1. آموزش دیجیتال مارکتینگ
 2. سئو
 3. آموزش لینک سازی داخلی (استراتژی های internal link)

آموزش لینک سازی داخلی (استراتژی های internal link)

آموزش لینک سازی داخلی (استراتژی های internal link)

تعداد لینک داخلی و خارجی صفحات

متن ویدئو تعداد لینک داخلی و خارجی صفحات

یکی از سؤالاتی که حالا پرسیده می­شه اینه که برای هر صفحه باید لینک خروجی و ورودی داشته باشیم یا نه، درمورد لینک­سازی­های داخلی داریم صحبت می­کنیم. یعنی لینک­سازی­هایی که فقط در وبسایت خودمون انجام می­شه. از خارج به داخل رو فعلاً هیچ­کاری نداریم. از نظر سئو بله ولی از نظر بازاریابی نه کار درستی نیست. برای اینکه شما فکر کنید طرف از نتایج گوگل وارد یکی از صفحات محصول شما شده و حالا شما توی این صفحه محصول به چنتا صحفه دیگه لینک دادین و احتمال داره که کاربر وارد سایر صفحات بشه سایر مقالات بشه و کلاً حواسش از خرید محصول پرت بشه و اصلاً فراموش کنه برای چی وارد وبسایت شما شده باشه. پس کار درستی نیست که توی لندینگ­پیج­ها و صفحات محصولمون لینک­های خروجی داشته باشیم، لندیگ­پیج­ها مثلاً توی یک صفحه قراره ایمیل بگیریم از کاربرامون به این صفحات می­گن صفحات لندینگ پیج، کار خوبی نیست که توی این صفحات به سایر صفحات دیگرمون لینک خروجی بدیم، ولی خب طبیعتاً لینک­های ورودی هر صفحه­ای باید مجزا برای خودش داشته باشه و سؤال بعدی اینکه لینک­سازی­ها باید به چه صورتی باشه داخل وبسایتمون. توی این دوره شما دوتا استراتژی یاد می­گیرین، استراتژی لینک­سازی عنکبوتی و هم­زمان استراتژی لینک­سازی هرمی که مرتبط می­شه با همون خوشه­های محتوا که توی ویدئو­های بعدی کامل درموردشون صحبت می­کنم.

حتما بخون  متا تگ چیست؟ انواع meta tag

استراتژی لینک سازی داخلی

متن ویدئو استراتژی لینک سازی داخلی

خب می­ریم سراغ مبحث استراتژی لینک­سازی­های داخلی در وبسایتمون که درمورد ابتدا از استراتژی لینک­سازی هرمی شروع می­کنم ولی قبل از اون یک سؤال مهم رو جواب بدم. تعداد لینک­ها داخل هر مطلب چقدر باشه. ببینید براساس حجم محتواتون تعداد لینک­ها می­تونه متفاوت باشه اگر یک مقاله آسمون خراش نوشته باشین، یک مقاله مثلاً cornerstone می­تونه 10 تا، تا 10 تا لینک داخلش ساخته بشه درصورتی که محتوای شما 3 هزار 4 هزار یا 5 هزار کلمه هست در این مقیاس و در این حجم از محتوا می­تونیم 10 الی 15 لینک هم بسازیم.

ولی برای یک محتوای مثلاً 500 یا 600 کلمه­ای بهتره که 2، 3 تا لینک ساخته بشه تا اینکه بخواین 7،8 تا لینک بسازین. ولی به صورت کلی یک فرمول بهتون می­گم، شما هرچی تعداد لینک رو داخل یک صفحه بیشتر می­کنید ارزش اون لینک رو دارید کمتر می­کنید.

اگر یک مقاله دارین یک لینک­سازی داخلیش انجام می­دین برای یک صفحه دیگه داریم برای همون صفحه ارزش بیشتری رو ایجاد می­کنید تا زمانی که به سه تا صفحه لینک می­دین ولی توی لینک­سازی عنکبوتی که حالا جلوتر درموردش صحبت می­کنم خیلی کار بهتری هست که بیام ارزش­ها رو بین تمام صفحاتمون تقیسم کنیم ولی با لینک­سازی عنکبوتی و در نهایت حالا حرف کلی اینه که تعداد لینک­ها براساس حجم محتواتون تعیین می­شه و هرچی تعداد لینکتون کمتر باشه ارزش اون لینک بیشتر می­شه.

حتما بخون  سئو محلی چیست ؟ روش های بهبود Local seo

خب حالا می­ریم سراغ استراتژی لینک­سازی هرمی. خب همینطور که دارید می­بینید اینا خوشه­های محتوامون هست و ما باید از این بخش به سایر بخش­هامون لینک بدیم و دقیقاً برعکسش رو هم باید انجام بدیم یعنی لینک­سازی­ها دوطرفه باشه و رفت و برگشته. هم از این صفحه به این صفحه لینک بدیم و هم برگشتش و دوباره همین بخش هم این کارا رو انجام می­دیم دقیقاً توی این خطوط لینک­سازی به صورت رفت و برگشتی انجام می­شه.

حالا همونطور که بهتون گفته بودم محتوای نوک هرم محتوای cornerstone می­شه و از محتوای cornerstone به سایر خوشه­ها لینک می­دیم و همونطور که گفتم لینک­سازی­ها دوطرفه و رفت و برگشتیه و حالا می­ریم سراغ لینک­سازی عنکبوتی، خب یکی از کارهایی که به وبسایت­ها خیلی قدرت می­ده توی سئو 2019 یکی از بهترین کارها اینه که ما بیایم یه سئو داخلی long tail یه مقالات مثلاً 4، 5 کلمه­ای تمرکز کنیم که انتهای خوشه محتوامون می­شه و حالا بین اینا لینک­سازی رو انجام بدیم و لینک بدیم به کلمه کلیدی اصلی که مدنظرمون هست. حالا کاری که اینجا من پیشنهاد می­کنم بهتون ترکیب لینک­سازی هرمی و لینک­سازی عنکبوتی که حالا روی اسلاید قبلی مجدد توضیح می­دم براتون و خب لینک­سازی­ها بین محتوا­های یک خوشه انجام می­شه توی مرحله اول و توی مرحله دوم لینک­سازی­ها بین خوشه­ها انجام بشه.

حتما بخون  سئو چیست ؟ 3 مرحله سئو سایت (فیلم)

حالا من اول استراتژی لینک­سازی عنکبوتی رو بهتون بگم. فکر کنید این 6 محتوا و این 6 صفحه مرتبط به یکی از خوشه­های محتوا هست. همینطوری که می­بینید ما از 1 به تمامی صفحات لینک می­دیم و همینطور برعکس، از تمامی صفحات به صفحه­ی 1 هم لینک می­دیم. تمامی این لینک­ها دو طرفه رفت و برگشتی هست و دقیقاً مثل تار عنکبوت می­شه که تمامی صفحات رو به همدیگه وصل می­کنه. حالا من برمی­گردم اسلاید قبلی، حالا فکر کنید اینجا با این ساختار، ساختار لینک­سازی عنکبوتی رو هم پیاده کنید.

بین تمامی این صفحات رفت و برگشتی لینک­سازی بشه. بین این صفحات رفت و برگشتی انجام بشه، بین این صفحه و سایر صفحات و سایر خوشه­ها هم لینک­سازی انجام بشه و حالا همینطور که توی این اسلاید می­بینید بیایم لینک­سازی عنکبوتی رو روی کل پروژه­مون پیاده­سازی کنیم ولی تا جایی که محتوا­ها به همدیگه مرتبط هستند خوشه­های محتوا به همدیگه مرتبط هست و اگر مثلاً این خوشه محتوا شاید به این دوتا خوشه خیلی مرتبط نباشه، قرار نیست از حالا محتوای پایین خوشه به این صفحه مدنظر لینک بدیم.

می­تونیم مثلاً از خوشه­ای از کل این خوشه یک Backlink به این بدیم تا سریع­تر توی نتایج گوگل بیاد بالا و بازهم این پایین توجه کنید که برای هر صفحه براساس حجم اون محتوا لینک­سازی انجام بدین. حالا قرار نباشه من الآن بهتون گفتم لینک­سازی عنکبوتی .

نوشتهٔ پیشین
چگونه لینک سازی داخلی انجام دهیم ( 2 دقیقه فیلم)
نوشتهٔ بعدی
5 تکنیک نهایی سئو داخلی (7 دقیقه فیلم)

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام و درود برشماخسته نباشید
  اموزش ها عالی هستن

  پاسخ
 • ی سوال داشتم. اینکه اگر بخوایم تعدادی (50 مقاله) محتوا رو لینک سازی داخلیشون رو تغییر بدیم مسئله ای پیش نمیاد؟؟ به این دلیل می خوام تغییر بدم چون با عبارات درست ب صفحات درست لینک داده نشده و قصد دارم با اون مقاله ها ب مقاله آسمان خراش یا همون فرمانده ک خودتون گفتید(: لینک بدم

  پاسخ
  • مرتضی عظیمی
   مارس 3, 2020 3:02 ب.ظ

   میتونی به همراه آپدیت محتوایی این اصطلاح لینک سازی هارو انجام بدی که تاثیر بهتری رو داره.
   مقاله فرمانده به قول من یا پیلارپیج میتونه فرمت های محتوایی متفاوتی رو داشته باشه و لزوما آسمان خراش نیست که در مقاله زیر توضیحات کاملش رو قرار دادم.
   https://jazbmarketing.com/search-intent-seo/

   پاسخ
 • زهرا یگانه
  آوریل 5, 2020 8:33 ب.ظ

  سلام، چطور میشه از آخرین خوشه ای که توی اول این ویدئو وجود داره لینک سازی عنکبوتی داخلی رو انجام داد؟! خیلی عجیه. الان طبق همین نمودار خوشه ای تون، فکر کنید از آخرین آخرین (کوچیکا) که حداقل یک محتواست دیگه، بخواییم به همه اون دایره ها لینک داخلی بدیم! اینجوری که باید توی اون صفحه 50 الی 60 تا لینک داخلی بدیم و یک مقاله چندین هزار کلمه ای باشه. با این گفته آخرتون که ترکیب عنکبوت و خوشه هست مخالفم و خوشحال میشم توضیح مفصل تری در این خصوص برای من یادداشت بزارید تا اگر درست هست، به صورت اصولی و منطقی متوجه این موضوع بشم. با تشکر

  پاسخ
  • مرتضی عظیمی
   آوریل 7, 2020 11:30 ب.ظ

   سلام زهرا جان
   ممنون از سوالت که باعث شد بیشتر توضیح بدم و بقیه هم ازش استفاده کنند.
   ببینید در خوشه های محتوایی ما شاید تا 50 کانتنت کلاستر داشته باشیم و طبیعتا نمیتونیم لینک سازی برای همه ی این ها انجام بدیم، کاری که ازش نتیجه گرفتم 4 الی 5 کانتنت کلاستر که برای من خیلی اهمیت دارند و ورودی بالایی میسازن واسم رو جدا میکنم و داخل 50 کانتنت کلاستر روی این صفحات تمرکز میکنم.
   از طرف دیگه هم لینک سازی بیشتر به نظر من برای کمک کردن به کاربر (+ سئو صفحاتی که واسمون خیلی مهم هستن) پس الویت من لینک سازی داخلی ای است که به کاربر کمک میکنه و باعث میشه کاربر بیشتر تو سایت من باشه پس هم برای اون صفحاتی لینک سازی میکنم که بالاتر گفتم که اهیمت دارند هم برای پیلار (و اگر هم کانتنت کلاستری باشه که خیلی مرتبط با صفحه هست جایگزین یا در کنار سایر لینک سازی ها انجام میدم)، به همین دلیل تعداد لینک سازی رو خیلی نمیشه فرمول خاصی واسش پیچید که بگیم صدر درصد فلان تعداد باید باشه. من بطور معمول بر اساس 200 کارکتر یک لینک سازی در نظر میگیرم که مثلا یک محتوای 1000 کلمه ای 5 لینک در نظر میگیرم واسش، ولی در بعضی مواقع یک محتوا شبیه صفحه مرجع هست و نیاز داره 50 لینک داخلی قرار بدم تا کاربرم نیازش برطرف بشه و راحت تر باشه !
   در مورد لینک سازی هرمی لزوما نباید دستی باشه و خیلی لینک سازی ها داره به کمک بردکرامب و لینک های اتوماتیکی باشه که انجام میشه مثل صفحات دسته بندی لینک هایی که برای صفحات کانتنت کلاستر میسازن و برعکسش که انجام میشه. در بعضی مواقع هم لینک سازی بصورت دستی انجام میشه که پیلارپیج ما احتمالا آسمان خراش و کورنراستون میشه که فرمت صفحه لینک های رفت و برگشتی رو میطلبه (اما با تعداد کمتر)
   در نهایت هم نیت لینک سازی هایی که انجام میدیم برای هدایت کاربرها، رسوندن مفهوم به گوگل و تقسیم قدرت هست. و اینکه خیلی بهتره اگر با موضوعی مخالف هستیم حتما دلبل نقد رو بگیم تا خود همون نقد منطقی باشه، تمام مواردی گفتم شخصا بر اساس تجربیاتی بوده که دارم خوشحال میشم نقد هایی که بهم میشه بر اساس تجربیات باشه.

   پاسخ
 • کامنت قبلی ایراد داره لطفا حذفش کنین و این کامنت رو مد نظر بزارین

  استاد سلام
  یک قسمت از مطالب این صفحه با منطق من جور در نمیاد ، لطفا یه بررسی با هم براشون داشته باشیم
  فرض کنین برای کلمه کلیدی طراحی سایت میخوایم خوشه محتوا بنویسیم
  بنابراین کلمه کلیدی اصلی میشه :
  طراحی سایت
  2 تا زیر شاخه براش درست میکنیم به شکل زیر
  1- طراحی سایت رایگان
  2- آموزش طراحی سایت

  بعد مثلا برای آموزش طراحی سایت میام 3 تا زیر شاخه براش میزنیم مثل:
  الف : آموزش طراحی سایت با وردپرس
  ب : آموزش طراحی سایت با جوملا
  ج : آموزش طراحی سایت با برنامه نویسی

  بعد فرض کنین برای آموزش طراحی سایت با جوملا 10 مطلب مرتبط تهیه میکنیم و طراحی سایت با جوملا را دقیق اموزش میدیم
  حالا در این مثال اگر:
  طراحی سایت رو سطح یک بگیم

  آموزش طراحی سایت رو سطح دو بگیم

  آموزش طراحی سایت با جوملا رو سطح 3 بگیم

  و 10 مطلب آموزش طراحی سایت با جوملا رو سطح 4 بگیم

  چیزی که من از آموزشهای شما متوجه شدیم باید
  یک ، 10 مطلب آموزش طراحی سایت با جوملا رو آماده کنیم و تا حد امکان لینک سازی عنکبوتی کنیم
  دو ، از 10 مطلب آموزش جوملا که سطح 4 هستن به مطلب سطح 3 یعنی مقاله اصلی آموزش جوملا لینک بدیم و از همان مطلب سطح 3 (مقاله اصلی اموزش طراحی سایت با جوملا ) به هر 10 مطلب زیر شاخه اش (10 مقاله آموزش جوملا)لینک بدیم

  خوب تا همین جا با منطق من مشکل میخوره کار

  اگر ما بیام و از 10 مطلب سطح 4 به مطلب سطح 3 لینک بدیم ، منطقی است و چون در این 10 مطلب رقابت کمه سریع نتیجه میگیریم در گوگل و با لینک دادن به مطلب سطح 3 ، مطلب سطح 3 رو بلندش میکنیم و به نتیجه میرسونیم در گوگل .
  حالا مشکل اینجاست که چرا باید از مطلب سطح 3 به 10 مطلب سطح 4 لینک بدیم و لینک سازی رو رفت و برگشتی کنیم ؟ و این با منطق من مشکل دار است.
  چرا ؟

  چون قرار است از مطلب سطح 3 استفاده کنیم تا مطلب سطح 2 رو ببریم بالا ، اما اگر بیایم از سطح 3 به سطح 4 لینگ بدیم (10 مقاله آموزش جوملا ) ، باید 10 لینک در این مثالی که زدم از مطلب سطح 3 به 10 مطلب سطح 4 بدیم و به این شکل لینکهای داخل مطلب سطح3 قدرتشون رو از دست میدن چون از مطلب سطح 3 به 10 مطلب لینک داشته شده .

  حالا وقتی قراره مطلب سطح 3 اهرمی باشه تا مطلب سطح 2 بره بالا ، این اهرم قدرتی نداره (چون به 10 مطلب زیر خودش لینک داده )

  بنابراین من فکر میکنم راه درست این باشه که :
  از 10 مطلب سطح 4 به مطلب سطح 3 لینک بدیم ، با اینکار مطلب سطح 3 قدرت میگیره ،
  حالا از مطلب سطح 3 ( فقط ) به مطلب سطح 2 لینک بدیم ، تا مطلب سطح 2 بره بالا و از قدرت سطح 3 فقط برای بالا بردن مطلب سطح 2 استفاده کنیم
  بعد اینکه مطلب سطح 2 هم در گوگل نتیجه خوبی گرفت حالا از مطالب سطح 2 فقط به مطلب سطح یک که کلمه کلیدی اصلی (طراحی سایت )بود لینک بدیم با بوسیله
  قدرتی که مطالب سطح 2 داره ، بتونیم سخت ترین کلمه کلیدی رو یعنی مطلب سطح 1 رو ببریم بالا و جایگاه بگیریم

  درست گفتم یا نه ؟

  پاسخ
  • مرتضی عظیمی
   آوریل 19, 2020 1:28 ب.ظ

   سلام وقتتون بخیر
   چرا انقدر لقمه رو دور دهنتون میچرخونید و داستان رو سخت میکنید !
   زمانی شما برای آموزش طراحی سایت جوملا صفحه ایجاد میکنید طبیعتا دارید به فرمت کتگوری استفاده میکنید و 10 مطلب آموزشی رو در اون صفحه قرار میدین، پس همشون دارن لینک دریافت میکنند !
   3 موضوع رو دقت کنید و جواب سوالاتون رو میرسید :
   1) لینک های داخل سایت فقط لینک هایی که دستی ایجاد میکنیم نیستن (بردکرامب، لینک های اتوماتیک و . . . ) هم هستند
   2) ساختار خوشه محتوا بیشتر برای پوشش سوالات کاربر و نیاز اون در یک حوزه هست و همزمان سئو کردن هر صفحه بصورت جدا تا اینکه از تمام صفحات ورودی بگیریم و روی کلمات کلیدی که خیلی مهم هستند واسمون هم رتبه بگیریم
   3) سئو فقط به سئو داخلی گفته نمیشه و تقسیم قدرت هایی که صحبت کردین و ارزش دادن یه بخشیش در سئو خارجی هست

   پاسخ
 • رضا نکوئی
  می 2, 2020 9:20 ب.ظ

  استاد سلام
  اگر بخوایم یک محصول رو سئو کنیم ، از پیلار پیج به صفحه محصول لینک میدین یا به جای پیلار پیج صفحه محصول رو قرار میدین و از زیر شاخه ها به صحفه محصول لینک میدین؟

  پاسخ
  • مرتضی عظیمی
   می 9, 2020 12:41 ب.ظ

   سلام
   بستگی به رقابت داره و اهمیت یک محصول
   بصورت طبیعی اگر کتگوری محصولات شما یک لندینگ پیج باشه شما دارید از پیلار به کانتنت کلاستر لینک میدین !

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

عضویت ویژه

با تهیه عضویت ویژه در هر شاخه ای از سئو که نیاز دارید میتونید به ویدئوهای کامل اون دسته بندی دسترسی داشته باشید.

با اضافه شدن آپدیت هم به همه ی مطالب دسترسی خواهید داشت.

برای خرید اینجا کلیک کنید

آخرین آموزش ها

فهرست
کتابچه های رایگان دیجیتال مارکتینگ
اینستاگرام، محتوا، SEO
پیشنهاد میکنم همه ی کتاب هارو رایگان دانلود کنید
کتابچه های رایگان دیجیتال مارکتینگ
اینستاگرام، محتوا، SEO