1. آموزش دیجیتال مارکتینگ
  2. دیجیتال مارکتینگ
  3. بازاریابی شبکه های اجتماعی
  4. اینستاگرام
  5. ساخت فروشگاه در اینستاگرام (0 تا 100 )

ساخت فروشگاه در اینستاگرام (0 تا 100 )

ساخت فروشگاه در اینستاگرام (0 تا 100 )

ساخت فروشگاه در اینستاگرام

اینستاگرام بعنوان یک شبکه اجتماعی محبوب به بازاری بسیار پر رونق برای کسب و کارها و بستری عالی برای بازاریابی اینترنتی تبدیل شده است. علت محبوبیت اینستاگرام این است که امکانات و قابلیت‌های گوناگونی دارد که به طور مداوم هرازگاه این قابلیت‌ها را آپدیت می‌کند و همین موضوع باعث شده به یک شبکه اجتماعی پربازدید و محبوب نزد مردم جهان تبدیل شود. این اپلیکیشن پرطرفدار به دلیل ویژگی‌های زیادی که دارد، به یک شبکه اجتماعی برای بازاریابی و بازار کسب و کار اینترنتی تبدیل شده است. برای بازده‌ای بهتر در این اپلیکیشن باید رمزهای کار با آن را بشناسید. در این صورت می‌توانید حتی با وجود رقبای بسیار بدرخشید. اولین قدم برای این‌که یک صفحه پربازدید برای کسب و کارتان داشته باشید، این است که یک فروشگاه اینستاگرامی بسازید. آیا با روش ساخت فروشگاه اینستاگرامی آشنایی دارید؟ ما در این مقاله به شما می‌گوییم که چگونه یک فروشگاه اینستاگرامی بسازید و برای ساخت این فروشگاه اینستاگرام چه چیزهایی را بدانید.

فروشگاه اینستاگرام چیست؟

برای داشتن فروشگاه اینستاگرام ابتدا اکانت بیزنس بسازید. در اکانت بیرنس شما قابلیت فروشگاه اینستاگرام وجود دارد. می‌توانید در آن کاتالوگی از محصولات کسب و کار خود را قرار دهید و در زمانی که تعیین می‌کنید آنها را در پست و استوری و بخش فروشگاه با مخاطبان صفحه خود به اشتراک بگذارید و کاربران را برای خرید به سایت خود دعوت کنید. بخش فروشگاه به تازگی و در آپدیت‌های جدید اینستاگرام به آن اضافه شده است.

استفاده از فروشگاه اینستاگرام

استفاده از فروشگاه اینستاگرام

می‌دانید فروشگاه اینستاگرام در کدام بخش‌ها استفاده می‌شود؟ برای دسترسی به فروشگاه اینستاگرام راه‌های مختلفی وجود دارد. برای وارد شدن به بخش فروشگاه صفحه مورد نظر خود باید قابلیت فروشگاه اینستاگرام را فعال کنید. در بالای صفحه گزینه‌ای به نام view shop وجود دارد. زمانی که روی آن کلیک کنید، به بخش کاتالوگ آن صفحه وارد می‌شوید. قسمتی دیگری هم در بخش پست‌ها برای دسترسی به فروشگاه اینستاگرام وجود دارد. در نوار پایینی در قسمت پست‌ها آیکونی با شکل کیف دستی وجود دارد که شما برای ورود به بخش  فروشگاه اینستاگرام آن اکانت باید روی این گزینه کلیک کنید.

اینستاگرام در آپدیت جدید خود در قسمت نوار پایین صفحه آیکونی را به شکل کیف تعبیه کرده است که مختص به فروشگاه اینستاگرام است؛ این آیکون جایگزین گزینه‌ی اعلان‌ها (notification) شده است. با ورود به این بخش محصولات گوناگون کسب و کار آن اکانت را مشاهده می‌کنید. فضای این قسمت فروشگاه اینستاگرام مشابه اکسپلور اینستاگرام طراحی شده است؛ همچنین پست‌ها و استوری‌های مختلف محصولاتی نمایش داده می‌شوند که با کلیک روی عکس آن پست می‌توانید به سایت آن صفحه وارد شوید و محصول مورد نظر خود را به راحتی خریداری کنید؛ البته به‌دلیل استفاده از آی‌پی های مختلف توسط کسانی که ایران زندگی می‌کنند، بیشتر محصولات خارجی نمایش داده می‌شوند.

یکی از امکانات دیگر این شبکه مجازی تگ‌های محصولات هستند. شما در این پست و استوری‌ها تگ‌هایی را مشاهده می‌کنید که با کلیک کردن روی آن‌ها دسته‌ای از مشخصات محصول مورد نظر اعم از قیمت، نام و دیگر اطلاعات برای شما به‌نمایش گذاشته می‌شوند.

فروشگاه اینستاگرام در بخش فیلترهای استوری!

یکی از آپدیت‌های جدید و جذاب اینستاگرام به نام واقعیت افزوده، واقعیت مجازی یا AR است که در بخش فیلترهای اینستاگرام به وجود آمده است. این قابلیت بسیار محبوب کاربران اینستاگرام شده است و بسیاری از کاربران فیلترهای جدیدی می‌سازند و آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. برای رشد بهتر فروشگاه اینستاگرام از این قابلیت افزوده می‌توان استفاده کرد. این واقعیت افزوده یک تحول بزرگ در تبلیغات فروش محصولات آرایشی و بهداشتی به حساب می‌آید. به تازگی برخی از برندها نمونه‌هایی از رنگ‌های رژ لب‌ها را درقالب این فیلترها در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهند تا با تست روی عکس خود رنگ رژ لب مورد نظر را انتخاب کنند و بعد برای خرید آن رژ لب به فروشگاه اینترنتی آن برند وارد شوند؛ برند nars  یکی از این شرکت‌ها است که برای تبلیغات از این امکان خلاقانه و جذاب استفاده کرده.

حتما بخون  تبلیغات رایگان در اینستاگرام (6 روش قابل اجرا)

فعال‌ سازی فروشگاه اینستاگرام

برای فعال سازی یک فروشگاه اینستاگرام باید کمی دقت کرده و راهنمای کامل فعال سازی آن را یاد بگیرید. در این‌جا نحوه فعال سازی فروشگاه اینستاگرام را به شما آموزش می‌دهیم:

داشتن اکانت بیزنس

فعال سازی فروشگاه اینستاگرامی یک شرط دارد آن هم این است که اکانت خود را به یک اکانت بیزینس تبدیل کنید. برای بیزینس کردن صفحه اینستاگرام خود باید وارد بخش تنظیمات شوید و روی گزینه Account کلیک کنید. بعد گزینه switch to professional account را مشاهده می‌کنید. بعد از آن گروه کاری خود را از بین گروه‌هایی که برای شما نمایان شده، مشخص کنید و درنتیجه اکانت خود را بیزنس کنید. این نکته را بدانید که برای داشتن اکانت بیزنس حتما باید صفحه اینستاگرام شما در حالت public باشد و درغیر این صورت امکان بیزینس کردن اکانت برای شما وجود ندارد. برای فعال سازی فروشگاه اینستاگرام خود به فیس بوک وصل شوید. برای این کار در قسمت تنظیمات گزینه account را انتخاب کنید و بعد روی گزینه sharing to other apps یا Linked accounts کلیک کنید. حالا اینستاگرام شما به فیس بوک وصل می‌شود.

ساخت کاتالوگ

وقتی مراحل بالا را طی کردید، می‌توانید یک کاتالوگ بسازید. کاتالوگ محصول شامل عکس محصول و قیمت و تگ‌های مربوط به محصول است. برای این‌که در فیس بوک کاتالوگ بسازید این مراحل را انجام دهید:

در آدرس www.Facebook.com گزینه add catalog را بزنید و ادامه ساخت کاتالوگ را در فیس بوک دنبال کنید. یادتان باشد برای این‌که بتوانید محصولات خود را به صورت دستی وارد کنید، باید گزینه upload product info را انتخاب کنید.

ساخت کاتالوگ : ساخت فروشگاه در اینستاگرام

راه افزودن محصول جدید به کاتالوگ در فیس بوک

برای این‌که محصولی را در کاتالوگ قرار دهید باید در میان گروه‌هایی که به کسب و کار و فعالیت شما نزدیک‌تر هستند، گزینه‌ای را انتخاب کنید. برای قیمت گذاری محصولات خود در پست‌ها و استوری‌ها باید گزینه E_commerce را انتخاب کنید. بعد در مراحل بعدی نام فروشگاه و کاتالوگ مربوط به کسب و کار خود را وارد کنید.

راه افزودن محصول جدید به کاتالوگ در فیس بوک : ساخت فروشگاه در اینستاگرام

در قدم بعدی add products را انتخاب کنید و صفحه‌ای مانند تصویر زیر برای شما باز می‌شود. در این مرحله برای اینکه محصول را به‌صورت دستی اضافه کنید، گزینه add manually را انتخاب کنید.

add manually : ساخت فروشگاه در اینستاگرام

در صفحه‌ای که باز شد، کادرهای گوناگونی نشان داده می‌شود.

تکمیل اطلاعات : ساخت فروشگاه در اینستاگرام

در قسمت image شما باید عکس محصول را بارگزاری کنید، در قسمت name نام محصول را بنویسید و پس از توضیحات مربوط به محصول را در قسمت description وارد کنید. وارد کردن اطلاعات در قسمت content id اختیاری است و این کارایی را دارد که شما برای هر محصول یک آیدی منحصر به‌فرد درنظر داشته باشید. در بخش website link آدرس محصول در وب سایت خود را وارد کنید.

آخرین بخش هم قیمت محصول شما است. واحد ریال به‌دلیل تحریم‌ها در بین گزینه‌ها نیست، شما می‌توانید یک واحد دیگ  مانند دلار یا یورو را انتخاب کرده و برای متوجه شدن کاربر‌های ایرانی، حرف t یا toman را در کنار قیمت محصول وارد کنید.

بعد از تکمیل کردن مراحل بالا گزینه‌ add product را انتخاب کنید تا محصول به کاتالوگ اضافه شود.

صبر کنید.

مرحله‌ی بعد صبر شماست. بعد از اینکه کاتالوگ را ایجاد کردید و آن را به اکانت خود متصل کردید، اینستاگرام آن را بررسی می‌کند. فرآیند تایید کاتالوگ شما طی چند روز تا یک ماه زمان‌بر است. اگر کاتالوگ شما طی چند روز تایید شد، این اتفاق طبیعی است.

آپلود پست

پس از دریافت تاییدیه از طرف فیسبوک، هنگام بارگزاری پست و استوری می‌توانید به محصول تک اضافه کنید. با لمس کردن روی تگ محصولات می‌توانید یک مورد را از فهرست تنظیم شده در فیسبوک انتخاب کنید.

حتما بخون  شادوبن اینستاگرام چیست؟! و 5 تکنیک درآمدن از شادوبن

شما در هر پست بیش از ۵ محصول را نمی‌توانید تگ کنید. تگ کردن محصول در فروشگاه‌های آنلاین محصولات آرایشی و بهداشتی و پوشاک طرفدار دارد پس اگر در این صنایع فعالیت می‌کنید، علاوه‌بر اینستاگرام یک وبسایت هم طراحی کنید.

اضافه کردن تگ محصول به پست اینستاگرام

مراحل پست گذاشتن را انجام دهید. عکس را انتخاب کنید، اگر بهتر است، فیلتر روی تصویر خود بگذارید، هشتگ بگذارید و کپشن بنویسید. قبل از بارگزاری پست زیر گزینه تگ کردن اکانت، گزینه tag product را می‌بینید.

اضافه کردن تگ محصول به پست اینستاگرام : ساخت فروشگاه در اینستاگرام

پس از انتخاب این گزینه وارد فهرست محصولاتی می‌شوید که را در کاتالوگ فیسبوک وارد کردید. پس لازم است که محصول خود را  از قبل در کاتالوگ وارد کرده باشید. برای پیدا کردن سریع‌تر محصول، می‌توانید از گزینه سرچ استفاده کرده و نام محصول را وارد کنید. بعد از اتنخاب  تگ محصول مورد‌نظر، روی گزینه‌ی تیک در قسمت بالا سمت راست تصویر پست کلیک کنید تا تگ شما ثبت شود.

تگ محصول در استوری اینستاگرام

استفاده از تگ محصول در استوری دقیقا مانند استفاده از تگ در پست راحت و بدون پیچیدگی است. شما ابتدا تصویر یا ویدئو مدنظر را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب عکس یا گرفتن عکس جدید، روی گزینه‌ی شبیه صورتک در بالای صفحه استوری کلیک کنید، شما وارد قسمت استیکرهای استوری شدید. در این قسمت بعد از باز شدن صفحه‌ی جدید، استیکری که با نام product است را انتخاب کنید.

تگ محصول در استوری اینستاگرام : ساخت فروشگاه در اینستاگرام

پس از آن صفحه‌ای نمایان می‌شود که لیست محصولات وارد شده در کاتالوگ را مشاهده می‌کنید. شما می‌توانید از نوار جستجو محصول خود را پیدا کنید. تغییر اسم محصول از طریق استوری امکان‌پذیر نیست و شما باید تغییرات را از طریق فیسبوک اعمال کنید.

با استفاده از تگ محقول در استوری، می‌توانید بدون آنکه ده هزار فالوور یا بیشتر داشته باشید، لینک خرید را قرار دهید. می‌دانید که برای قرار دادن لینک در استوری باید بیش از ۱۰ هزار فالوور داشته باشید اما با این گزینه نیازی شما محدودیتی ندارید.

چگونه کاربر از اینستاگرام خرید کند؟

قبل‌تر توضیح دادیم که کاربر با کلیک روی تگ محصول، به صفحه محصول در وبسایت شما وارد می‌شود. اگر در استوری روی تک ضربه زده شود، مستقیم این اتفاق می‌افتد، اگر در پست کاربر روی تگ محصول ضربه بزند، ابتدا عکس محصول در ابعاد بزرگ‌تر را مشاهده می‌کند. زیر تصویر گزینه‌ای با نام view on website وجود دارد که با کلیک کردن روی این گزینه کاربر به صفحه محصول منتقل می‌شود؛ سپس بعد از اضافه کردن محصول به سبد خرید و تسویه حساب، خرید خود را انجام می‌دهد.

چند نکته برای موفقیت در فروش اینستاگرامی

شما با این قابلیت از فروش اینستاگرامی آشنا شدید، حالا ممکن است برای شما این سوال به‌وجود آمده باشد که چگونه می‌توان از این قابلیت برای افزایش فروش استفاده کنیم؟ در ادامه به نکاتی مهم درباره فروشگاه اینستاگرام می‌پردازیم:

فعالیت مفید و مستمر

استفاده مداوم از این قابلیت  باعث ایجاد محتوا با کیفیت بیشتری می‌شود و این به معنی درگیری بیشتر مخاطب با صفحه شما است و دومین مزیت محتوای بیشتر و مستمر یعنی تنوع بیشتر محصولات شما و این هم به معنی فروش بیشتر شما است.

سعی کنید در محتوای تبلیغاتی خود اطلاعات و راه‌حل مخاطبانتان را در اختیارشان بگذارید. فعالیت مستمر در این فضا نیازمند صبر شماست.

کسانی در این فضا موفق می‌شوند که انرژی و منابع خود را به‌طور مناسب تقسیم کنند و به‌صورت مستمر مسیرشان را طی کنند تا به هدف برسند.

توضیحات شما کامل و مناسب باشد

به‌نظر شما رمز موفقیت محتوایی در شبکه‌های احتماعی چیست؟ قصه از مهم‌ترین ابزارهای افزایش فالوور است. کپشنی که همراه با یک داستان باشد، مشتریان شما را به مشتری‌های وفادار تبدیل می‌کند. شما با نوشتن یک داستان جذاب مخاطب خود را جذب کرده و آن‌ها را با خود همراه می‌کنید.

تلاش کنید تا دلیل نیاز افراد به محصول خود و کاربردهای آن محصول را در قالب یک داستانی جذاب توضیح دهید. برای هشتگ‌گذاری شما باید فقط از هشتگ‌هایی مرتبط با کسب و کار خودتان استفاده کنید.

فعالیت باکیفیت

اگر تا الان خرید از طریق اینستاگرام کرده باشید، احتمالاً خریدهای خود را از صفحاتی انجام دادید که عکس‌ها و محتوای باکیفیتی از محصول خود ارائه می‌دهند. شما در جایگاه یک مشتری به کیفیت تصاویر اهمیت زیادی می‌دهید اما در جایگاه صاحب کار از هزینه کردن و زمان گذاشتن برای تولید محتوای باکیفیت می‌ترسید.

حتما بخون  اکسپلور اینستاگرام چیست؟ (12 روش ورود به explore)

تصاویر و ویدئوها و کپشن‌ها در اینستاگرام هر روز باکیفیت‌تر می‌شوند و برای رقابت در این محیط باید استانداردهایی را برای خود تعریف کنید.

زیرنظر گرفتن فعالیت خود

مهم نیست که شما در کسب و کار اینستاگرامی خود موفق هستید یا خیر. تفاوتی ندارد که فروش شما زیاد است یا کم، مهم این است که برای تسلط بر اوضاع شما باید بر روی فعالیت خود نظارت داشته باشید و نقاط ضعف و قدرت خود را بدانید.

برای بررسی نتایج تک‌های فروشگاه اینستاگرام می‌توانید از گوگل آنالتیکس کمک بگیرید. شما با استفاده از این ابزار می‌توانید بر ورودی‌های اینستاگرام به صفحات محصول را نظارت داشته باشید. شما با استفاده از این آمار متوجه نکات مهم در افزایش فروش خود می‌شوید.

یکی از قابلیت‌های این ابزار این است که شما  متوجه می‌شوید که تعدادی از کاربران روی تگ محصول شما کلیک کرده‌ و وارد وبسایت شده‌اند اما خریدی ثبت نکردند. چه دلایلی دارد؟ باید سایت را ارتقا دهید؟ تخفیف ویژه‌ای برای این محصول درنظر بگیرید؟ با این اطلاعات شناسایی آنچه که شما نیاز دارید، ممکن است.

غیرفعال کردن فروشگاه اینستاگرام

غیرفعال کردن فروشگاه اینستاگرام

طبق توضیحات وبسایت اینستاگرام، برای غیرفعال کردن فروشگاه اینستاگرام باید مراحل زیر را طی کنید:

– از طریق لینک www.facebook.com/product وارد فیسبوک شوید.

– به بخشی که کاتالوگ خود را برای محصولات ایجاد کردید، بروید.

– محصولاتی که به کاتالوگ اضافه کردید را حذف کنید.

– قابلیت فروشگاه اینستاگرامی خود بعد از انجام این مراحل باید غرفعال شده باشد.

برای حذف کردن یک تگ از روی پست اینستاگرام باید:

– به پست مدنظر بروید.

– در سمت راست بالا بر روی سه نقطه کلیک کنید.

– گزینه edit را انتخاب کنید.

– روی آیکون آدمک کلیک کنید.

– تگ محصول را به هرجا که می‌خواهید بکشانید.

– برای پاک کردن تگ هم باید روی تگ ضربه بزنید.

سخن آخر

روزانه حدود ۵۰۰ میلیون کاربر از اینستاگرام استفاده می‌کنند و حداقل ۵۰٪ از آن‌ها یک اکانت بیزینس را دنبال می‌کنند. باید از اینستاگرام برای امکانات خاصش تشکر کنیم.

کسی فکرش را می‌کرد که بتوانیم به محصولات و آثار هنرمندان از سرتاسر کشور دسترسی داشته باشیم؟

با شیوع کرونا ما عادت به خرید اینترنتی کرده‌ایم. در بالا هرچه که برای راه اندازی فروشگاه اینستاگرامی لازم بود را مرور کردیم و فقط کافی است تا مراحل را طی کنید تا از این به بعد پست‌های جذاب‌تری داشته باشید.

روی این سخن به کسانی است که در اینستاگرام فعالیت می‌کنند اما هنوز برای کسب و کار خود وبسایت طراحی نکرده‌اند، باید بگوییم که اینستاگرام مانند یک مغازه اجاره‌ای است و ممکن است این شبکه مجازی ممکن است که تصمیم بگیرد تا دیگر نباشد یا سیاست‌های خود را تغییر دهد. برای اینکه فروشگاه شما ثبات داشته باشد و به این دلایل مختل نشود، لازم است تا کسب و کار خود را در فضای وب هم گسترش دهید.

ایجاد فروشگاه اینستاگرامی هزینه دارد؟

خیر استفاده از هیچ امکانی در اینستاگرام برای کاربران هزینه ندارد و برای اینکه  قابلیت فروشگاه اینستاگرامی را فعال کنید، مقاله بالا را بادقت مطالعه کنید. ما فعال سازی فروشگاه اینستاگرامی را به شما آموزش دادیم.

تایید شدن فروشگاه اینستاگرامی از طریق فیسبوک چقدر زمان‌بر است؟

بازه زمانی مشخصی منتشر نشده اما طبق تجربه تایید شدن کاتالوگ از چند ساعت تا دو هفته ممکن است طول بکشد. اگر بعد از دوهفته کاتالوگ شما تایید نشد، بهتر است آن را بررسی و ایرادات احتمالی را برطرف کنید.

برای ساخت فروشگاه اینستاگرامی چند فالوور نیاز است؟

بعضی قابلیت‌های اینستاگرام محدودیت فالوور دارند اما خوشبختانه این امکان اینطور نیست و با هر تعداد فالووری که دارید، می‌توانید از این امکان استفاده کنید اما نکته مهم این است که ابتدا اکانت اینستاگرام خود را باید بیزینس کنید.

چگونگی تبدیل قیمت به تومان در فروشگاه اینترنتی؟

به‌دلیل تحریم‌ها واحد پول ما یعنی ریال در فیسبوک وجود ندارد، پس شما می‌توانید زمان وارد کردن قیمت یک واحد پول دیگر را انتخاب کنید و در کنار قیمتی که نوشتید حرف T با toman را وارد کنید. کاربران ایرانی به این فرمت قیمت‌گذاری‌ها عادت کرده‌اند و متوجه می‌شوند.

نوشتهٔ پیشین
اینفلوئنسر کیست؟  چگونه Influencer شویم و کسب درآمد کنیم؟
نوشتهٔ بعدی
آموزش یوتیوبری (0 تا 100 چگونه یوتوبر شویم؟)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

عضویت ویژه

با تهیه عضویت ویژه در هر شاخه ای از سئو که نیاز دارید میتونید به ویدئوهای کامل اون دسته بندی دسترسی داشته باشید.

با اضافه شدن آپدیت هم به همه ی مطالب دسترسی خواهید داشت.

برای خرید اینجا کلیک کنید

آخرین آموزش ها

فهرست
کتابچه های رایگان دیجیتال مارکتینگ
اینستاگرام، محتوا، SEO
پیشنهاد میکنم همه ی کتاب هارو رایگان دانلود کنید
کتابچه های رایگان دیجیتال مارکتینگ
اینستاگرام، محتوا، SEO