افراد بر افراد عادی، تنها براساس تعداد فالور نیست؛ بلکه بیشتر، رابطه و کنش میان میکرو اینفلوئنسر با مخاطبان و دنبال‌کننده‌هایش، میزان تاثیر گذاری این افراد را نشان می‌دهد. شرکتی که قصد دارد تا محصولش را توسط یک میکرو اینفلوئنسر به تبلیغ برساند، ابتدا باید میکرو اینفلوئنسر را برای تبلیغ محصول خود اقناع کند؛ زیرا میکرو اینفلوئنسرها رابطه‌ای خاص با دنبال‌کنندگان خود دارند قطعا اجازه نخواهند داد که بخاطر تبلیغ یک محصول بی ارزش، مخاطبان خود را از دست بدهند.

ارتباط میان میکرواینفلوئنسر و مخاطبین برند

این مسئله به آن معنا می‌باشد که رابطه میان میکرو اینفلوئنسرها و برندهای مختلف با توجه به مخاطبینی که آن میکرواینفلوئنسر دارد، شکل می‌گیرد. میکرو اینفلوئنسرها اغلب برای همکاری با یک برند، وسواس به خرج می‌دهند و گاها به صورت رایگان یک محصول را تبلیغ می‌کنند. اما برخی‌ها در قبال تبلیغ یک محصول، حتما هزینه‌ای را بابت آن دریافت می‌کنند. اما در کل، اینفلوئنسرها برای تبلیغ یک محصول حتما به خوب و بد بودن آن توجه می‌کنند تا برندهای نامناسب را برای مخاطبان خود تبلیغ نکرده باشند. از آنجایی که امروزه افراد بیشتر وقت خود را به صفحات مجازی اختصاص می‌دهند و آن را به اکثر کارهای خود اعم از ورزش و تلویزیون و… ترجیح می‌دهند، قطعا میکرو اینفلوئنسرها هر روز بیشتر از دیروز تبدیل به افرادی محبوب و تاثیرگذار می‌شوند. گاهی شهرت برخی اینفلوئنسرها برابر با شهرت سلبریتی‌ها است و این امر با سپری شدن مدت زمان‌های کوتاه بیشتر نیز می‌شود و آن‌ها تبدیل به افرادی می‌شوند که تاثیرگذاری بیشتری روی مخاطبان خود دارند. در صفحات مجازی موضوعات بسیاری وجود دارد که افراد زیادی نیز به آن‌ها علاقمند هستند؛ حتی اگر از نظر شما جذاب نباشد و موضوعی پیش پا افتاده باشد.

حتما بخون  20 روش اصلی افزایش فالوور اینستاگرام (آموزش 100% کاملا رایگان)

چگونه Influencer شویم و کسب درآمد کنیم؟

چگونه Influencer شویم و کسب درآمد کنیم؟

بعد از آشنا شدن با اصطلاح اینفلوئنسر، در این قسمت با این سوال که چگونه اینفلوئنسر شویم آشنا خواهیم شد تا به فردی تاثیر گذار در این راه تبدیل شویم و به تبع آن بتوانیم به فردی موفق و با درآمد قابل قبول دست یابیم. برای تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر تاثیرگذار در صفحات مجازی، ده استراتژی آورده می‌شود که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

 • یک حوزه مخصوص را برای خود انتخاب کنید. بدین معنی که حوزه‌ی انتخابی شما بهتر است جزو موضوعاتی باشد که شما به آن علاقه‌مند هستید و تخصصی در آن موضوع دارید که می‌توانید حرف‌های جدیدی بزنید و مانند یک کارشناس عمل کنید.
 • دومین مرحله انتخاب چندین گزینه از شبکه‌های اجتماعی است برای فعالیت در آن‌ها و انتخاب نحوه فعالیت در شبکه‌های مجازی؛ چه به صورت ویدئو و چه به صورت مطلب. اگر شما در قالب ویدئو راحت‌تر هستید، می‌توانید در یوتیوب، اگر در قالب تصاویر راحت هستید، می‌توانید در اینستاگرام و اگر مطالب شما از نوع رسانه‌ای است، می‌توانید در فیسبوک فعالیت کنید.
 • سومین مورد، برنامه‌ریزی کردن برای محتواهایی است که باید تولید شوند. بدین معنی که شما به چه مواردی علاقه دارید که می‌خواهید آن‌ها را تولید کنید؟ و این که چه ارزش و مطالبی باید در پیج شما تولید شود که افراد بتوانند شما را دنبال کنند.
 • پس از تهیه کردن طرح و نقشه کلی برای فعالیت‌های قابل انجام، به مدن چندین ماه روی آن تمرکز کرده و مطالب را آماده و منتشر سازید.
 • فعالیت‌های خود را به صورت مرتب و مداوم ادامه دهید. تولید محتوای شما و شیوه و مدت زمان فعالیت شما تاثیر بسزایی روی جذب مخاطب دارد. همچنین در تولید محتواها بهتر است از موضوعات بدیع استفاده شود.
 • ششمین مورد، ارتباط برقرار کردن با افراد و برندهای موجود در حوزه کاری خود است. بدین معنی که با آن‌ها تبادل نظر داشته باشید تا از این نظرها برای رشد سریع‌تر پیجتان استفاده کنید.
 • جامعه خود را تشکیل دهید. به این معنی که سعی کنید مخاطبان زیادی را جذب پیج خود کنید و در داخل گروه‌ها و مکان‌های دیگر آن‌ها را دعوت به پیج خود کنید‌.
 • خودتان را تبلیغ کنید. شما می‌توانید با تولید یک محتوای خلاقانه و مناسب، خودتان را به مخاطبان نشان دهید که این بهترین نوع تبلیغ می‌باشد. اما به هیچ عنوان در مورد خود مبالغه نکنید.
 • همواره محتواهای باارزش و مهمی را به اشتراک بگذارید.
 • سعی کنید در زمینه انتخابی خودتان فعالیت کنید، دانش و اطلاعات خود را در آن زمینه افزایش داده و در آن حوزه به رشد برسید.

برای سلبریتی شدن، بهتر است تمام موارد قبلی را فراموش کنید و تلاش کنید فقط بدرخشید.

نتیجه‌گیری

اینفلوئنسر به کسی گفته‌ می‌شود که در یک حوزه تخصصی خاص، بسیار مشهور است و قدرت و توانایی تاثیرگذاری روی افراد دیگر را دارد. اینفلوئنسر مارکتینگ، بازاریابی کالا یا خدمات از طریق اینفلوئنسرها برای تأثیرگذاری بر یک سازمان و مشتریان احتمالی آن است. در این مقاله، علاوه بر توضیح واژه‌های اینفلوئنسر، چندین راهکار برای تبدیل شدن به اینفلوئنسر آورده شده است.

نوشتهٔ پیشین
تجهیزات ضروری برای بلاگری اینستاگرام (7 وسیله مهم)
نوشتهٔ بعدی
ساخت فروشگاه در اینستاگرام (0 تا 100 )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

عضویت ویژه

با تهیه عضویت ویژه در هر شاخه ای از سئو که نیاز دارید میتونید به ویدئوهای کامل اون دسته بندی دسترسی داشته باشید.

با اضافه شدن آپدیت هم به همه ی مطالب دسترسی خواهید داشت.

برای خرید اینجا کلیک کنید

آخرین آموزش ها

فهرست
کتابچه های رایگان دیجیتال مارکتینگ
اینستاگرام، محتوا، SEO
پیشنهاد میکنم همه ی کتاب هارو رایگان دانلود کنید
کتابچه های رایگان دیجیتال مارکتینگ
اینستاگرام، محتوا، SEO