1. آموزش دیجیتال مارکتینگ
 2. آموزش کسب و کار اینترنتی
 3. شغل اینترنتی پولساز و پردرآمد (13 شغل در سال 1400)

شغل اینترنتی پولساز و پردرآمد (13 شغل در سال 1400)

شغل اینترنتی پولساز و پردرآمد (13 شغل در سال 1400)

فهرست این صفحه

سیزده شغل اینترنتی پولساز و پردرآمد

کسب و کار اینترنتی، فرصتی است برای افرادی که می‌خواهند از راه دور و به راحتی به درآمدهای بالایی برسند. این مقاله برای افرادی مناسب است که می‌خواهند کسب و کاری را شروع کنند اما نحوه ی آن و چگونگی شروع کردن آن را نمی‌دانند. کسب و کار اینترنتی و داشتن شغل اینترنتی یکی از فرصت­های پولساز برای افرادی است که می خوهند برای خودشان کسب و کار اینترنتی شخص راه اندازی کنند؛ اما طریقه آن و از کجا شروع کردن آن­ را نمی­دانند. تجربه این که شب به خواب بروید و صبح پس از بیدار شدن پیام­های واریزی به شماره حسابتان را چک کنید و ببینید چندین میلیون به حسابتان واریز شده است، بسیار حس زیبایی است و بسیار آرامش بخش می­باشد. در این شرایط است کهخ شما با خیال راحت و بدون هیچ دغدغه می­توانید به مسافرت و گردش بروید. این شرایط قطعا با راه اندازی کسب و کار اینترنتی برایتان اتفاق خواهد ­افتاد. در این مقاله صفر تا صد راه‌اندازی کسب‌ و کارهای اینترنتی آموزش داده خواهد شد تا به آن وسیله بتوانید درآمدهایی را برای خود کسب کنید. برای داشتن یک کسب و کار پر درآمد، باید اول از یک جایی شروع کرد و قدم میان آن کار گذاشت. ایران به دلیل راه‌اندازی نشدن کسب و کارهای اینترنتی به صورت گسترده، یکی از مکان‌هایی است که می‌تواند بهترین فرصت‌ها را در اختیار ما بگذارد. یعنی در حال حاضر ایده‌های بسیاری هستند که در ایران عملی نشدند و یا در صورت عملی شدن خیلی به صورت گسترده راه‌ اندازی نشدند. در ادامه سیزده ایده‌ی کسب و کار پر درآمد معرفی شده‌اند که برای شروع و درآمدزایی می‌توانید آن‌ها را  مورد مطالعه قرار دهید.

در صورت راه­ اندازی کردن کسب و کار اینترنتی، می توانید به مرحله­ای از زندگی برسید که بتوانید از هر چیزی بهترین نوع آن را داشته باشید. مثل لباس و گوشی و ماشین و… . برای داشتن یک کار اینترنتی پر درآمد، باید شروع کردن را یاد بگیرید و بدانید که به دلیل درست جا نیفتادن راه اندازی کسب و کار آنلاین در ایران، بهترین فرصت برای شروع کردن برای شما است. در ادامه تمام ایده کسب و کار آنلاین را به شما آموزش دادیم. این مقاله علاوه بر معرفی ایده‌های کسب و کار اینترنتی، نحوه راه‌اندازی آن را نیز آموزش خواهد داد تا بتوانید بهترین درآمد را از آن‌ها برداشت کنید. هنگامی که کسب و کار اینترنی خود را راه‌اندازی کرده باشید، حتی می‌توان در خواب و مهمانی و مسافرت هم از طریق آن کسب درآمد کرد بدون اینکه خودتان کار خاصی انجام دهید و محدودیت زمانی و مکانی داشته باشی. این که در هر لحظه حساب بانکیتان پر پول باشد و همواره به آن پول واریز گردد، یکی از بهترین حس‌های دنیا را برای شما رقم خواهد زد. این که تو در سفر باشی و خوش‌گذرانی کنی و اصلا به فکر تمام شدن پولت نباشی و تازه در آن شرایط کسب سود کنی، حسی وصف ناپذیر را برای شما رقم خواهد زد. این مقاله صد درصد تضمینی می‌باشد و با شروع هر یک از کسب و کارهای معرفی‌ شده می‌توان درآمدهای بسیار خوبی به دست آورد و به راحتی گذران زندگی کرد. اگر به دنبال ایده‌های ناب برای شروع کاری هستید، این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم. در ادامه می‌توانید سیزده مورد از ایده‌های ناب کسب و کار را مشاهده کنید. همچنین راه‌های انتخاب این ایده‌ها برای کسب درآمد را نیز به شما آموزش خواهیم داد. پس ادامه مقاله را مورد مطالعه قرار دهید.

سرمایه اولیه برای راه اندازی کسب و کار آنلاین

سرمایه اولیه برای راه اندازی کسب و کار آنلاین

بسیاری از افراد، راه‌اندازی کردن کسب و کار آنلاین را کاری دشوار تصور می‌کنند که نیاز به سرمایه‌های اولیه می‌باشد؛ اما اصلا چنین نیست. برخلاف کسب و کارهای سنتی مانند فروشگاه لباس که نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه اعم از طراحی سایت‌های حرفه‌ای و تبلیغات و رهن و اجاره مغازه و هزینه‌های قبض آب و برق و… دارند، کسب و کارهای امروزه چنین نیستند و به راحتی و با صرف هزینه‌های بسیار اندکی می‌توان آن‌ها را شروع کرد و به کسب درآمد رسید. تنها هزینه‌ای که برای شروع یک کسب و کار اینرنتی نیاز دارید، هزینه راه‌اندازی و ساخت سایت است. برای این کار نیز نیازی به یک سایت ساز و ساخت سایت حرفه‌ای مانند دیجی کالا ندارید. شما خودتان بدون هیچ کد نویسی و برنامه نویسی می‌توانید یک سایت کاملا حرفه‌ای را در کمتر از چندین ساعت برای خود طراحی کنید و به راحتی کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید و به کسب درآمد از آن بپردازید.

کسب و کار اینترنتی چیست؟

امروزه پیشرفت تکنولوژی، اینترنت را به یک فضای پولسازی و کسب درآمد تبدیل کرده است. به مجموعه‌ی کارهایی که در بستر فضای مجازی و اینترنتی، کاملا به صورت آنلاین برای به دست آوردن پول و کسب درآمد انجام می‌شود، کسب و کار اینترنتی اطلاق می‌شود. امروزه اکثر کسب و کارهای سنتی به سمت کسب و کارهای اینترنتی کشیده‌ شده‌اند و به مرور زمان کسب و کارهای اینترنتی جای کسب و کارهای سنتی را خواهد گرفت. برای افرادی که می‌خواهند در منزل خودشان و بدون سرمایه گذاری چندانی، یک کسب و کار راه‌اندازی کنند و درآمد خوبی را از آن دریافت کنند، کسب و کارهای اینترنتی بهترین موقعیت و بهترین انتخاب برای آن‌ها می‌باشد.

چرا باید به فکر راه اندازی کسب و کار اینترنتی باشیم؟

چرا باید به فکر راه اندازی کسب و کار اینترنتی باشیم؟

تمام دلایلی که سبب می‌شوند شما ملزم به راه‌اندازی یک کسب و کار آنلاین از طریق اینترنت داشته باشید، در ادامه ذکر خواهند شد.

 • اولین دلیل، نیاز نداشتن به سرمایه‌های زیاد اولیه می‌باشد. کسب و کارهای آنلاین با هزینه‌های بسیار اندکی و گاهی بدون هیچ هزینه‌ای می‌توانند راه‌اندازی شوند.
 • کسب و کارهای آنلاین، هیچ شرایط و محدودیت سنی برای افراد تعیین نمی‌کنند. پس می‌توان با هر سن و سالی در هر رشته از کسب وکارهای اینترنتی شروع به کار کرد و درآمدزایی کرد.
 • کسب و کارهای آنلاین، علاوه بر محدودیت سنی، هیچ محدودیت جنسیتی هم برای کاربران تعیین نمی‌کند؛ یعنی هم زنان و هم مردان می‌توانند در این حوزه‌ها به فعالیت بپردازند.
 • کسب و کارهای اینترنتی، برخلاف تصور بسیاری از افراد، منسوخ نشده‌اند؛ بلکه تبدیل به یک بازار و کسب و کار پر درآمد شده‌اند که افراد زیادی از آن‌ها کسب درآمد می‌کند. برای مثال دیجی کالا یکی از همین فروشگاه‌های اینترنتی در ایران می‌باشد که روزانه بیشتر از سی میلیارد درآمد را به دست می‌آورد.
 • هیچ سقف درآمدی در کسب و کارهای اینترنتی وحود ندارد و افراد می‌توانند در آمدهای متغیر و بی نهایت را از آن کسب کنند. در کسب و کارهای انلاین، افراد پس از یکی دو سال، اکثرا درآمدهای بالای صد میلیون را تجربه می‌کنند.
 • کسب درامدهای اینترنتی می‌تواند به عنوان شغل دوم قرار بگیرد و بیشتر برای افراد کارمند و دانش آموز و دانشجو کاربرد دارد که در کنار تحصیلات و کار کردن در نصف روز، می‌توانند نصف دیگر روز را به کار آنلاین خود اختصاص داده و کسب درآمد کنند.
 • افرادی که شغل‌های آزادی مانند فروشندگی دارند، می‌توانند آن‌ها را به سایت‌های اینترنتی وارد کنند و همان محصولات را به صورت مجازی به فروش برسانند و در کنار فروش در فروشگاه، با طراحی یک سایت، فروش در اینترنت را هم انجام داده و تعداد فروش‌ها و سودهای خود را افزایش دهند.
 • افرادی که دارای هیچ محصولی برای فروش و هیچ خدمتی برای ارائه ندارند نیز می‌توانند کسب و کار اینترنتی شروع کنند که در ادامه بدان‌ها اشاره خواهد شد.
 • براخلاف کسب و کارهای سنتی، کسب و کارهای اینترنتی، هیچ نیازی به مجوز ندارند و هر زمان که فرد اراده بکند می‌تواند در آن به کسب و کار بپردازد.

سیزده شغل پولساز کسب و کار اینترنتی در ایران

برای شروع یک کسب و کار اینترنتی، اولین قدم انتخاب مسیر خود است؛ یعنی باید بدانید در کدام یک از ایده‌ها می‌خواهید شروع به کار کنید و طبق آن اقدام به شروع کنید‌. با توجه به تصور بسیاری از افراد که انتخاب یک حیطه برای فعالیت اینترنتی را کاری بسیار دشوار می‌دانند، ما در این بخش، به ذکر سیزده ایده پولساز در ایران خواهیم پرداخت تا شما به وسیله آن‌ها بتوانید یک کسب و کار را شروع کرده و منبع درآمدی برای خود ایجاد کنید. همچنین همراه با معرفی ایده‌ها، به بهترین گرینه‌های آن‌ها نیز اشاره شده است تا کار شما برای انتخاب راحت‌تر شود.

1- اولین شغل اینترنتی،  ساخت اپلیکیشن کاربردی

 اولین شغل اینترنتی،  ساخت اپلیکیشن کاربردی

طراحی کردن یک برنامه کاربردی و خلاقانه برای استفاده گوشی‌های اندروید و آیفون، یکی از شغل‌های اینترنتی مهمی است که به راحتی می‌توانید از طریق آن‌ کسب درآمد کنید. امروزه که استفاده از تلفن‌های همراه همه‌گیر شده است، شما با یک ایده‌ی خلاق و جذاب می‌توانید به درآمدهای بالایی برسید. طراحی کردن یک اپلیکیشن، روشی حرفه‌ای است که می‌توان از طریق آن به درآمد رسید. برای مثال، شما می‌توانید به کار برنامه نویسی موبایل‌های اندروید و ios   بپردازید و زندگی خود را متحول کنید. این ایده مناسب کسانی است که به برنامه نویسی اپلیکیشن‌های موبایل علاقه دارند؛ در غیر این صورت این ایده برای افراد توصیه نمی‌شود.

حتما بخون  کسب و کار اینترنتی بدون سرمایه (6 قدم مهم)

2- دومین شغل اینترنتی، طراحی سایت

دومین شغل اینترنتی، طراحی سایت

دومین ایده شغل اینترنتی که پر سود و پر طرفدار نیز می‌باشد، طراحی سایت است. امروزه پیشرفت کردن تکنولوژی سبب شده است است تا کسب و کارهای سنتی به سمت کسب و کارهای آنلاین کشیده شوند. ای شرایط ایجاب می‌کند که هر کسب و کاری یک سایتی برای خود داشته باشد. این است که طراحی سایت بسیار پرطرفدار گشته است. این روش به گونه‌ای است که شما تنها با طراحی سایت برای دیگران، کسب درآمد می‌کنید و به درآمدزایی می‌رسید. برخلاف تصور برخی از افراد که طراحی سایت را بسیار دشوار و پرهزینه می‌دانند، اصلا دشوار و حتی پر هزینه نیست و کاری بسیار راحت است. برای راه‌اندازی و طراحی یک سایت، حتما نیاز به دانستن برنامه نویسی نیست بلکه شما می‌توانید با استفاده از سایت‌ سازهای رایگان و cmsهای رایگان یک سایت حرفه‌ای طراحی کنید. اگر بتوانید کار کردن با سیستم‌های مدیریت محتوا را یاد بگیرید، می‌توانید با طراحی سایت، کسب درآمد کنید. از مزایای این کار، می‌توان به کم دردسر بودن آن اشاره کرد. به این معنی که برای طراحی سایت، نیازی نیست تا شرکت و دفتری برای خود تهیه کنید. این کار را در منزل هم می‌توان انجام داد و از طریق آن درآمدی برای خود کسب درآمدهای میلیونی فراهم کنید. امروزه سیستم‌های مدیریت محتوا  مثل ورد پرس، کار طراحی سایت را برای همگان فراهم کرده است. افرادی که به این کار یعنی طراحی سایت علاقه دارند، حتی بدون نیاز به آموزش علم برنامه نویسی مانند php, js, css, html، می‌توانند با سایت سازهای رایگان به طراحی سایت بپردازند و بدون هیچ هزینه‌ای و در منزل خود به درآمدهای میلیونی برسند. افرادی که می‌خواهند به طراحی سایت بپردازند بدون این که حتی یک خط برنامه نویسی کنند، می‌توانند از سیستم‌های مدیریت محتوای رایگان اعم از wordpress, joomla, drupal، به طراحی سایت بپردازند. برای طراحی سایت به صورت آنلاین، نیازی به یادگیری تمام سایت‌سازها و سیستم‌های مدیریت محتوا نیست و شما می‌توانید با استفاده از یادگیری یک مورد مثل وردپرس، به راحتی به طراحی سایت بپردازید و بدون هیچ هزینه ای به کسب درآمد بپردازید.

3- سومین شغل اینترنتی، فروش فالوور و لایک اینستاگرام

سومین شغل اینترنتی، فروش فالوور و لایک اینستاگرام

از دیگر مشاغل‌های پرسود و پردرآمد فعالیت در اینستاگرام و افزایش فالوور و لایک اینستاگرام می‌باشد. شما با راه اندازی این کسب و کار که نیازی به سرمایه اولیه نداشته و خیلی هم پردرآمد هست، می‌توانید به درآمد بالایی دست پیدا کنید. اگر به طور صحیح و طبق برنامه این کسب و کار را راه اندازی کنید، می‌توانید خیلی سریع به کسب و کار آنلاینتان رونق بخشیده و درآمدزایی کنید. همانطور که می‌دانید، شبکه‌های اجتماعی و به خصوص  اینستاگرام از پرطرفدارترین برنامه های اجتماعی و کسب درآمد آنلاینی بین کاربران اینترنتی می باشد. همان طور که گفتیم، شما برای راه اندازی این سیستم به هیچ سرمایه اولیه نیاز نداشته و کافی است یک تلفن هوشمند متصل به اینترنت به اضافه اپلیکیشن اینستاگرام را روی گوشیتان نصب نمایید. با این شرایط خیلی زود می‌توانید حرفه‌تان را شروع کرده و با خدمات اینستاگرامی کسب درآمد کنید. شما می توانید با فعالیت روزانه دو الی سه ساعت در اینستاگرام و فروش لایک و فالوور کسب درآمد بالایی داشته باشید. اگر هنوز هیچ ایده ای برای راه اندازی کسب و کار ندارید، ما به شما توصیه می‌کنیم که از این ایده پرطرفدار استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید از این شغل پرسود و‌ مطمئن برای شغل دوم خود استفاده کنید.

4- چهارمین شغل اینترنتی، ساخت فروشگاه اینترنتی

چهارمین شغل اینترنتی، ساخت فروشگاه اینترنتی

چهارمین ایده شغل اینترنتی برای شما دوستان عزیز داشتن یک فروشگاه اینترنتی است که در کشور ما خیلی مرسوم شده. همان گونه که میبینیم با پیشرفت علم بیشتر کسب و کار ها به سمت کسب و کارهای اینترنتی و مجازی کشیده شده اند. شما با راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی میتوانید محصولات و خدماتتان را در اینترنت بفروشید. البته برای اینکه بتوانید از طریق راه اندازی فروشگاه اینترنتی کسب و کار مجازی خود را استارت بزنید ایده ها و روش های زیادی وجود دارد که در ادامه پولسازترین این ایده ها را به شما معرفی کردیم. فروشگاه سازهای اینترنتی زیادی وجود دارد که خدمات را به صورت رایگان ارائه می دهند. از خوب‌های این فروشگاه‌ها می‌توانیم به فروشگاه های openCart, magento, prestaShop, woocammerce اشاره کرد که در بین این فروشگاه‌ها ما به شما woocammerca را پیشنهاد می‌کنیم. اگر می‌خواهید سایتتان را با وردپرس راه اندازی کنید، می توانید در کمتر از یک دقیقه سایت وردپرسی‌تان را به فروشگاه خود تبدیل کنید. در این فروشگاه شما می توانید محصولات خود را اعم از محصولات فیزیکی یا تولید محتوا و دانلودی به صورت اینترنتی به تمام نقاط کشور بفروشید. در ادامه سعی می کنیم به طور کامل شما را با نحوه ساخت و فروش محصولات اینترنتی آشنا کنیم.

روش های کسب درآمد از طریق فروشگاه اینترنتی:

با سه روش معرفی شده زیر، می‌توان کسب و کار اینترنتی خود را از طریق راه اندازی فروشگاه اینترنتی، راه اندازی کرد. به سه مورد زیر توجه کنید.

 1. فروش محصولات فیزیکی به صورت کاملا اینترنتی
 2. فروش محصولات آموزشی و دانلودی
 3. همکاری در فروش و فروش محصولات دیگران
1- فروش محصولات فیزیکی در اینترنت: 

این روش به گونه‌ای است که محصولات فیزیکی را داخل سایت طراحی شده قرار می‌دهند و به صورت کاملا اینترنتی و آنلاین فروش می‌رسانند و از این طریق کسب درآمد می‌کنند. هر محصول فیزیکی که داشته باشید، قابل فروش هستند و فرقی ندارد چه چیزی است. با فروختن محصولات فیزیکی در اینترنت، قطعا از رقیبان خود جلو می‌زنید. توصیه ما به کسانی که محصولات فیزیکی برای فرپش دارند، این است که با طراحی یک سایت، محصولات خود را در آن جا به عرصه‌ی فروش بگذارید و سودهای روزانه بیشتری کسب کنید. محصولات فیزیکی که در اینترنت قابل فروش هستند و می‌توان درون سایت گذاشت، عبارت است از: لوازم جانبی موبایل و لپ تاپ، کیف و کفش، انواع لباس دخترانه و پسرانه، انواع لباس مردانه و زنانه، فروش لوازم تزیینی، فروش لوازم آشپزخانه، فروش کارهای دستی مثل تابلو نقاشی و…

2- فروش محصولات آموزشی و دانلودی در اینترنت:

در صورت نداشتن هیچ محصولی نیز می‌توان فروشگاه آنلاین خود را را‌ه انداری کرد و کسب وکار اینترنتی خود را آغاز نمود. برخلاف تصور افراد که محصولات مجازی را گرداننده کسب و کار مجازی می‌دانند، در صورت نداشتن هیچ محصول فیزیکی نیز می‌توان یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کرد‌. این روش به گونه‌ای است که در فروشگاه مجازی، به جای فروش محصولات فیزیکی، محصولات دانلودی و آموزشی  در معرض فروش گذاشته می‌شود. هر فردی که تخصص و مهارت خاصی در زمینه‌ای دارد، می‌تواند خیلی راحت آن‌ها را آموزس داده یا با ساحتن اپلیکیشن‌های مورد نیاز مخاطبان، آن‌ها را در فروشگاه آنلاین خود بگذارند و با فروش آن‌ها به درآمدهای بسیار بالایی دست پیدا کنند. افراد هر گونه مهارت و تخصص خود را در قالب محصولات دانلودی و آموزشی می‌توانند با طراحی سایت به فروش برسانند. برای مثال افرادی که کتاب‌های زیادی در زمینه قانون جذب مطالعه کردند، می‌توانند با تبدیل آن‌ کتاب‌ها به فایل صوتی، و قرار دادن آن در سایت، درآمد کسب کنند. یا افرادی که تخصص و مهارتی در زمینه زبان انگلیسی دارند، می‌توانند با ساخت فایل‌های آموزشی، فروشگاه آنلاین خود رت راه‌اندازی کنند و به درآمد زایی بپردازند. برای این شیوه، مهارت‌ها و تخصص‌های بسیاری می‌تواند انجام گیرد که ما به پولسازترین این ایده اشاره خواهیم کرد.

 • بهبود فردی 
 • قانون جذب
 • آموزش بدنسازی 
 • فروش و بازاریابی
 • دیجیتال مارکتینگ
 • ثروت
 • سرمایه گذاری
 • روانشناسی
 • کنکور (ساخت محصولات آموزشی در زمینه کنکور و نکات تستی مهم)
 • زبان انگلیسی
 • کار با نرم افزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ و…
 • مهارت های فردی مثل آموزش نقاشی و…
 • کسب و کار 
 • و…

شما می‌توانید به تخصص و مهارت خود یکی از این موارد را انتخاب کرده و در آن فعالیت کنید. در صورت نداشتن هیچ تخصصی، می‌توانید با توجه به علاقه خود یک مورد را انتخاب کرده و به یادگیری آن مورد بپردازید و آن را به دوره‌های آموزشی تبدیل کرده و سپس فروشگاه آنلاین خود را ایجاد کنید در آن به فروش برسانید. فروشگاه اینترنتی و آنلاین یکی از پولسازترین ایده‌های کسب و کار است که افراد زیادی در آن مشغول به فعالیت هستند و درآمدهای بالایی را نیز کسب می‌کنند.

3- همکاری در فروش و فروش محصولات دیگران در اینترنت:

یکی از ایده‌های پولساز دیگر که مورد استفاده بسیاری از افراد است، همکاری در فروش و فروش محصولات دیگران است. این روش کسب و کار آنلاین که در ادامه به صورت مفصل آن اشاره شده است، به این صورت است که افراد با فروشندگان محصولات مذاکره می‌کنند تا محصولات آ‌ن‌ها را به صورت آنلاین به فروش برسانند و در ازای فروش هر محصول، پورسانت دریافت کنند‌. اولین قدم برای همکاری در فروش، راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی برای فروش محصولات است. سپس مذاکره با تولیدکنندگان و فروشندگان است برای گرفتن پورسانت در ازای فروش هر محصول آن‌ها. در این صورت است که شما می توانید به درآمدهای میلیونی در روز دست یابید. در ادامه مقاله در مورد این مبحث بیشتر صحبت خواهد شد.

5- پنجمین شغل اینترنتی، خرید و  فروش دامنه

پنجمین شغل اینترنتی، خرید و  فروش دامنه

خرید و فروش دامنه از شغل‌های دیگر کسب و کار اینترنتی می‌باشد. خرید و فروش دامنه به این صورت است که دامنه را وقتی قیمت پایینی دارد، خریداری می‌کنند و وقتی قیمت بالاتری پیدا می‌کند، آن را به فروش می‌رسانند برای این کار می‌توان در سایت‌های حراج دامنه عضو شد و راحت‌تر به این کار پرداخت. این کار، نیاز به زمان و سرمایه دارد تا بتوان به سود رسی رسید. افراد بسیار زیادی هستند که با استفاده از خرید و فروش دامنه به درآمدهای بسیار بالایی دست‌ یافته‌اند؛ اما اگر به دنبال کسب و کار ثابتی هستید، ما این مورد را به شما توصیه نمی‌کنیم.

حتما بخون  شغل دوم اینترنتی مناسب کارمندان و معلم ها (100% موفق)

6- ششمین شغل اینترنتی وبلاگ نویسی تخصصی

وبلاگ نویسی تخصصی یکی دیگر از مشاغل اینترنتی است که با هزینه‌ کم قابل اجرا است. کسانی که به نوشتن علاقه دارند، می‌توانند در این شغل فعالیت کنند و با نوشتن موضوعات و مباحث خاص، یک وبلاگ برای خودشان ایجاد کنند و توسط آن درآمدهای بالایی را برای خود کسب کنند. خیلی از افراد تصور می‌کنند که برای طراحی یک وبلاگ حتما باید دانش‌های آن را آموخت ولی می‌توان به قطع گفت که برای وبلاگ نوشتن هیچ دانشی نیاز نیست و می‌توان خیلی راحت و ساده یک وبلاگ کاملا حرفه‌ای ایجاد کرد. کسانی که زمان خالی داشته باشند، می‌توانند با تایپ کردن درآمدهای بالایی را برای خود کسب کنند. برای وبلاگ نویسی یک سایت مورد نیاز است که بتوانید مطالب و موضوعات خود را در آن بنویسید. توجه کنید که نباید از سیستم‌های وبلاگ دهی مثل  blog.ir , blogfa  استفاده کنید. برای این که بتوانید از طریق وبلاگ نویسی درآمدی کسب کنید، باید بتوانید یک سایت راه‌اندازی کنید که قبلا در مورد آن صحبت شد. پس از راه‌اندازی سایت، برای این‌ که بتوانید ترافیک و تعداد بازدید سایتتان را افزایش بدهید، باید شروع به نوشتن کنید و درون سایتتان قرار دهید. اما به چه نحوی می‌توان از این طریق درآمد زایی کرد؟ برای این که بتوانید از این شیوه کسب درآمد کنید، باید تعداد بازدیدهای سایتتان را افزایش دهید و این کار با نوشتن مطالب و موضوعات خلاق و جذابی قابل امکان است‌. پس از این‌ که تعداد بازدیدهای سایت شما افزایش یافت، شرکت‌ها و برندهای مختلف به سراغ شما می‌آیند تا محصولات آن‌ها را تبلیغ کنید و به ازای این تبلیغات هزینه‌هایی دریافت می‌کنید که می‌تواند بسیار زیاد هم باشد.

7- هفتمین شغل اینترنتی طراحی قالب و افزونه وردپرس

هفتمین شغل اینترنتی طراحی قالب و افزونه وردپرس

طراحی قالب و پلاگین یکی دیگر از روش‌های پر درآمدی است که برنامه نویسان وب برای سایت‌های وردپرسی انجام می‌دهند. این ایده هیچ نیازی به سرمایه اولیه ندارد و برنامه نویسان وب می‌توانند خیلی راحت از طریق طراحی قالب و افزونه ورپرس به درآمدهای بسیار بالایی دست پیدا کنند. برخی از افراد هم هستند که طراحی‌های قالبی خود را در مارکت‌های ایرانی و خارجی قرار می‌دهند و به وسیله فروش آن‌ها درآمدهای دلاری کسب می‌کنند. این نوع کسب و کار اینترنتی را ما به افرادی توصیه می‌کنیم که زبان‌های برنامه نویسی وب را مثل css, html, php  به صورت کامل مسلط هستند؛ زیرا افراد در این روش افراد باید قالب و افزونه‌های حرفه‌ای ارائه کنند و بتوانند آن‌ها را در مارکت‌های ایرانی و خارجی به فروش برسانند. themeforest و codecanyon  از بهترین مارکت‌های خارجی به شمار می‌روند؛ اما فروش قالب و افزونه در آن برای ایرانی‌ها کار دشوار و سختی می‌باشد. اما در هر حال، افراد زیادی در ایران وجود دارند که با کدنویسی قالب و افزونه‌های وردپرسی آن‌ها را در این مارکت‌ها به فروش می‌رسانند. این روش را ما به افرادی توصیه می‌کنیم که علم‌های کدنویسی و برنامه‌نویسی را بلد هستند و به آن علاقه دارند. افرادی که از این ایده استفاده می‌کنند، باید زبان‌های برنامه ‌نویسی را به صورت کامل یاد بگیرند.  

8- هشتمین شغل اینترنتی سئو و بهینه سازی وب سایت

هشتمین شغل اینترنتی سئو و بهینه سازی وب سایت

سئو و بهینه سازی سایت، از دیگر مشاغل پر درآمد اینترنتی در ایران می‌باشد. بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو به خصوص گوگل را سئو seo می گویند. یعنی یک سئوکار باید کاری کند که سایت‌های مورد نظر خودش یا مشتریانش در نتایج اولیه و صفحه اول گوگل نشان داده شود. در صورت یادگیری اصول سئو و بهینه‌ سازی، می‌توانید به درآمدهای میلیونی برسید. سئو یک علم است که برای درآمد در آن رشته باید تخصص‌های مورد نیاز را به دست آورید و تمام فاکتورهای سئو را کامل یاد بگیرید. فرد سئوکار برای بهینه سازی سایت و سئو، ملزم نیست که علم کدنویسی را به صورت کامل بلد باشد و به صورت کاملا راحت می‌توان پروژه‌های سئو را انجام داد و درآمدهای آن که به خود سئوکار بستگی دارد، کسب کرد. برعکس علم برنامه نویسی، شما با یادگیری علم سئو و بهینه سازی سایت می‌توانید آینده خوبی را برای خودتان بسازید و آن را تضمین کنید. ولی برای یادگیری این شغل اینترنتی باید زمان بگذارید تا خیلی زود به یک متخصص سئو حرفه ای تبدیل شوید. تجربه حرف اول را در سئو می‌زند پس تجربه آن بهتر از یادگیری صرف آن است. یک سئوکار می‌تواند درآمدهای بالایی را از این کار دریافت کند. برای یادگیری علم سئو منابع بسیاری وجود دارد که به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌شود.

بهترین منابع یادگیری سئو به زبان انگلیسی:
 • moz.com
 • backlinko.com
 • searchengineland.com
 • searchenginejurnal.com

9- نهمین شغل اینترنتی  تدریس مجازی و برگزاری وبینار 

نهمین شغل اینترنتی  تدریس مجازی و برگزاری وبینار 

یکی دیگر از ایده‌های پولساز برای درآمدزایی، کسب درآمد از وبینار است. این ایده را بیشتر افرادی مورد استفاده قرار می‌دهند که به برگزاری کلاس‌های آنلاین و تدریس علاقه‌مند هستند. افرادی که تخصص و مهارتی در تدریس کردن دارند، می‌توانند این ایده را مورد استفاده قرار دهند. برای عملی ساختن این شیوه ابتدا باید تخصص و مهارت خود را شناسایی کنید که پر چه زمینه‌ای است و در چه موردی می‌خواهید کلاس‌هاس آنلاین تشکیل بدهید. پس از انتخاب زمینه و شناسایی تخصص خود،می‌توانید کلاس‌های مجازی تشکیل داده و به عنوان یک معلم مجازی و مدرس اینترنتی، شروع به کسب درآمد کنید. این کسب و کار آنلاین می‌تواند شما را به درآمدهای بسیار زیادی برساند. تنها موردی که برای شروع تدریس مجازی و برگزاری وبینار لازم است، تخصص و حرفه‌ای بودن در یک رشته است. در ادامه مقاله به روش‌ها و ایده‌های زیادی اشاره خواهد شد که به عنوان پولسازترین ایده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر تخصص که مهم‌ترین مورد در برگزاری کلاس آنلاین می‌باشد، باید یک سایت نیز طراحی گردد تا مخاطبانتان بتوانند شما را پیدا کنند. برای برگزار کردن کلاس‌های آنلاین و سمینارها می‌توان از پلتفرم‌های خارجی و ایرانی استفاده کرد که با یک سرچ ساده می‌توان آن‌ها را پیدا کرد. در ادامه پولسازترین ایده‌ها برای برگزاری وبینار و کلاس آنلاین ذکر می‌شود که می‌توانید آن‌ها را با علایق و تخصص خود سنجیده و انتخاب کنید.

پولسازترین شغل ها برای برگزاری کلاس آنلاین و وبینار:

البته موضوعی که باید اضافه کنم اینه که فضای اینترنت یه منبع نامحدود برای کسب و کار هست و حتی ایده های عجیب غریب و شغل هایی که تا الان وجود نداشتن و شکل گرفتن. واسه همین هر شغلی که خیلی علاقه ی قلبی بهش دارید با صبر و یادگیری تخصص دیجیتال مارکتینگ موفق خواهید بود.

 • آموزش دروس کنکور
 • آموزش آشپزی
 • موفقیت
 • بهبود فردی
 • آرامش
 • قانون جذب
 • سرمایه گذاری
 • ارزهای دیجیتال
 • کسب ثروت
 • راه اندازی کسب و کار
 • فروش 
 • بازاریابی 
 • مذاکره 
 • و…

توجه داشته باشید که می‌توانید بر اساس علاقه خود یکی از ایده‌های معرفی شده را انتخاب کرده بررسی کنید و پس از مطالعه و یادگیری کامل، اقدام به برگزاری کلاس‌های آنلاین کنید.

10- دهمین شغل اینترنتی خرید و فروش سایت 

دهمین شغل اینترنتی خرید و فروش سایت 

خرید و فروش وب سایت، بکی دیگر از کسب و کارهای انلاین است. همانند فردی که یک خانه را به قیمت پایین‌تری می‌خرد و پس از تعمیر و بازسازی، ان را به قیمت بالاتری می‌فروشد‌، خرید و فروش سایت نیز این گونه است. شما یک سایت را در زمینه‌های مختلفی راه اندازی می‌کنید و پس از آماده سازی آن‌ها را در معرض فروش می‌گذارید. برای راه اندازی کردن این کار می‌توانید از سایت‌هایی که در flippa.com ثبت شده است، استفاده کنید و شروع به کار کنید. برای مثال، شما یک سایت فروشگاه اینترنتی راه اندازی می‌کنید و آن را به فردی که می‌خواهد یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کند، می‌فروشید و سایت را به او واگذار می‌کنید.‌ برای درآمدزایی از این ایده، باید کار کردن با سایت‌سازهایی مثل ورد ورس و افزونه‌های کاربردی را به صورت کامل  فرا بگیرید و برای رونق کسب و کارهایتان و جذب بیشتر مشتری، باید یک وب سایت برای خود طراحی کنید و سایت‌های تولید شده خود را در آن جا به عرصه فروش بگذارید تا مخاطبان به راحتی بتوانند خرید کنند. قابل ذکر است که خرید و فروش سایت با روش طراحی سایت، کاملا متفاوت می‌باشد. در طراحی سایت، افراد با توجه به سلیقه شخصی مشتریان سایت طراحی می‌کنند؛ اما در خرید و فروش سایت، افراد سایت را براساس سلیقه خود راه‌اندازی می‌کنند و سپس به کسانی که خواهان آن‌ها باشند، میفروشند.

11- یازدهمین شغل اینترنتی، نوشتن محتوای تبلیغاتی 

یازدهمین شغل اینترنتی، نوشتن محتوای تبلیغاتی 

از دیگر شغل‌های اینترنتی که این روزها خیلی  بازار داغی دارد، نوشتن محتوای تبلیغاتی است. این کار سود خیلی خیلی بالایی دارد،؛ زیرا افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند و کاملا این مهارت را بلد هستند،خیلی کم هستند‌. شما برای شروع این کار باید این مهارت را به طور کامل و اصولی یاد بگیرید و از این راه کلی درآمد داشته باشید. تبلیغ نویسی صفحه محصولات از اصلی‌ترین عامل فروش یک وب سایت می‌باشد. فروشگاه‌های اینترنتی که خیلی اصولی و با سطح حرفه‌ای ساخته بشوند، مسلما فروش بالایی خواهند داشت؛ اما وقتی فروشگاهی طراحی ضعیفی داشته باشد، نمی‌تواند فروش بالایی را تجربه کند. به این سبب افرادی در این حرفه موفق‌تر هستند که توانایی و علم دقیقی از این موضوع داشته باشند تا تبلیغات پرفروشی داشته باشند. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مهارت فوق العاده کاربردی را یاد بگیرید تا از طریق تبلیغ نویسی صفحه محصولات برای دیگران کسب درآمد کنید. راه و روش‌های زیادی برای این شغل پرطرفدار و پولساز وجود دارد. دوره‌های آموزشی و کتاب‌های آموزشی زیادی در رابطه با یادگیری این  شغل وجود دارد که می‌توانید شرکت کرده و این مهارت پولساز را یاد بگیرید. هرچه شما حرفه‌ای‌تر باشید و علم بالایی در این زمینه داشته باشید، درآمد شما بالاتر خواهد رفت. درآمد شما رابطه مستقیم با میزان تخصص شما در این حرفه دارد. پس سعی کنید میزان تخصص خود را خیلی حرفه ای‌تر و دقیق‌تر کنید. در این کار، بازاریابی پورسانتی و بازاریابی اطلاعات محصول اصلی ترین مشتریان شما می باشند؛ زیرا این افراد به دنبال راه کارهای ممکن برای مراجعه به سایت شما و افزایش ثبت نام کنندگان در سایت می باشند. این مورد یکی از دیگر از مشاغل اینترنتی هست که به ازای نوشتن هر متن تبلیغاتی می‌توانید پول زیادی دریافت کنید و درآمد خوبی داشته باشید. امروز به دلیل گسترش کسب و کارهای اینترنتی در کشورمان افراد زیادی به دنبال افراد تبلیغ نویس هستند و به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما این مهارت را یاد بگیرید و با تلاش بیشتر و همت کاری، رزومه خود را تکمیل کنید و چند نمونه برای فروشگاه های مخصوص بفرستید. هرچه رزومه شما قوی‌تر باشد، پیشنهاد کاری زیادی دریافت خواهید کرد.

حتما بخون  کار دانشجویی اینترنتی ( 3 روش تست شده و 100% موفق در منزل)

12- دوازدهمین شغل اینترنتی همکاری در فروش اینترنتی

 دوازدهمین شغل اینترنتی همکاری در فروش اینترنتی 

از راه‌های دیگر برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی که پولساز بوده و امروزه در دنیای مدرن مد شده است، سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ است. این سیستم زمینه را برای افرادی که قصد راه اندازی سایت فروش محصولات را دارند مهیا کرده است. این کار پیشنهاد مناسبی برای کسب درآمد می باشد که حتی بزرگترین فروشگاه های جهان و حتی ایران از این روش برای فروش محصولات خود استفاده می‌کنند. شما می توانید محصولات شرکت های دیگران را در فروشگاه اینترنتی خود به نمایش گذاشته و بفروشید و از فروش‌های خود پورسانت و درصد دریافت کنید. پیشنهاد ما برای شما در سیستم همکاری در فروش ،استفاده از محصولات دیجی کالا می باشد. شما می توانید وارد سایت دیجی کالا شده، در بخش ثبت نام در سیستم همکاری در فروش شرکت عضو شده و از محصولات این فروشگاه در سایت خود به فروش برسانید. شرکت دیجی کالا یک لینک اختصاصی به شما می‌دهد که شما بتوانید خرید را در اختیار مشتری قرار دهید و بعد از فروش هر محصول  از محصولات فروشگاه دیجی کالا، پورسانتتان به صورت اتوماتیک به پنل کاربری شما ارسال می‌گردد.

13- سیزدهمین شغل اینترنتی، درآمد از ارزهای دیجیتال

13- سیزدهمین شغل اینترنتی، درآمد از ارزهای دیجیتال

منظور از ارزهای دیجیتال یاCryptocurrency پول های دیجیتالی رمزنگاری شده بر اساس و پایه علم است. امروزه این شغل یا صنعت به قدری پیشرفت کرده است که می‌توان گفت ثروتمندترین افراد دنیا نیز توسط این شغل به جایگاه والای الان خود رسیدند. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر به دنبال کسب درآمدی میلیاردی هستید، حتما این شغل را دنبال کنید. اما لازمه این کار رسیدن به مهارت و علم و تخصص کافی در این زمینه است. شما باید بتوانید مهارت ترید کردن یا خرید و فروش ارز دیجیتال  را یاد بگیرید که از بهترین روش‌های درآمد زایی در ارزهای دیجیتالی می باشد. با این مدل کسب و کار پیشرفت فوق العاده ای در این زمینه خواهید داشت و به درآمد خیلی بالایی خواهید رسید. به زبان ساده وقتی شما ترید کردن را یاد گرفتید، می‌توانید نوسانات بازار را تحلیل کنید. به عنوان مثال در بهترین حالت ممکن یک ارز دیجیتال را خریداری کرده و در حالت افزایش قیمت آن ارز را بفروشید. معاملات ارز دیجیتالی سود خیلی بالایی دارد ولی معایبی هم دارد. از بزرگترین معایب این کار این است که افرادی که بدون هیچ اطلاعاتی و از روی وسوسه وارد این کار شده‌اند، ضررهای زیاد می‌کنند. پس توصیه می‌کنیم حتما اول مهارت‌های لازم را در این زمینه یاد بگیرید و بعد اقدام به خرید و فروش کنید و فعالیت در این کسب و کار را شروع کنید. این کار به مقداری سرمایه اولیه نیاز دارد و از بزرگترین مزیت های این کار، سود دلاری در این حرفه است که با توجه به بالا بودن قیمت دلار در ایران خیلی به صرفه و پردرآمد محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که باز هم متذکر شویم با این که این کار پولساز و شغل مطمئنی می باشد، اما باید به این توجه کنید که شما برای این کار باید نحوه ی ترید کردن را یاد بگیرید و اگر بدون هیچ مهارت خاصی وارد این کسب و کار شوید، امکان دارد تمامی سرمایه خود را از دست بدهید. این به آن دلیل است که نوسانات در ارزهای دیجیتالی و کریپتوکارنسی  بسیار بالاست و هرچه میزان نوسانات بیشتر باشد، نه تنها می توانید سود زیادی کنید، بلکه به همان اندازه هم می‌توانید ضرر کنید. پس حتما نحوه ترید کردن و تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتالی را کامل فرا بگیرید. پیشنهاد ما به شما این است که با سرمایه کم و یا سرمایه‌ای که با از دست دادنش هیچ اثرات مخرب و منفی در زندگی‌تان نداشته باشد، وارد این حرفه شوید؛ زیرا اگر با سرمایه بیشتر وارد این حرفه شوید، ممکن است تمامی پولتان را از دست بدهید. پس با سرمایه کم وارد شوید و نحوه ترید کردن را به صورت حرفه ای یاد بگیرید. وقتی به اندازه ای پیشرفت کردید که نوسانات بازار در اختیارتان قرار گرفت. می‌توانید از سرمایه بیشتر استفاده کنید.

جمع بندی

این مقاله در مورد مشاغل اینترنتی به صورت جامع صحبت کرده است که هر فردی می‌تواند متناسب با علاقه و تخصص خود یک یا چند مورد را انتخاب کرده و در آن مشغول به کار شود و درآمدهای ماهیانه بالایی را نصیب خود کند. حتی بدون تخصص و مهارت خاصی هم می‌توان کسب و کارهای آنلاین را راه‌ اندازی کرد؛ اما برای این که بتوانید محصولاتتان را به فروش برسانید، نیاز به نظم و توسعه و مهارت دارید. امروزه پیشرفت تکنولوژی، اینترنت و فضاهای مجازی را به مکانی برای کسب درآمد تبدیل کرده است که افراد بسیار زیادی توانسته‌اند از طریق آن به درآمدهای بالایی برسند. افرادی که می‌خواهند کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنند، می‌توانند از ایده‌های معرفی شده استفاده کنند و شغلی براس خود ایجاد کنند و توسط آن به درآمدهای بالایی برسند.

سرمایه لازم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی چقدره؟

راه اندازی سایت تنها موردی است که باید برای راه اندازی کار اینترنتی روی آن سرمایه گذاری کرد. یعنی لازم است که شما برای شروع کسب و کار اینترنتیتان یک سایت برای خودتان طراحی کنید. برای راه اندازی کردن وب سایت نیز تهیه کردن یک هاست و دامنه الزامی است تا بتوانید سایت‌تان را راه‌اندازی کنید.

چه تجهیزاتی برای کسب و کار اینترنتی نیاز است؟

اینترنت، کامپیوتر یا لپ‌تاپ و سایت، از موارد الزامی هستند که برای راه‌ اندازی یک کسب و کار انلاین الزامی هستند.

میزان درآمد کسب و کار اینترنتی چقدره؟

میزان درآمد کسب و کارهای اینترنتی به خود اشخاص بستگی دارد. اما با کار کردن اصولی در یک ایده مناسب و راه اندازی یک وب سایت برای شروع فعالیت، می‌توان بعد  از گذشت چندین ماه به درآمدهای میلیونی دست پیدا کرد.

چقدر طول میکشه به درآمد برسیم؟

کسب درآمد در شغل‌های اینترنتی، بستگی به مدت زمان فعالیت خود افراد دارد که روزانه چه مدتی را برای آن کار صرف کنند. ولی در حالت کلی، پس از فعالیت به مدت شش ماه به صورت اصولی، می‌توان درآمدهای میلیونی به دست آورد. در صورتی که روزانه چند ساعت را برای فعالیت در یک حیطه گذاشت، پس از گذشت حداقل دو سال قطعا  درآمدهای میلیونی را می‌توان کسب کرد.

آیا برای کسب و کار اینترنتی نیاز به سایت است؟

تمام کسانی که قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی را دارند، حتما باید برای خود یک سایت طراحی کنند. روزانه هزاران نفر از طریق سایت می‌توانند با کسب و کار شما آشنا شوند بدون این که حتی هزینه‌ای برای تبلیغات پرداخت کنید.
 پس داشتن سایت یک فرصت بسیار عالی برای افرادی است که هیچ سرمایه برای راه اندازی کار اینترنتی ندارد. مطمئن باشید اگر اصولی سایتتان را راه اندازی کنید و سایتتان در نتایج اول گوگل دیده شود روزانه هزاران نفر با کسب و کارتان آشنا می‌شود و با اعتماد سازی روی کسب و کارتان می توانید کاری کنید که بسیاری از این افراد از محصولات و خدماتی که دارید استفاده کنند. پس اگر واقعاً قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی را دارید باید به فکر راه اندازی و ساخت سایت باشید.

چرا باید به فکر راه اندازی کسب و کار اینترنتی باشیم؟

راه اندازی کسب و کار اینترنتی یک فرصت و یک موقعیت پولساز برای درآمدزایی از اینترنت است. برای راه اندازی هر کسب و کار سنتی و فیزیکی ممکن است نیاز به ده ها میلیون تومان و صدها میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز باشد. راه اندازی کسب و کار اینترنتی به هیچ سرمایه اولیه نیاز ندارد جز طراحی سایت. کسب و کار اینترنتی به گونه‌ای است که حتی بدون محصولات فیزیکی نیز می‌توان از طریق آن کسب درآمد کرد و افرادی که دارای هیچ محصول فیزیکی برای فروش ندارند، می‌توانند از این فرصت ایده‌ال استفاده کرده و به کسب درآمد بپردازند. این کسب در آمد کردن و فعالیت در آن حوزه نیز منحصر به هیچ سن سالی نمی‌باشد و همه می‌توانند در آن حوزه فعالیت کنند.

نوشتهٔ پیشین
ساخت فروشگاه در اینستاگرام (0 تا 100 )
نوشتهٔ بعدی
آموزش یوتیوبری (0 تا 100 چگونه یوتوبر شویم؟)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

عضویت ویژه

با تهیه عضویت ویژه در هر شاخه ای از سئو که نیاز دارید میتونید به ویدئوهای کامل اون دسته بندی دسترسی داشته باشید.

با اضافه شدن آپدیت هم به همه ی مطالب دسترسی خواهید داشت.

برای خرید اینجا کلیک کنید

آخرین آموزش ها

فهرست