1. آموزش دیجیتال مارکتینگ
 2. دیجیتال مارکتینگ
 3. بازاریابی عصبی چیست ؟ 10 ها نکته کاربردی نورومارکتینگ

بازاریابی عصبی چیست ؟ 10 ها نکته کاربردی نورومارکتینگ

بازاریابی عصبی چیست ؟ 10 ها نکته کاربردی نورومارکتینگ

فهرست این صفحه

بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ چیست ؟!

بازاریابی عصبی مطالعه و تحقیقات در مورد پاسخ های مغز نسبت به فعالیت های بازاریابی هست و تنظیم و تغییر فعالیت های بازاریابی برای دریافت پاسخ های بهتر از مغز ، بازاریابی عصبی اگر به درستی انجام شود در دیجیتال مارکتینگ بسیار تاثیر دارد.

همونطور که گفتیم بخش فروش در بازاریابی جاذبه ای متکی به نورو مارکتینگ و تکنیک های آن هست، یادمه 18 سالگی که وارد حوزه بازاریابی و فروش شده بودم برای یه فروشگاه شال و روسری بازاریابی میکردم اوایل فکر میکردم که مشتری ها کاملا منطقی تصمیم میگیرند.

برای همین حسابی اطلاعات محصولات رو جمع کردم و سیر تا پیاز برای مشتری ها توضیح میدادم، تمامی محصولات و تمامی مدل هارو معرفی میکردم ولی دریغ از فروش قابل توجه، هرچی بیشتر پرزنت میکردم بیشتر حس میکردم من اینکاره نیستم!

بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ چیست ؟!

تا با سرچ کردن تو اینترنت یه تیتر خیلی نظرمو جلب کرد. چگونه به ذهن بفروشیم؟! اول نفهمیدم داستان چیه، شروع کردم به تحقیق کردن که یعنی چی؟! به نکات و سرنخ های خیلی خوبی دست پیدا کردم، هرچیزی که یاد میگرفتم رو همون روز تست میکردم که نتیجه عجیبی داشت. چیزایی که یاد گرفته بودم با چیزایی که فکر میکردم خیلی فرق داشت. بازاریابی عصبی بر پایه و اساس روانشناسی و عصب شناسی هست.

گرچه باید توجه کنید ما نباید فقط به دنبال خریدار باشیم !!!

بلکه مشتری هست که مارو ثروتمند میکنه، مشتری هست که دائم از ما خرید میکنه و معرفی کننده ما به دیگران هست، در گذشته تصورات بر این بود که خرید افراد کاملا بر اساس دلیل و منطق هست و خریدار برای خرید یک محصول تمامی اطلاعات رو جمع آوری میکند(بر اساس منطق) و در زمان تصمیم گیری تمام اطلاعات رو به یاد می آورد و اصلا سلایق رو درگیر نمیکند.

مزایای محصول رو با هزینه اش مقایسه میکند و فقط در صورتی که سود مزایا از هزینه بیشتر بود تصمیم به خرید محصول  میگیرد و بعد از انجام شدن مواردی که در بالا ذکر شد هیچ چیزی نمیتواند نظر مشتری را عوض کند مگر اینکه اطلاعاتی رو دریافت کند که از قبل اطلاعاتی در موردش نداشته ولی در مدل جدید گفته میشود که افراد زیادی برای خرید کردن فکر نمیکنند و اغلب افکاری که به ذهن آنها میاد نا خودآگاه هست و در زمان خرید احساساتشان رو در مورد خرید یک محصول یا برند مورد نظر رو یادآوری میکنند و همچنین اطلاعات منطقی رو مرور میکنند تا برای دفاع از خرید خود در مقابل دیگران اطلاعاتی داشته باشد.

ترجیهات مشتری بیشتر به عادت ها، تجربه شخصی و نظرات دیگران  در مورد محصول و خدمات بستگی داره

تصمیمات خریدار کاملا لحظه ای بوده و شاید طی چند ثانیه کاملا عوض شود، تغییر نظر مشتری نیازی به اطلاعات جدید ندارد فقط کافیه با تغییر شرایط، نظر مشتری رو عوض کرد(مثل ترتیب معرفی محصولات و تعداد محصولات ) در مدل دوم بازاریابی و تبلیغات اغلب بر روی ناخودآگاه تاثیر میذارد.

اصل و اساس بازاریابی عصبی

اصل و اساس بازاریابی عصبی

طبق علم روانشناسی تمام تصمیم های ما در زندگی بر اساس اهرمی به اسم رنج و لذت انجام میشود.بر اساس همین اهرم تصمیم میگیریم یک مقاله یا ویدئو رو ببینیم یا نه ؟ تصمیم میگیریم ایمیل یا شماره تماس رو داخل فرم یک سایت قرار بدیم یا نه ؟ تصمیم میگیریم یک محصول و خدمات رو از سایت x سفارش بدیم یا نه ؟

حتما بخون  دیجیتال مارکتینگ چیست؟ + 10 ابزار بازاریابی دیجیتال

فرمول اهرم رنج و لذت

این تصمیم من رو از چه رنج هایی دور میکنه ؟ و من رو به چه لذت هایی نزدیک میکنه ؟

و همیشه اهرم رنج قدرت بیشتری داشته و دلیل خیلی منطقی ای داره. از ابتدای وجود انسان مهمترین مسئله ی زندگی مسئله ی بقاء بود و به همین دلیل هم مهمترین دلیل تصمیم گیری های ما بر اساس این هست که از چه رنج هایی دور میشیم (حفظ بقاء)

ساده ترین کاری که باید انجام بدیم

در تمام روند دیجیتال مارکتینگ، از محتوا گفته تا ایمیل مارکتینگ و فروش و …. باید نیازهای مخاطب رو به خوبی بشناسیم و با همین اهرم ساده مخاطب رو از رنج ها دور کنیم و به لذت هایی که نیاز داره برسونیم و همینجا متوجه میشید که اولین اصلی که همیشه در موردش صحبت میکنم (مشخص کردن مخاطب هدف) برای چی انقدر اهمیت داره و میتونه تمام روند بازاریابی رو تحت تاثیر خودش قرار بده.

یه موضوع مهم و اضافه کنم، شما میتونید به کمک همین اهرم ساده و تولید محتوایی که این دو اهرم رو پوشش میده و برای ذهن مخاطب رو تحت تاثیر قرار میده هر محصولی رو به فروش برسونید ولی اگر اون محصول نیاز واقعی مخاطب رو برطرف نکنه فروش ما یک کلاهبرداری بوده !

داستان و تاریخچه بازاریابی عصبی

داستان و تاریخچه بازاریابی عصبی

بازاریابی عصبی در سال 2002 توسط استاد بازاریابی هلندی Ale smidts معرفی شد اما تحقیقات در این زمینه از اوایل دهه 1990 شروع شد.

جرالد زالتمن اولین آزمایش هارو در این حوزه شروع کرد و روشی به عنوان ZMET رو اختراع کرد، ZMET آگاهی ناخودآگاه انسان رو با مجموعه خاصی از تصاویر پنهان که باعث پاسخ مثبت احساسی میشدند رو مورد بررسی قرار میداد. ZMET به سرعت در میان صد ها شرکت از جمله کوکاکولا، جنرال موتور و . . . محبوبیت پیدا کرد.

زالتمن و همکارانش در این شرکت ها با بررسی اسکن  مغز و مشاهده فعالیت های عصبی مصرف کنندگان مشغول به کار شدند و در سال 1999 او از دستگاه FMRI برای نشان دادن همبستگی بین فعالیت مصرف کننده و محرک های بازاریابی استفاده کرد.

مثال هایی از نورومارکتینگ

در اینجا مثال هایی از استفاده از تکنیک های بازاریابی عصبی در تولید محتوا از برترین برند های جهان برای شما آورده ایم.

استفاده گوگل کروم از بازاریابی عصبی

 

همانطور که مشاهده کردین در این ویدئو بسیار هوشمندانه مزیت های گوگل کروم به نمایش گذاشته شد و بیشترین اثر گذاری را با استفاده از تکنیک های بازاریابی عصبی برای مخاطبان داشت

استفاده تویوتا از Neuromarketing

در این ویدئو با اسکن هایی که از مغز گرفته شده بررسی میشود که آیا این ویدئو موفق بوده و بر روی بخش هایی که هدفشون بوده تاثیر گذاشته شده است یا نه

استفاده کوکاکولا از بازاریابی عصبی

کوکا کولا و پاپ کورن فروش خود را پس از فلش زدن پیام پنهان پاپ کورن و کوکاکولا در تئاتر افزایش دادند.

برای مشاهده استفاده کوکاکولا از بازاریابی عصبی روی تصویر کلیک کنید

استفاده از نورومارکتینگ در سئو و بهینه سازی سایت

در این ویدئو با بررسی هایی در مورد اینکه چه محرک هایی بر روی ذهن در زمان سرچ تاثیر گذار هست، تلاش میکنند تا مسائلی مثل محرک های نرخ کلیک رو پیدا کنند و برای افزایش CTR در سئو استفاده میکنند.

اصطلاح بازاربی عصبی برای اولین بار در سال 2002 در مقاله ای از Brigh House یک شرکت بازاریابی منتشر شد. Brigh House برای حمایت از فعالیت های عصبی در بخش بازاریابی با ساخت یک واحد کسب و کار که از اسکن های FMRI برای تحقیقات استفده میشود (منبع).

بررسی مغز در بازاریابی عصبی

بررسی مغز در بازاریابی عصبی

مغز از نظر عملکرد به 3 بخش تقسیم میشه و این 3 بخش بر فعالیت های همدیگه تاثیر میذارند پس نمیشه فعالیت های مغر رو فقط به یک بخش نسبت داد ولی هر کدام نقش خاصی رو دارند

مغز جدید:

این بخش مغز فکر میکنه و وظیفه پردازش داده های منطقی را دارد. این بخش از مغز کار های تحلیلی، پیچیده و کارهای ارادی رو بر عهده دارد و همچنین کمبود های آن را با دو بخش دیگه اطلاع میدهد

حتما بخون  بهترین ترکیب رنگ برای سایت و 2 ابزار کاربردی

مغز میانی:

این بخش مغز با موارد احساسی سر و کار دارد و احساسات رو پردازش میکند و همچنین یافته های خودش را با دوبخش دیگر به اشتراک میذارد

مغز قدیم:

این بخش مغز تصمیم می گیرد و اطلاعات رو از 2 بخش دیگه وارد دریافت میکند، ولی کنترل فرآیند تصمیم گیری نهایی را بر عهده دارد و همچنین عهده دار فعالیت های ما برای بقاء هست.

مثلا زمانی گرسنه میشویم مغز قدیم دستور میدهد به این موضوع رسیدگی شود در نتیجه تصمیم گیری نهایی برای خرید غذا توسط مغز قدیم گرفته میشود.

پایان رازهای مغز در Neuromarketing:

پایان رازهای مغز در Neuromarketing

در چندین سال پیش با دستگاه هایی مثل fMRA (کوچیک و قابل حمل هستند) از مغز افراد هنگام خرید عکسبرداری کردند. و نتیجه آن خیلی جالب بود

در زمان خرید بخش قدیمی مغز فعال بود!!! شاید الان دارین به این فکر میکنید که دیگه دلایل منطقی مهم نیستن و با دلایل احساسی محصولات رو به فروش میرسونیم و تمام، ولی باید به این موضوع توجه کنین دلایل احساسی برای فروش اهمیت بیشتری دارند ولی در صورتی که خریدار دلایل منطقی برای دفاع از خرید در برابر مغز جدید و همچنین دوستان و اطرافیان نداشته باشد احتمال ایکه از خرید خود پشیمان شود خیلی هست. در نتیجه امکان داره خریدار به مشتری تبدیل نشود!

6 نکته مهم در نورومارکتینگ

6 نکته مهم در نورومارکتینگ

حالا که متوجه شدیم در بازاریابی عصبی مغز قدیم خیلی اهمیت داره و تصمیم های نهایی رو مغز قدیم میگیره در این مقاله میخوایم عوامل موثر مغز قدیم رو مورد بررسی قرار بدیم.

1)اطلاعاتی که تناقض و تضاد رو برجسته میکنند:

درک تناقض و تضاد در بازاریابی عصبی

مغز قدیم به سرعت به تضاد واکنش نشان میدهد، همینطور که همین عکسی که گذاشتم رو دیدین

فرض کنید داخل اتاق تنها نشستین و روبروی شما یکدفعه سایه ای تشکیل میشه؛ در این لحظه تمام توجه شما روی سایه تشکیل شده میره و همچنین مغز قدیم از پیچیدگی بیزاره(در طراحی سایت خیلی موثر هست) و دوست داره همه چیز ساده و واضح باشه که میشه گفت به صورتی همون تجربه کاربری یا UX میشه، اینکه چجوری میشه از این موضوع استفاده کرد.

برای مثال اگر طراح دکوراسیون هستین، اگر کلیپی از فرایند پیاده سازی طرحتون نشان داده شود که مرحله به مرحله هست تاثیر بسیار کمتری دارد نسبت به نشان دادن عکس ابتدایی و پایانی !!!!

2)اطلاعاتی که از طریق احساسات دریافت میشه :

حواس در بازاریابی عصبی

احساسات ترغیب کننده ی مغز قدیم هست و از عوامل موثر بر احساسات حواس پنجگانه(بینایی،چشایی،لامسه،شنوایی،بویایی)هستند.

چرا حواس پنجگانه رو درگیر کنیم؟ چون اطلاعاتی که از سمت حواس دریافت میکنیم بهتر ذخیره میشن، خیلی براتون پیش اومده که یه عطر شمارو در خاطرات غرق کنه و خیلی اتفاق ها به راحتی یاد آوری میشه، هرچی بیشتر بتونین حواس رو در بازاریابی درگیر کنین موفق تر خواهید بود.

برای مثال اینکه یه فروشنده لباس، بذاره لباس هارو پروو کنین، یه فروشنده لواشک برای شما تست بذاره، کبابی هایی که هواکش رو روی خیابون تنظیم کردن تا بوی کباب براشون بازاریابی کنه 🙂

3)اطلاعاتی که در مورد سود و زیان مخاطب باشه:

 سود و زیان در نورومارکتینگ

تصمیمات بر پایه سود و کاهش ضرر هست، دو عامل اصلی تصمیمات ما، افزایش سود و کاهش ضرر هست. اما جالبه بدونین اکثر تصمیم های ما برپایه کاهش ضرر یا بهتره بگم ترس گرفته میشه و امروزه کسب و کار های ترس محور در آمد بسیار بالایی دارند.

مثل خودشناسی (ترس از افسردگی)،کسب و کار های موفقیت(ترس از شکست خوردن یا ترس از اینکه موفق نشن ) به همه تصمیمات خودتون نگاه کنین، لباس پوشیدن خیلیا برای ترس از زشت بودن تو جامعه هست، استفاده از ادکلن در خیلی ها ترس از بد بو بودن در یک محیط هست.

اگر دربازایابی محصولات و خدمات خودتون در مورد این صحبت کنین که جلوی چه ضرر هایی رو میگیرین و چه ترس هایی رو پوشش میدین خیلی میتونین موفق باشین ولی موضوع خیلی مهم نوع متن ها هست که باعث ایجاد حس خوب یا حس بد در مخاطب میشه، که بهش میگیم حالت مثبت مغزی

حتما بخون  آموزش SEMrush (خرید ابزار + 3 کاربرد مهم)

که در اینجا به عنوان متن های فعال و غیر فعال ازش یاد میکنیم و برای درک بهتر این موضوع مقالش رو مطالعه کنین.

4)اطلاعات قابل لمس درک میشوند:

درک مفاهیم در بازاریابی عصبی

بخوام خیلی راحت این موضوع رو توضیح بدم باید بگم مغز قدیم مواردی رو که میتونه تصویر سازی کنه رو بهتر درک میکنه برای مثال شما کلمه سیب سبز رو به راحتی داخل ذهنتون تصویر سازی مکنید ولی برای عشق، محبت و از این قبیل کلمات نمیتونین به راحتی تصویر سازی کنین و به زبان ساده تر برای ذهنتون قابل لمس و درک نیست. از سمتی هم ارائه آمار و ارقام برای مخاطب خیلی جالب نیست، چون هرچیزی که به راحتی تصویر سازی نشه انرژی زیادی از مغز میکشه تا تحلیل کنه و ذهن ازش صرف نظر میکنه ولی اگر همون آمار و ارقام با یک نمودار به تصویر کشیده شه، مغز خیلی راحت تر این موضوع رو درک میکنه.

5)اطلاعاتی که در اول و آخر دریافت میکنه:

در زمانی که بازاریابی حضوری کار میکردم فهمیدم موضوعی که خیلی در روانشناسی فروش و مذاکره اهمیت داره این هست که: افراد در 4 ثانیه اول یه برداشت و قضاوتی از شما در ذهنشون شکل میگیره که تغییر اون برای بعد ها کار سختی هست. این موضوعی هست که برای مغز قدیم اهمیت بالایی داره.

ابتدا و انتهای یک فیلم به خوبی در ذهنتون ثبت میشه، در صفحات سایت صفحه اول تاثیر بسیار زیادی میذاره، عناوین خیلی در قضاوت موثرند و مواردی که در ابتدا و انتهای صفحه محصول به مخاطباتون میگین خیلی اهمیت بالایی دارن. یجورایی اولین برخورد مهمترین برخورد هست

6) اطلاعات بصری

اطلاعات بصری برای انتقال سریعتر مفاهیم در بازاریابی عصبی

مغز قدیم با تصاویر ارتباط برقرار میکنه، بیشتر تصمیمات مخصوصا مواردی که در مورد تشخیص خطر هست با دیدن تصاویر گرفته میشه.

بالای 60 درصد اطلاعاتی که به مغز منتقل میشن از طریق چشم ها هستند، تصاویر در بازاریابی بسیار اهمیت دارد؛ هم برای ارسال اطلاعات با سرعت بالا، هم ایجاد حس ترس(یا لذت)در مخاطب

تاثیر نورومارکتینگ در سئو و بهینه سازی سایت

همانطور که در آموزش سئو گفتیم، نرخ کلیک (CRT) یکی از فاکتور های مهم گوگل هست و که با تکنیک های نورومارکتینگ، میتوانیم عنوانی انتخاب کنیم که موجب بهبود نرخ کلیک شود. همچنین یکی دیگر از روش های بهبود رتبه استفاده از کلمات مترادف هست که این عامل یکی از از تکنیک های روانشناسی هست که هم در خوانایی محتوا موثر هست، هم در سئو(بهینه سازی سایت )موثر هست

تاثیر Neuromarketing در بازاریابی محتوا

همیشه گفتم که یکی از مهمترین بخش ها بعد از اینکه یک محتوای ارزشمند طبق نیاز مخاطب آماده کردیم، توزیع مناسب اون هست که محتوای ما توسط بخش زیادی از بازار هدف ما دیده شود. ولی یک نکته ی مهم وجود داره تو بخش توزیع که مربوط به مبحث قلاب هست. یعنی ما باید در اولین برخورد های کاربر با مخاطبمون بتونیم اون رو ترغیب کنیم که محتوا رو ببینه. در عنوان و مقدمه یک مقاله و همچنین کاور یک ویدئو و 5 ثانیه ی اول اون. در این موارد ما باید با توجه به نیاز مخاطب از روش های تبلیغ نویسی و بازاریابی عصبی استفاده کنیم که بازدهی در این بخش ها بیشتر و بیشتر باشد.

بازاریابی عصبی علم ثابت شده ای هست ؟

اره در این مقاله تاریخچه بازاریابی عصبی که از سال 2002 شروع شده رو یک مرور کوتاه کردیم.

در این مقاله چه تکنیک های نورومارکتینگ آموزش داده میشود ؟

6 نکته خیلی مهم در مورد بازاریابی عصبی رو بررسی میکنیم که و توضیح میدیم به همراه مثال تا راه و چاه این علم رو تا اصول اولیه این علم رو یاد بگیرید.

اصلی ترین مبحث در نورومارکتینگ چیست ؟

برای شروع نکته ای که باید بدونیم تقسیم بندی مغز از دید بازاریابی عصبی و فعالیت هربخش و کارکرد مغز هست که در این مقاله توضیحات لازم رو دادم.

آیا به کمک بازاریابی عصبی میتونیم فروش خودمون رو افزایش بدیم ؟

بله بدون شک میتونید به کمک علم نورومارکتینگ فروش خودتون رو از طریق سایت و یا بیزینس سنتی خود افزایش بدین

جذب مارکتینگ : وبسایت آموزش دیجیتال مارکتینگ

نوشتهٔ پیشین
دیجیتال مارکتینگ چیست؟ + 10 ابزار بازاریابی دیجیتال
نوشتهٔ بعدی
روش های افزایش فروش اینترنتی (8 روش کاربردی)

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام خسته نباشید از بازاریابی عصبی چه کسب و کارهایی با حداقل چه هزینه ای میتونن از این روش استفاده کنن

  پاسخ
  • مرتضی عظیمی
   مارس 26, 2020 8:36 ب.ظ

   همه کسب و کارها میتونند استفاده کنند، پاخل مطلب گفتیم تمام مباحث در مورد روانسناسی هست.
   از قیمت گذاری گرفته تا تبلیغ نویسی و …

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید برای یک کسب و کار در زمینه پوشاک پیشنهاد می کنید از کدام روشهای بازاریابی استفاده کنید

  پاسخ
  • مرتضی عظیمی
   مارس 26, 2020 8:37 ب.ظ

   طبق تجربه ای که دارم در مرحله اول شبکه های اجتماعی و در کنار اون سئو

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

عضویت ویژه

با تهیه عضویت ویژه در هر شاخه ای از سئو که نیاز دارید میتونید به ویدئوهای کامل اون دسته بندی دسترسی داشته باشید.

با اضافه شدن آپدیت هم به همه ی مطالب دسترسی خواهید داشت.

برای خرید اینجا کلیک کنید

آخرین آموزش ها

فهرست
کتابچه های رایگان دیجیتال مارکتینگ
اینستاگرام، محتوا، SEO
پیشنهاد میکنم همه ی کتاب هارو رایگان دانلود کنید
کتابچه های رایگان دیجیتال مارکتینگ
اینستاگرام، محتوا، SEO