1. آموزش دیجیتال مارکتینگ
 2. سئو
 3. چگونگی تشخیص و خارج شدن پنالتی گوگل:100% عملی

چگونگی تشخیص و خارج شدن پنالتی گوگل:100% عملی

چگونگی تشخیص و خارج شدن پنالتی گوگل

چگونگی تشخیص و خارج شدن پنالتی گوگل در یک نمونه عملی و تست شده و دور از حاشیه بازی 🙂

اگر مدیر سایت باشید یا سئوکار باشید یکی از مهمترین دغدغه های شما آپدیت های گوگل و پنالتی (جریمه) شدن توسط گوگل هست و اینکه چگونه تشخیص بدین یک سایت پنالتی شده و چطور از جریمه گوگل خارج بشید ؟

شاید بشه گفت ترسناک ترین اتفاقی که یک سایت میتونه درگیرش بشه پنالتی یا همون جریمه هست !!!!

من به عنوان یک سئوکار و کسی که سئو رو آموزش میده تصمیم گرفتم در اواخر سال 97 یک پروژه بردارم (همونطور در صفحه دوره جامع سئو گفتم به دنبال افزایش دانش بودم) که درگیر پنالتی هست، و جالبه بگم نابودترین سایت ممکن گیرم اومد !

پر از محتواهای مشکل دار، پر از افزونه ها و لینک سازی های داخلی اشتباه، یه دنیا بک لینک افتضاح و دیگه نگم براتون ! اگر شما هم سایتی دارید که اواسط کارتون هست میتونید نکاتی که در بخش مشاوره حرفه ای سئو برای پروژه ها انجام میدیم رو مطالعه کنید و با دیدن نتایج و نکات حرفه ای بدون شک راغب خواهید شد.

پنالتی (جریمه) گوگل چیست ؟

هر سایتی که از نظر گوگل، سئو درست حسابی نداشته باشه و خواسته باشه ناحقی کنه گوش مالی میده و رتبش رو کاهش میده، یه وقتایی کامل از نتایج گوگل حذفش میکنه و یه وقتایی هم در حد رتبه های یک صفحه و جابجایی رتبه بین صفحات هست که بهش (penalty google) پنالتی گوگل گفته میشه.

البته باید بگم که گفته میشه قدیما اینطور بوده اگر وبسایتی پتالتی میشده تمام دامنه درگیر اون جریمه بوده اما خبر خوب اینه امروزه فقط برای صفحات جریمه ها پیاده سازی میشه و امکان داره شما در چند صفحه (یا حتی یکی) جریمه بشید ولی در سایر صفحات رتبه های خیلی خوبی رو هم داشته باشید !

خب بریم سراغ پروژه عملی تا روی یک سایت بهتون بگم چه اتفاقاتی افتاد و چه کارهایی انجام دادم تا سایت از حالت جریمه خارج بشه

اول میریم سراغ گوگل وبمستر یک سایت، همونطور که گفتم این سایتی که من برداشتم عملا نابود و داغون بود، به خودم گفتم اگر اینو بتونم انجام بدم حتما یک مقاله کاربردی داخل سایت قرار میدم بخاطرش.

حتما بخون  آنالیز بک لینک (فهمیدن تعداد بک لینکهای سایت با Mozbar برای سنجش رقابت)

اکثر محتواهایی که داخل این سایت بودن مشکل سئو داخلی داشتن، از نظر کیورد استافینگ (تکرار زیاد کلمه کلیدی) و مهمترین مشکل این که 3 صفحه داخل سایت همزمان برای 1 کلمه سئو شده بودن! (در بعضی مواقع امکان داره شما روی یک کلمه 2 از صفحاتتون رتبه بگیره و این 2 صفحه از نظر محتوا کاملا متفاوت هستند، این مشکلی نداره چراکه گوگل فقط به دنبال محتوای با کیفیت و متفاوت هست. اگر به این سبک رتبه گرفتین اصلا مشکلی نیست ولی پیشنهاد میکنم در ابتدای کار تمرکز بذارید روی یک صفحه تا به راحتی سئو کنید و بیاید بالا. موردی گفتم در سایت های بزرگ یا کلماتی پیش میاد که رقابت کمه اما همیشه ناخودآگاه پیش میاد.)

هر سایتی که درگیر پنالتی بشه به شدت با کاهش impression مواجه میشه که میتونید از داخل گوگل وبمستر این موضوع رو به راحتی ببینید، خب دقیقا هم تصویر زیر اطلاعات یک سایت هست که پنالتی بوده و بعد مدتی رفع پنالتی کردم .

چطور متوجه بشیم سایت پنالتی شده

impression به معنای دیده شدن سایت شما در نتایج گوگل هست و طبیعتا زمانی با افت شدید مواجه میشید به معنای جریمه شدن هست.

نکته خیلی خیلی مهم در مورد پنالتی شدن 

اگر بعد از فعالیت های عادی ای که داشتین، یک دفعه درگیر جریمه شدین (که احتمالا بخاطر یک الگوریتم جدید بوده) اصلا جوگیر نشید و از ترس نیاید هر نسخه ای که یک سئوکار پیچید و داخل سایتتون پیاده سازی کنید.

میدونم این زمان که سایت کلا میخوابه خیلی ترسناکه و آدم میخواد دیوونه بشه ! اما با فعالیت های نسنجیدتون خیلی وقتها وضع رو از اون چیزی که هست بد تر میکنید.

پس بعد از هر الگوریتم و تغییر رتبه ای داشتین، به هیچ عنوان شروع نکنید به تغییر های متوالی و پی در پی، صبر کنید و منابع رو پیگیری کنید و بررسی کنید، خیلی وقت ها کاری نباید انجام داد و به فعالیت عادی خودتون ادامه بدین ( در صورتی که شیطون گولتون نزده باشه و درگیر لینک سازی های غیر اصولی باشید و بخواید به هر زوری شده بالا بیاید : که باید لینک هارو disavow کنید که در ادامه توضیح میدم)

به فعالیت عادیه خودتون ادامه بدین یعنی سئو داخلی طبق اصولی که گفته و فعالیت در شبکه های اجتماعی ( قدرت بک لینک رو دست کم نمیگیرم اما راه رفتن روی شمشیره، اشتباه انجام بدین شاید تمام چیزی که درست کردین رو خراب کنید، حتما قبل بک لینک ساختن از متخصص ها مشاوره بگیرید).

حتما بخون  چگونه لینک سازی داخلی انجام دهیم ( 2 دقیقه فیلم)

و بعد از بررسی منابع معتبر احتمال داره حدس های معتبری در مورد الگوریتم ها دریافت کنید (به دلیل اینکه منابع پروژه های زیادی رو زیر دست دارن طبیعتا بهتر میتونن یسری حدس بزنن) و اگر موضوعی که گفته شده بود رو میتونستید داخل سایت پیاده سازی کنید انجام بدین، اگر نه باز به فعالیت عادی خود ادامه بدین !

بریم ادامه پروژه عملی خارج کردن سایت از پنالتی

بخش اول رفع پنالتی گوگل

مرحله اول سئو داخلی تک تک صفحات رو درست کردم و سئو داخلی کل سایت رو شخم زدم و اصلاح کردم (خیلی وقت گرفت با اینکه 30 صفحه مهم بیشتر نداشت، برای پروژه های بزرگ باید به کمک برنامه نویس تمامی موارد رو چک کنید و بهینه کنید و حتما از یک متخصص سئو کمک بگیرید)

سرعت سایت

متا تگ های سایت

چگالی کلمات کلیدی

حجم محتوای صفحات

و . . . که در مقاله سئو داخلی چیست و 16 تکنیک seo on page میتویند ببینید چه نکاتی رو بررسی میکردم . البته نکات سئو داخلی خیلی بیشتر از اینهاست و من سعی کردم مهماش رو بگم)

بخش دوم رفع پنالتی گوگل

بررسی صفحات از نظر کلمات کلیدی : این موضوع زیاد دیدم و همونطور گفتم واسه سایت های تازه نفس مشکل محسوب میشه به نظر، از اونجایی که خیلی از صفحاتش کلمه کلیدی یکسانی داشتن، محتوای صفحات مشابه رو در یک صفحه قرار میدم (چک میکردم که کپی نباشن) و در نهایت یک صفحه نگه داشتم و سایر صفحات پاک میکردم و به پیج اصلی ریدایرکت میکردم.

بخش سوم رفع پنالتی گوگل

disavow کردن لینک ها از وبمستر تولز :

حقیقت خواستم همه ی لینک هارو همزمان disavow نکنم و اونایی که میشه رو نگه دارم، پس با چک کردن da و pa سایت ها و spam score توسط ابزار mozbar تعیین میکردم چه سایت هایی لینک هاشون رو بی ارزش کنم و اونایی که خیلی افتضاح بودن رو disavow کردم.

آموزش disavow  کردن بک لینک ها در گوگل وبمستر

در اینجا دو مرحله وجود دارد.اول، لینک های وارده به سایت خود را دانلود کنید، دوم، یک فایل حاوی لینک هایی که می خواهید disavow شود، ایجادکنیدو آن را در گوگل آپلود کنید.

دانلود لینک های سایت :
 1. در صفحه اصلی ابزار گوگل وبمستر، بر روی سایت مورد نظر کلی کنید.
 2.   در منوی اصلی روی گزینه ی Search Traffic و بعد آن Links to Your Site. کلیک کنید.
 3.  در زیرعبارت Who links the most، بر روی more کلیک کنید.
 4. بر روی عبارت Download more sample links وارد شوید.اگر بر روی Download latest links کلیک کنید، می توانید تاریخ ها را نیز مشاهده کنید
حتما بخون  گزارش Coverage در گوگل سرچ کنسول جدید (آموزش رفع ارورهای رایج)

شما یک فایل حاوی تمام صفحاتی که به سایت شما لینک کرده اند را دانلود می کنید.از این برای ایجاد یک فایل متنی استفاده کنید(نوع فایل می بایست.txt باشد و باید با UTF-8یا 7-bit ASCII اینکد شده باشد.شامل لینک هایی که شما قصد دارید disavow کنید-هرخط یک لینک.اگر می خواهید که گوگل همه ی لینک ها در همه ی دامنه ها را نادیده بگیرداز “domain:example.com” استفاده کنید.فایل متنی شما می تواند حاوی اطلاعاتی اضافه تر باشدکه با “#” مشخص می شوند.(هر خطی که با “#” شروع شود نادیده گرفته می شود.)همه ی لینک های وارده به سایت خود را آپلود نکنید:فایل متنی که شما آپلود می کنید لیستی از لینک ها است که می خواهید گوگل آنها را نادیده بگیرد.

نکته مهم: حتما قرار نیست تمام لینک هارو disavow کنید و میتونید مثل من دستی چک کنید و اونایی میبینید خیلی مشکل دارن رو داخل فایل قرار بدین

نمونه

در اینجا نمونه ای ازفایل های معتبر وجود دارد:

# example.com removed most links, but missed these

http://spam.example.com/stuff/comments.html

http://spam.example.com/stuff/paid-links.html

# Contacted owner of shadyseo.com on 7/1/2012 to

# ask for link removal but got no response

domain:shadyseo.com

اگر شما می خواهید که گوگل همه ی لینک های سایت شما در همه ی دامنه ها نادیده بگیرد، خط domain:example.com. را هم اضافه کنید.

آپلود لیست لینک ها جهت  disavow کردن:
 1. وارد صفحه ی disavow links tool page شوید.
 2. وب سایت مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 3. بر روی Disavow linksکلیک کنید.
 4. بر روی Choose file. کلیک کنید.

نکته:آپلود یک فایل جدید ، جایگزین فایل آپلود شده ی قبلی می شود

ممکن است روند پردازش اطلاعاتی که شما آپلود کرده اید کمی برای گوگل به طول بینجامد،خصوصا اینکه این اطلاعات در فهرست بررسی گوگل گنجانیده می شود تا صفحات مربوطه ی سایت مجددا بررسی شوند که ممکن است چند هفته طول بکشد.

این لینک ها در بخش لینک های داخلی گوگل وبمستر باقی می مانند.

بخش نهایی رفع پنالتی گوگل

خب حالا که سایت رو از اون وضعیت افتضاح و نابه سامان خارج کرده بودم. میبایست به گوگل بگم : ببین من بچه ی خوبی شدم 🙂

پس شروع کردم به تدوین استراتژی سئو و برنامه های تولید محتوا، شروع کردیم به تولید محتوا و سئو داخلی و هر وبلاگ رو داخل شبکه های اجتماعی منتشر میکردیم و هر وبلاگ رو سریع فچ میکردیم .

خیلی ساده و خودمونی بخوام بگم محتوای خیلی خیلی کلاه سفید رو پیش رفتیم و بعد از مدتی کامل به نتایج گوگل برگشتیم .

سوالی در مورد چگونگی تشخیص جریمه گوگل و خارج شدن از پنالتی گوگل دارید ؟

اگر باز هم سوالی مونده براتون میتونید در بخش کامنت ها بپرسید

نوشتهٔ پیشین
مشاور دیجیتال مارکتینگ: افزایش 300% رشد و فروش
نوشتهٔ بعدی
درآمد سئوکار در ایران چقدره؟ 4 روش درآمد متخصص سئو

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  ممنون مطلب خوبی بود

  پاسخ
 • سلام و وقت بخیر
  هم فهرست گذاری و هم خود موضوعی که مطرح کردید جالب و جذاب بود.
  میتونم بپرسم از چه فونت فارسی استفاده کردید؟

  پاسخ
  • مرتضی عظیمی
   جولای 20, 2019 3:58 ب.ظ

   سلام
   خوشحالم که مفید بوده براتون
   فونت دست نویس ایرانسنس

   پاسخ
   • سلام و ممنون بابت این پست بسیار خوبتون
    من وب سایتم از مرداد ماه یهو شروع به کم شدن بازدید و افت کلمه کلیدیم شد و الان اصلا رو اون کلمه بالا نمیاد.تازه به این نتیجه رسیدم که پنالتی شده. البته رو بعضی کلمات که سرچ خوبیم نداره ربطه خوبی دارم(حتی اول). ولی کلمه کلیدی اصلیم نابود شده. نمی دونم از چه جهت باهام چپ افتاده و ایراد کارم دقیقا چیه. کلی سرچ کردم ولی و دلایل پنالتی شدنو از بر شدم ولی دقیقا نمیدونم کدومش به من نسبت داده شده. اگر ممکنه یه کمک بکنید. ثواب داره مهندس

    پاسخ
    • مرتضی عظیمی
     نوامبر 2, 2019 8:51 ق.ظ

     سلام وقتتون بخیر
     ندیده بودم کامنتتون رو متاسفانه
     احتمالا مشکلی در فرایتد سئو داشتین (عمدا یا غیر عمد)، باید پروژه کامل بررسی بشه و فرایند ها چک بشه تا بتونیم مشکل رو پیدا کنیم و حل کنیم

     پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

عضویت ویژه

با تهیه عضویت ویژه در هر شاخه ای از سئو که نیاز دارید میتونید به ویدئوهای کامل اون دسته بندی دسترسی داشته باشید.

با اضافه شدن آپدیت هم به همه ی مطالب دسترسی خواهید داشت.

برای خرید اینجا کلیک کنید

آخرین آموزش ها

فهرست
کتابچه های رایگان دیجیتال مارکتینگ
اینستاگرام، محتوا، SEO
پیشنهاد میکنم همه ی کتاب هارو رایگان دانلود کنید
کتابچه های رایگان دیجیتال مارکتینگ
اینستاگرام، محتوا، SEO