1. آموزش دیجیتال مارکتینگ
 2. سئو
 3. تگ های مهم html در سئو، روش استفاده و تاثیر آنها

تگ های مهم html در سئو، روش استفاده و تاثیر آنها

تگ های مهم html در سئو، روش استفاده و تاثیر آنها

متا تگ ها نقش بسیار زیادی در سئوی یک وبسایت دارند و یکی از تکنیک های مهم سئو داخلی هستند، بهینه سازی این تگ ها به موفقیت شما در نتایج گوگل تاثیر بسیار زیادی دارد.

به کمک این متا تگ ها میتوانید به بهتر ایندکس شدن محتوای خودتون و بهتر شناخته شدن وبسایت توسط گوگل کمک بسیار زیادی میکند، شما میتونید با این تگ ها به کراول ها (خزنده ها) موضوع و کلمه ی کلیدی وبسایت رو بگید.

ویدئو آموزشی تگ های html در سئو

متن ویدئو تگ های مهم html در سئو

تگ­های title یا همون تگ­های عنوان در مبحث سئو داخلی. یکی از مهم­ترین بخش­هایی که ما می­تونیم به گوگل بگیم این صفحه، این مقاله، این برگه درمورد چه کلمه کلیدی­ای داره صحبت می­کنه و می­خوایم روی چه keyword ای در نتایج گوگل بالا باشیم به­وسیله همین تگ­ها هست. خب یک لحظه گوگل رو می­زاریم کنار و می­ریم سراغ کاربر­های وبسایت خودمون، تصور کنید ما به وسیله تبلیغات یا به وسیله حالا شبکه­های اجتماعی یکسری کاربر رو وارد وبسایتمون کردیم.

کاربرها از عنوان اون مقاله مورد نظر متوجه می­شن که قراره توی این مقاله درمورد چه موضوعی صحبت بشه و همینطور زمانی وارد اون مقاله می­شن به وسیله عنوان­ها متوجه می­شن که آره دقیقاً این مقاله درمورد همون موضوعی هست که دنبالش بودن. خب گوگل هم دقیقاً مثل همین کاربرهاست و همینطور حلاجی می­شه که این صفحه در مورد چه موضوعی هست.

تگ­هایی که برای ما خیلی اهمیت داره تگ h1 هست که همون تگ عنوان می­شه که توی ویدئو­های قبلی این دوره هم درموردش صحبت کردیم، تگ h2 هست تگ­های h3 و الا آخر و همچنین تگ متا دیسکریپشن meta description. درمورد تگ h1 با اینکه قبلاً هم صحبت کرده بودم ولی بازهم توی اسلاید بعدی درموردش حرف می­زنم ولی تگ متا دیسکریپشن توی همون ویدئو قبلی کامل مباحثی که نیاز بود رو درموردش گفتم که کلمه کلیدی در ابتدا باشه و به صورت تبلیغاتی باشه. خب می­ریم سراغ مبحث تگ h1 در سئو داخلی.

خب یکی از مهمترین نکاتی که باید حتماً حواستون به این موضوع باشه اینه که توی هر صفحه ما فقط باید یک بار از تگ h1 استفاده کنیم، یعنی صفحات ما نباید 2 تا تگ h1 داشته باشه یا 3 تا، حتماً حتماً حتماً باید یک تگ h1 داشته باشه، درمورد همین موضوع هم درمورد حالا keyword ها هم صحبت کردیم گفتیم هر صفحه حتماً باید یک کلمه کلیدی داشته باشه نمی­تونیم یک صفحه رو روی چند کلمه کلیدی سئو کنیم که توی پرانتز غیر از اون تکنیکی که حالا کلمات LSI بود صحبت کردیم. غیر از اون­ها سایر کلمات و keyword ها نباید روی یک صفحه سئو بشن.

حالا اینکه چه برگه باشه، چه مقاله باشه، حتماً حواستون باشه که یکبار بیشتر تکرار نشه. حالا توی مقالات به دلیل اینکه اکثر افرادی که توی این دوره هستند دارن رو وردپرس کار می­کنند به صورت by default و به صورت حالا خودکار همون عنوانی که دارین انتخاب می­کنید به عنوان تگ h1 هست ولی بازهم حواستون باشه به پوسته­ای که دارین ازش استفاده می­کنید تست بگیرید که آیا اون عنوانی که دارین انتخاب می­کنید حتماً تگ h1 هست یا نه و توی داخل متن هم زمانی که دارین متن رو می­نویسید یک زمانی سایر عنوان­ها رو تغییر ندین به تگ h1 ولی چیزی که باید حتماً حواستون باشه توی برگه­ها هست.

حتما بخون  استراتژی کلمات کلیدی ( 100% موفق درکسب و کارها)

شما به دلیل اینکه دارین از افزونه­هایی مثل Visual Composer، Elementor و غیره استفاده می­کنید و یکسری صفحه­ساز هستند خب تو این صفحه­ساز­ها به احتمال خیلی زیاد تگ h1 رو رعایت نمی­کنید توی و اگر دارین که به صورت شخصی­سازی کامل درستش می­کنید پس اونجا هم حتماً یک حالا به صورت متن اضافه کنید و تگ h1 رو و تگ­های سایر تگ­ها هم توی اون متن­ها پیاده­سازی کنید حتماً. توی برگه­ها خیلی پیش میاد این اتفاقه.

خب حالا تگ h1 دقیقاً همون عنوانی می­شه که توی ویدئو قبلی مفصل درموردش حرف زدم ولی به صورت کلی حتماً باید دارای کلمه کلیدی باشه و ترجیحاً پیشنهادم اینه که کلمه کلیدی رو اول عنوان قرار بدین و مباحثی درمورد جذابیت عنوان و افزایش نرخ کلیک رو توی همون ویدئو دیگه کامل توضیح دادم و تکنیک­های جذاب کردن یک عنوان و هنچنین حالا لیست یکسری از کلمات هم در اختیارتون گذاشتم که بتونید عنوان­های جذاب­تری رو داشته باشین. می­ریم سراغ تگ h2 و نکاتی که باید درموردش رعایت کنیم. ببینید حالا یکسری از دوستان پیشنهادشون اینه که چندین تگ h2 رو حتماً توی هر مقاله­ای که دارین استفاده کنید ولی پیشنهاد من اینه که براساس حجم محتوا و تعداد کلماتی که توی اون محتوا استفاده شده از تگ­های h2 استفاده کنید.

برای مثال مقاله­هایی که حالا 700 کلمه­ای هستند 1 بار یا نهایتاً 2 بار از تگ h2 استفاده کنید. ولی چون خب این اتفاق خیلی اتفاده تو یک­سری از وبسایت­ها دیدم طرف یک مقاله 500 کلمه­ای نوشته و مثلاً 4 بار 5 بار از این تگ h2 استفاده کرده که به نظر من کار خیلی اشتباهیه. پس می­تونید دو بار از این کلمات توی مقالات 700 کلمه­ای استفاده کنید. حالا اگر وبسایت شما همون مثلاً مقاله شما همون مقاله cornerstone بود شما می­تونید اگر بالای 2 هزار کلمه بود مثلاً 3 بار 4 بار 5 بار بسته به حجم محتواتون از تگ h2 استفاده کنید.

نکاتی که برای سئو خیلی اهمیت داره اینه که تگ h2 شما حتماً کلمه کلیدی داخلش باشه و حتماً یکبار کلمه کلیدی رو تکرار کنید و کاری که پیشنهاد می­دم توی این بخش همون مباحث کلمات کلیدی LSI بود و همون تکنیکی که درموردش صحبت کردم که روی یک صفحه دوتا کلمه کلیدی رو بیارین بالا. پس اینجا هم می­تونید این کلمات کلیدی مترادف رو هم توی تگ های h2 ازش استفاده کنید.

خب اتفاقی که حالا تجریش کردم و به عنوان تجربه می­خوام بهتون بگم زمانی که داریم یکسری از keyword ها رو سئو می­کنیم مخصوصاً توی مباحث مقالات keyword شما 5 الی 6 سیلاب هست. یعنی 5، 6 بخشه یک جمله هست به عبارتی، یک­ذره سخته این رو توی حالا شیت­ها جا دادن، کاری که من همیشه انجام می­دم اینه که یکبار در ابتدای مقاله به عنوان تیتر شروع یعنی اول که تک h1 هست که هیچ، پایین دوباره که می­خوام متن مرو شروع کنم از تگ h2 به عنوان تیتر شروع اون مقاله دوباره استفاده می­کنم و keyword ام رو اونجا قرار می­دم.

حتما بخون  چگونگی تشخیص و خارج شدن پنالتی گوگل:100% عملی

توی این مبحث و در انتهای مقاله به عنوان نظرسنجی دوباره keyword ام رو میارم و از دوستان می­پرسم آیا سؤالی درمورد این مبحث دارید. تصور کنید یک مقاله دارید به عنوان تکنیک­های سئو داخلی، خب می­تونم تگ h1 ام این باشه که تکنیک­های سئو داخلی توی پرانتز 16 تکنیک سئو مثلاً on page، پرانتز رو می­بندم حالا توی تگ h2 می­تونم دوباره بنویسیم تکنیک­های سئو داخلی من بیام شروع کنم صحبت کردن و در انتهای مقاله می­تونم درمورد این حرف بزنم که آیا از تکنیک­های سئو داخلی چیزی رو جا انداختیم تو این مقاله.

یه همچین چیزی باشه حالا هم می­تونیم مبحث کامنت مارکتینگ رو رعایت کنیم با این نظر سنجی که باعث بشیم ترغیب کنیم افراد رو که کامنت بزارن توی سئو هم خیلی تأثیر داره. هم می­تونیم این مبحث استفاده کردن از کلمات کلیدی در تگ های h2 اینجوری رعایت کنیم. چون واسه خودم یک دغدغه بود گفتم به عنوان یک تجربه بهتون بگم و در نهایت هم تگ­های h3 و الا آخر.

ببینید به صورت کلی از این تگ­ها برای این استفاده می­شه که زیر عنوان­های مثلاً تگ h2 شما یک تگ h2 گذاشتید حالا برای زیر عنوان­ها خب نمی­تونید دوباره بیایم تگ h2 بزاین می­تونیم تگ h3 بزاریم تگ h4 بزاریم حتی تگ h5 و h6 پس براساس زیرمجموعه­های عنوان­های محتوامون می­تونیم این کارو انجام بدیم ولی تکنیکی که درمورد سئو می­خوام باهاتون صحبت کنم غیر از اون فعالیت مرسومی که براش انجام می­شه شما می­تونید برای مخصوصاً این کاری که بهتون می­گم توی محتوای cornerstone یا همون محتوای شاخص خیلی به دردتون می­خوره.

شما تو نوک هرم که دارین محتوا تولید می­کنید برای اینکه به خوشه­های زیرین و محتوا­های زیرین لینک بدین می­تونید در قالب یک تگ مثلاً h3 یک توضیحی درمورد اون محتوا بدین و بهش لینک بدین. برای مثال توی مقاله آموزشی دیجیتال مارکتینگ می­خوایم به مقاله آموزش بازاریابی محتوا لینک بدین. کاری که پیشنهاد می­دم اینه که کلمات کلیدی­ای که قراره بهش لینک بدیم باشه دقیقاً همون تگ h3.

 یعنی باشه تگ h3 مون باشه آموزش بازاریابی محتوا مثلاً و حالا بیایم به اندازه یک پاراگراف درموردش صحبت کنیم و ارتباطش رو به همین مبحث دیجیتال مارکتینگ بگیم که چه ربطی به دیجیتال مارکتینگ داره چه تأثیر­هایی داره چطوری می­تونیم مشتری جذب کنیم و الی آخر بعد از اینکه این توضیحات کامل شد با همون keyword آموزش بازاریابی محتوا گفتم یا بازاریابی شبکه­های اجتماعی، با همون keyword به مقاله خودش لینک می­دیم و پیشنهادم اینه که این کارو حداقل تستش کنید چون خودم خیلی ازش نتیجه گرفتم ولی نمی­تونم الآن براتون منبع بیارم که یک تکنیک فوق­العادس این ولی از لحاظ حالا تئوری­هایی که از لحاظ تجربه کاربری توی ذهن خودم می­چینم می­تونه تکنیک خیلی خوبی باشه و این تکنیک رو هم پیشنهاد می­کنم حتماً استفاده کنید ازش و چیزی که یادم اومد برای مبحث لینک­سازی عنکبوتی که در ادامه حالا تو ویدئو­های بعدی بهتون آموزش می­دم توی اون مبحث هم می­تونید ازش استفاده کنید چطور، شما زمانی می­خواین به خوشه­های اطراف خودتون لینک­سازی انجام بدین اونجا هم می­تونید توی یک تگ مثلاً h4 عنوان اون مقاله رو بنویسید که مرتبط باشه به مقاله فعلیتون.

حتما بخون  تگ Canonical چیست ؟ چه زمانی باید از تگ کنونیکال استفاده کنیم ؟

یک پاراگراف توضیح و لینک­سازی. اینم یکی از تکنیک­هایی که خودم ازش نتیجه گرفتم و امیدوارم واسه شما هم مفید باشه.

این ویدئو بخشی از فیلم های آکادمی آموزش سئو جذب مارکتینگ هست .

لیست متا تگ های موثر در سئو

 • تگ عنوان tag title
 • متا تگ توضیحات meta description
 • تگ کلمه کلیدی meta keywords
 • متا تگ ربات tag Meta Robots

تگ عنوان tag title

تگ های تایتل تاثیر بسیار زیادی در سئو دارند و یکی از تکنیک های کلاه سفید هستند، به نظر من که همه ی تگ های عنوان در سئو تاثیر دارند ولی تگ H1 که در صفحه نتایج گوگل مشاهده میشه و تگ H2 تاثیر بسیار زیادی در بهینه سازی سایت دارند.

تگ H1

همونطور گفتم این تگ رو در نتایج گوگل مشاهده میکنید، و تاثیر بسیار زیادی در سئو خواهد داشت، 3 نکته خیلی مهم در این تگ هست شامل:

 • فقط یکبار در هر صفحه و برگه قرار داده شود
 • قرار دادن کلمه ی کلیدی در ابتدای متن
 • افزایش CTR نرخ کلیک در نتایج گوگل
 • طول آن بین 55 الی 65 باشد

که در دوره جامع آموزش سئو مفصل در موردش صحبت میکنیم و سایت های زیادی رو از این لحاظ بررسی خواهیم کرد.

در تصویر زیر تگ H1 با کادر قرمز مشخص شده که در وردپرس همون عنوان اصلی مقاله هست .

متا تگ های موثر در سئو

تگ H2

تعداد این تگ کاملا بستگی به حجم یک محتوا دارد، برای مثال در یک مقاله 600 کلمه ای بهتره 1 نهایتا 2 بار از این تگ استفاده شود ولی در مقاله ای که 2000 یا 3000 هزار کلمه هست طبیعتا میتونید تعداد بیشتری بکار ببرید.

تگ H3 تا H6

از این تگ ها میتونید برای زیر عنوان ها استفاده کنید که میتونه در سئوی شما هم تاثیر گزار باشه ولی هیچ منبعی در موردش صحبت نکرده

متا تگ توضیحات meta description

تگ توضیحات تاثیر بسیار زیادی در سئوی و بهینه سازی سایت دارد که در نتایج گوگل به نمایش گذاشته میشود، و نکات در مورد آن شامل:

 • طول آن حدود 160 کارکتر باشد
 • کلمه کلیدی در آن قرار داده شود
 • به گونه ای تبلیغاتی باشد تا باعث افزایش CTR (نرخ کلیک) شود

در تصویر زیر توضیحات متا تگ با کادر قرمز نشان داده شده است

متا تگ های موثر در سئو

در وردپرس به کمک افزونه Yoast Seo در بخش ویرایش اسنیپت میتونید توضیحات متا رو ادیت کنید، همانطور که در عکس زیر میبینید.

تنظیم توضیحات متا دیسکریپشن

تگ کلمه کلیدی meta keywords

این تگ برای گوگل دیگه منسوخ شده و به گفته ی Matt Cutts یکی از مدیران گوگل:

دیگر از meta keywords در رتبه‌بندی نتایج گوگل استفاده نمی‌شود زیرا سوء استفاده از آنها بسیار آسان است.

متا تگ ربات tag Meta Robots

این تگ هم در سئو تاثیر بسیار زیای دارد که به وسیله اون میتونیم دسترسی های ایندکس شدن مطالب رو کنترل کنیم و دقیقا مطالبی رو که میخوایم ایندکس نشن و ربات های گوگل صفحات مد نظر ما هستند رو نخونن با این تگ انجام میدیم.

برای مثال در بعضی مواقع شما فقط برای کاربران خودتون یکسری مطالب مینویسید که شاید کپی از صفحات دیگه بشود و برای جلوگیری از duplicate content (محتوای تکراری) صفحه مورد نظر رو no index میکنیم تا مشکلی پیش نیاد.

که در سایت های وردپرسی به راحتی میتونید طبق تصویر بعضی صفحات رو نوایندکس کنید

متا تگ ربات برای نو ایندکس کردن

جذب مارکتینگ : وبسایت آموزش دیجیتال مارکتینگ

نوشتهٔ پیشین
پیدا کردن لینک های شکسته یک سایت با ابزار brokenlinkcheck
نوشتهٔ بعدی
ثبت سایت در سرچ کنسول (آموزش معرفی به وبمستر گوگل)

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

عضویت ویژه

با تهیه عضویت ویژه در هر شاخه ای از سئو که نیاز دارید میتونید به ویدئوهای کامل اون دسته بندی دسترسی داشته باشید.

با اضافه شدن آپدیت هم به همه ی مطالب دسترسی خواهید داشت.

برای خرید اینجا کلیک کنید

آخرین آموزش ها

فهرست
کتابچه های رایگان دیجیتال مارکتینگ
اینستاگرام، محتوا، SEO
پیشنهاد میکنم همه ی کتاب هارو رایگان دانلود کنید
کتابچه های رایگان دیجیتال مارکتینگ
اینستاگرام، محتوا، SEO